معدوم شدن 160 تن مواد مخدر با ویدئو کنفرانس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۵۰۷۹۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱
١٦٠ تن انواع مواد مخدر همزمان با برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر در کشور با حضور رئیس مجلس، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و جمعی دیگر از مسوولان لشکری و کشوری بصورت مستقیم با ویدئو کنفرانس معدوم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر که با شعار« ابتدا گوش کن، گوش کردن به کودکان و نوجوانان کمک به رشد سالم و ایمن آنها است» در محل سالن اجتماعات وزارت کشور برگزارشد،‌ افزود: همچنین به منظور کاهش ورود و دسترسی به مواد مخدر و روان گردان ها نسبت به اجرای 8 هزار و 880 عملیات اقدام شده است که در آن درگیری مسلحانه با قاچاقچیان داشته ایم.
 
وزیر کشور گفت: طی دوره چهارساله از سال 92 تا 95 برای انهدام بیش از 11هزار باند و گروه مواد مخدر اقدام و بیش از2500 تن انواع مواد مخدر و روان گردان کشف شده است.
 
وی افزود: درحوزه درمان و کاهش آسیب اعتیاد به منظورکاهش شیوع این پدیده شوم در کشور نسبت به پذیرش و درمان سالانه بیش از 785 هزارنفر از متقاضیان اقدام شده که درمان این افراد در 8100 مرکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد انجام شده است.
 
رحمانی فضلی ادامه داد: علاوه براین، نسبت به ساماندهی بیش از 86 هزار نفرمعتاد متجاهر در 17 مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب با توجه به موضوع ماده 16 قانون مبارزه با موادمخدر اقدام شده است که این رقم افزایش 174درصدی نسبت به دوره قبل از اقدام را نشان می دهد.
 
وزیرکشور با اشاره به حوزه صیانت اجتماعی و توسعه مشارکت های مردمی گفت: به منظور کاهش بازگشت به اعتیاد از 2 هزار و 365 سازمان مردم نهاد فعال حمایت کرده ایم و آموزش های فنی حرفه ای به بیش از 155هزار معتاد بهبود یافته، ارائه شده است که این رقم نیز افزایش 143درصدی نسبت به دوره قبل را نشان می دهد. « همچنین از زنان بهبود یافته نیز صیانت شده است و در این حوزه برای توسعه حمایت های اجتماعی از زنان، دختران و کودکان در معرض خطر، 210 مرکز اشتغالزایی در سراسر کشور راه اندازی شده است».
 
وی برگزاری همایش ملی صیانت و گفتمان سازی، اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با مشارکت بیش از 1500 سازمان مردم نهاد، خیرین و فعالان اجتماعی را از دیگر اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در این حوزه بر شمرد.
 
رحمانی فضلی با اشاره به مهمترین نتایج اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در کشور طی سال های اخیر افزود: افزایش حساسیت،‌ دغدغه و ایجاد تحرک و نقش آفرینی در مسئولان لایه های مختلف امر مبارزه و سطوح ملی و استانی و نیز محلی از قبیل سیاستگذاران، مسئولان اجرایی وزارتخانه ها، استانداران، ‌فرمانداران، ‌نخبگان، گروه های مرجع و آحاد جامعه و ارتقای سطح تعامل و همکاری های بین بخشی از جمله نتایج اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است.
 
وی ارتقای دانش عمومی مردم درباره شیوه تامین امنیت و سلامت در مقابل تهدید اعتیاد، ‌شکل گیری یک الگوی رفتاری و تعهد اجتماعی علیه مواد مخدر و نهادینه شدن فرهنگ انزجار ازمواد مخدر درجامعه،‌ بهره گیری از ظرفیت و مشارکت گروه های مختلف اجتماعی همچون روحانیون، ورزشکاران، هنرمندان، مددکاران اجتماعی، مداحان و صنوف مختلف جامعه به عنوان سرمایه های اجتماعی در امر صیانت اجتماعی و نیز کاهش بروز اعتیاد در اقشارآسیب پذیرجامعه بویژه نوجوانان،‌ جوانان و زنان را از دیگر نتایج مهم اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در کشور دانست.
 
رحمانی فضلی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره بیش از 3780 شهید در حوزه مبارزه با مواد مخدر و دلاوری های 12 هزار جانباز این عرصه از عملکرد، برنامه ها و فعالیت های هدفمند و اثربخش همه دستگاه های اجرایی عضو و مرتبط با ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان های مردم نهاد در سطوح ملی و استانی تشکر و قدردانی کرد.
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جرایم سازمان یافته صلح و امنیت انسان ها را در اقصی نقاط جهان به خطرانداخته و موجب نقض حقوق بشرشده است و زمینه های لازم برای توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی سیاسی مدنی در جوامع بشری  را در سرتاسر جهان تحت الشعاع قرار داده و به مخاطره انداخته است.
 
وی ادامه داد: جرایم سازمان یافته در اشکال مختلفی همچون قاچاق سلاح و انسان ظهور وبروز می کنند. وزیرکشورافزود: قاچاقچیان موادمخدر و گروهای جنایی بطور همزمان اقدام به پولشویی و درآمدهای غیرقانونی از طریق سیستم های مالی می کنند که این نوع پول ها با منشأء غیر قانونی می تواند مستقیما با ایجاد فساد در جامعه در فرایندهای مهم اجتماعی نیز تاثیر گذارباشد.
 
وی گفت: درهمین راستا دولت یازدهم و بطور ویژه ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال های اخیر تلاش کرد تا با درک واقعیت موجود در این عرصه تصویری واقعی ابعاد و حجم آسیب های اجتماعی اعتیاد به منظور ایجاد حساسیت عمومی و تنویر افکار دولتمردان و سیاست گذاران جامعه درسطوح مختلف حاکمیت مدیریتی و اجرایی کشور ترسیم کند «تا ضمن ایجاد گفتمان اجتماعی لازم و اتخاذ رویکردی هماهنگ و منسجم اشتباهی فراگیر و عزمی ملی را برای کنترل مهار و کاهش آسیب های اجتماعی در کشور ایجاد کند».
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی به سبب اختصاص بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر درجهان در جایگاه خوبی از نظر مبارزه با مواد مخدر قرار دارد.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °