عصبانیت چین از معامله تسلیحاتی آمریکا با تایوان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۵۰۷۲۶۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
برنامه آمریکا برای یک معامله تسلیحاتی با تایوان و فروش تجهیزات نظامی به این جزیره بار دیگر خشم چین را برانگیخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، چین از تایوان به عنوان یک استان منزوی یاد می کند که حق استقلال ندارد و روزی باید با این کشور متحد شود و آمریکا نباید به این جزیره سلاح بفروشد و باعث تحریک استقلال طلبان این جزیره شود.

آمریکا تصمیم گرفته است که محموله تسلیحاتی به ارزش یک میلیارد و 420 میلیون دلار به تایوان بفروشد و از سوی دیگر پکن به صراحت از واشنگتن خواسته است به سرعت این معامله تسلیحاتی را ملغی کند.

از سال های 1970 میلادی به این طرف آمریکا به رغم فشارها و اعتراضات چین بزرگترین فروشنده تسلیحات به تایوان بوده و پکن هنوز موفق نشده است در هیچ شرایطی این معاملات تسلیحاتی را متوقف کند.

در شرایطی که انتظار می رفت چین به دلیل کمک به ‌آمریکا برای حل و فصل مساله هسته ای شبه جزیره کره از امتیازاتی بهره مند شود، واشنگتن با پشت کردن به پکن آماده فروش محموله تسلیحاتی بزرگ دیگری به تایوان است.

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین آوریل امسال در فلوریدا با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود دیدار و

گفتگو کرد و حالا پکن می گوید که چنین معامله تسلیحاتی با آنچه طرفین در باره اش موافقت کرده اند، همخوانی ندارد.

چین پس از آن ملاقات تلاش کرد تا مازاد تجاری خود را در برابر آمریکا کاهش دهد و به درخواست واشنگتن معاملات تجاری کمتری با کره شمالی داشته باشد و با بسیاری از تحریم ها علیه پیونگ یانگ همراهی کرد اما آمریکا همچنان به دنبال معامله تسلیحاتی با تایوان است.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای آورده است که فروش تسلیحات به تایوان استقلال طلبان را تحریک می کند و دولت و مردم چین حق دارند به هر شکلی به آن اعتراض کنند.

وزارت دفاع چین در بیانیه جداگانه دیگری خاطر نشان کرده است که مساله تایوان محور مهمی در روابط چین و آمریکا محسوب می شود و فروش تسلیحاتی به تایوان نتایج مخربی بر روابط دو کشور خواهد داشت.

آمریکا قصد دارد شماری از موشک های پیشرفته، قطعات موشکی و تجهیزات ذی ربط دیگر به تایوان فروخته و همچنین در زمینه مرمت و بهبود سامانه های راداری هشدار دهنده به این جزیره کمک های فنی بدهد.

آخرین بار و در سال 2015 میلادی بود که دولت باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا با فروش محموله تسلیحاتی و نظامی به ارزش یک میلیارد و 830 میلیون دلار به تایوان موافقت کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۷۹°    ۱۲.۹۹°