وجود گزارشگر حقوق بشر شایسته ایران نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:17 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۵۰۷۹۵۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲
معاون دبیر ستاد حقوق بشر گفت: ایران 43 گزارشگر دارد؛ این در حالی است که معتقدیم، شایسته نیست کشورمان، گزارشگر حقوق بشر هم داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خسرو حکیمی در حاشیه بازدید نمایشگاه ستاد حقوق بشر در محل این ستاد افزود: ستاد حقوق بشر، پیشتر با احمد شهید (گزارشگر پیشین ویژه حقوق بشر در ایران) همکاری داشت و همچنین با خانم جهانگیر (گزارشگر ویژه جدید حقوق بشر در ایران) نیز در جهت تعامل، مذاکراتی انجام داده است.
 
او افزود: وظیفه تبیین حقوق بشر اسلامی از سوی رهبری در سال 95 بر عهده قوه ‌قضائیه گذاشته شد و از آن موقع عزم خود را جزم کردیم تا از کیان قوه قضائیه و مواضع کشور دفاع کنیم.
 
او گفت: موقعیت فعلی کشور و وظیفه سنگین ستاد در رصد و پایش مطالبی تحت عنوان ادعا یا اتهام مطرح می شود و با امکانات زیادی که کشورهای معاند دارند، ما باید پاسخگوی آنها باشیم.
 
مشاور رئیس قوه قضائیه افزود: آخرین گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران که توسط عاصمه جهانگیر تهیه شده بود در 120صفحه پاسخ دادیم؛ در این گزارش 45 مورد مطرح شده بود که ظرف مدت هشت روز به آنها پاسخ داده شد.
 
او با اشاره به پاسخگویی ایران به مجامع بین المللی گفت: به پیش نویس دبیرکل نیز پاسخ دادیم، همچنین درباره بیش از 200 سند نیز پاسخگو بودیم و 853 مورد غیر از موارد یادشده هم پاسخ لازم داده شده است.
 
حکیمی،‌ پاسخگویی به ادعای سازمان بین‌المللی کار را از جمله دیگر وظایف ستاد حقوق بشر بیان کرد و گفت: مواردی هم از سوی یونسکو مطرح شده است که از میان 21 مورد به 16 مورد پاسخ داده شد و پنج مورد باقیمانده است.
 
معاون دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: تاکنون هفت گزارشگر موضوعی را پذیرفته ایم و با کمیسیون عالی حقوق بشر همکاری داریم.
وی با اشاره به اقدامات ستاد حقوق بشر، ادامه داد: در طول سال، 80 تا 90 جلسه تشکیل می دهیم تا محور سنجی کنیم و مطالب را تطبیق دهیم.

کسب موفقیت در پیشگیری از قصاص
معاون دبیر ستاد حقوق بشر اظهار کرد: مدیریت قصاص افراد زیر 18 سال نیز برعهده ستاد حقوق بشر است و سعی داریم تا این موارد به سازش منجر شود که در مواردی هم  موفق به سازش شده ایم.
 
وی همچنین اضافه کرد: بسیاری از موارد سازش راجع به قصاص عضو و احکام سنگین دیگری است که سعی بر سازش داریم و با تلاش ستاد به سازش ختم می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°