نبض/ قاچاق 200 میلیون دلاری تجهیزات پزشکی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۵۰۷۲۲۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۹ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۸
رئیس سازمان غذا و دارو در برنامه نبض از آمار 200 میلیون دلاری قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو با حضور در برنامه نبض با اشاره به گستردگی حوزه کالاهای پزشکی گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی کالای پزشکی شامل: فرآورده های آرایشی، دارو، مکمل های غذایی و تجهیزات پزشکی است و میزان آن حدود 11 میلیارد دلار در ایران برآورد می شود.
 
او با اشاره به ناچیز بودن سهم کشورمان در بازار تجهیزات پزشکی دنیا افزود: سهم ما از بازار جهانی در حوزه تجهیزات پزشکی زیر نیم درصد است و سهم ما در تولید کالاهای پزشکی 60 درصد است و 40 درصد دیگر آن وارداتی است همچنین در تجهیزات پزشکی ما سهم 40 درصدی تولید را داریم و 60 درصد دیگر آن از کشورهای دیگر وارد می شوند.
 
نبض/ قاچاق تجهیزات پزشکی 
 
دیناروند گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت و راه اندازی بیمارستان های جدید سهم استفاده از تجهیزات و کالاهای پزشکی سرمایه ای و مصرفی تولید داخل افزایش خوبی داشت زیرا 50 هزار تخت بیمارستانی در مدت 2 سال گذشته به بیمارستان های دولتی افزوده شد و سهم کالاهای سرمایی را نسبت به گذشته ارتقاء داد.
 
رئیس سازمان غذا و دارو با رد آمار قاچاق مطرح شده از سوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برآوردهای ما در بحث تجهیزات پزشکی حدود 200 میلیون دلار است و بیشتر هم مربوط به تجهیزات لیزر زیبایی و تجهیزات خانگی است و به دلیل اینکه در بیمارستان ها نصب و استفاده نمی شوند نظارت بر آنها دشوار است.
 
دیناروند با اشاره به برخی روش های قاچاق کالاهای پزشکی در کشور گفت: متاسفانه در دندان پزشکی، مواد دندانی و ایمپلنت حجم زیادی ندارند و به صورت قاچاق چمدانی به کشور وارد می شوند همچنین کیت های تشخیص طبی در مسافرت ها و از طریق مبادی رسمی به کشور وارد می شوند و حساب و کتابی ندارند.
 
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به روند ثبت کالاهای پزشکی در سامانه ها سازمان غذا و دارو گفت: تمامی کالاهایی که مصرف انسانی دارند باید در سامانه غذا و دارو ثبت شوند و این اقدامات ما بر اساس پروتکل های سازمان جهانی بهداشت است که در گزارش اخیر آنها کشور ما در حوزه ثبت کالاهای پزشکی در میان کشورهای شرق مدیترانه بهترین وضعیت را داراست.
 
او ادامه داد: با اطمینان می توانم این را بگویم که در بیمارستان های دولتی به هیچ عنوان امکان ورود کالاهای پزشکی قاچاق وجود ندارد و در بیمارستان های خصوصی هم این موضوع تا 70 درصد کنترل شده است و آنها را مدیریت کرده ایم.
 
محمد نعیم امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان برنامه گفت: آماری که آقای دیناروند از میزان قاچاق ارائه کردند مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی است و اگر تمامی کالاهای این حوزه را در آمار خود لحاظ کنند به آمار 600 میلیونی عنوان شده می رسیم.
 
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ورود کالاهای تجهیزات پزشکی گران قیمت به کشور از طریق مبادی رسمی ممکن نیست همچنین در مراکز دانشگاهی زیر نظر وزارت بهداشت که ساماندهی شده اند هم ورود این کالاها آسان نیست.
 
نبض/ قاچاق تجهیزات پزشکی 
 
امینی فرد ادامه داد: مراکز دانشگاهی و درمانی باید از یک سامانه مشخص برای خرید کالاهای پزشکی استفاده کنند تا وزارت بهداشت از این طریق نظارت های خود را قوی تر کند، زیرا بسیاری از این کالاها کارکردهای دوگانه دارند و برخی از وارد کنندگان قانون را دور می زنند و این کالاهای پزشکی را به عنوان کالای خانگی به کشور وارد می کنند.
 
او افزود: برای رفع مشکل در اظهار وارد کنندگان ما نیاز داریم به گمرک های تخصصی پزشکی در مبادی رسمی که در حال حاضر این وجود ندراد و باید رفع شود.
 امینی فرد با اشاره به اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس گفت: در سال 92 قانون قدیمی در ارتباط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصلاح شد و به تصویب رسید و در آن جنبه های مختلفی برای جامعیت و بازدارنده بودن در نظر گرفته شد تا امکانات و ابزار های خوبی در اختیار وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان قرار داده است.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۲۹.۹۹°