گفتگوی 18:30/ آمارهای متفاوت و متناقض افزایش اجاره بهای مسکن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 07 بهمن 1400
کد خبر : ۵۰۷۳۷۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۵
رئیس کمیسیون عمران مجلس از افزایش ۴۵ درصدی اجاره مسکن در برخی کلان ‎شهرها خبر داد اما رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران این خبر را رد کرد و گفت: اجاره بها بین 7 تا 10 درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با برنامه 18/30 گفت: در خرداد 96 حدود 16 هزار قرارداد اجاره داشتیم و از ابتدای تیر 25 هزار قرارداد اجاره منعقد شده است.
 
 گفتگوی 18:30/ آمارهای متفاوت و متناقض افزایش اجاره بهای مسکن
 
عقبایی افزود: رشد متوسط اجاره بهای مسکن بین 5 تا 7 درصد بوده است که البته رابطه عرضه و تقاضا خود تعیین کننده بهای مسکن است.
وی ادامه داد: بافت کلان کشور میانگین افزایش بهای مسکن راتعیین می کند و از سوی دیگر افزایش حقوق کارمندان هم در افزایش بهای مسکن تعیین کننده است. از سوی دیگر تقاضای زیاد در یک منطقه خاص هم تعیین کننده و افزایش دهنده اجاره بهاست.
 
وی همچنین به خلاء قانونی درباره نحوه تعیین رهن و اجاره در کشور اشاره کرد و گفت: مجلس بنا دارد در این خصوص قانونی را تدوین کند.
 
عقبایی تاکید کرد: برای افزایش قیمت مسکن، ملاک نباید مشاور املاک باشد بلکه آمار و اطلاعات سراسر کشور و قرار دادهای منعقده  برای ما ملاک است و آنچه قیمت واقعی است باید تعیین شود. وی گفت: هدف ما برقراری توازن و افزایش تولید مسکن بوده است و همه دولت ها نظرشان روی افزایش مسکن استیجاری بوده است و این می تواند قیمت منطقه را بشکند.
 
 محمدرضا رضایی  رئیس کمیسیون عمران مجلس هم در گفتگوی تلفنی از ضرورت دریافت مالیات از مالکان خانه‌های خالی خبر داد.
رضایی افزود: در حال حاضر یک سوم جامعه مستاجر و آسیب پذیر هستند و نرخ تورم قاعدتا باید تک رقمی باشد و قیمت مسکن در جامعه از سال 92 بالا رفت چون نرخ سود بانکی کم بود و مردم پول خود را از بانک خارج کردند و رخ اجاره بها بالا رفت.
 
 گفتگوی 18:30/ آمارهای متفاوت و متناقض افزایش اجاره بهای مسکن
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مطالعات میدانی نشان می دهد با وجود رشد نرخ مسکن، ما باید سالانه یک میلیون مسکن تولید کنیم تا عرضه و تقاضا تناسب داشته باشند همچنین بر منازل خالی مالیات تعلق گیرد تا همه مجبور شوند منازل خود را اجاره دهند پس در جامعه  خلا قانونی برای رهن و اجاره مساکن وجود دارد.
 
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس هم وظیفه نظارتی دارند و افزایش اجاره بها نباید بیش از 6 یا 7 درصد باشد و مردم انتظار نظارت دارند تا قیمت ها پایین بیایند و خانه های خالی هم به خانه های مصرفی افزوده شود زیرا شرایط کنونی مطابق رشد جمعیت نیست و تورم ایجاد می کند و اینها نشانه ضعف ما در زمینه مسکن است.
 
رضایی گفت: اکنون مجلس از مقامات مختلف در زمینه مسکن دعوت کرده است تا پاسخگو باشند.
 
رضایی در خاتمه تاکید کرد: در هیچ کجا حق ندارند در زمینه اجاره بها بیش از 10 درصد افزایش قیمت داشته باشند.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴.۸۴°    ۵.۷۹°