گفتگوی 18:30/ مازاد مصرف آب نوشیدنی همزمان با قاچاق آن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:43 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۵۰۷۹۵۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
گمرک ایران با اشاره به پنج برابر بودن صادرات آب آشامیدنی درسال 95 نسبت به واردات آن اعلام کرد: تولید آب آشامیدنی بیش از نیاز داخلی است و نیازی به واردات آن نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فیروزه خیالی، مدیر آمار و فناوری گمرگ در گفتگوی تلفنی  با گفتگوی 18:30 گفت: آمار های گمرگ در سال 1395 نشان میدهد 344 تن واردات آب بسته بندی شده داشتیم که در همان سال 5 برابر آن صادرات داشتیم  یعنی حدود 1500 تن و با توجه به وجود تولید کنندگان بزرگ و پوشش نیاز داخلی توسط این کارخانه ها ، نباید نیازی به واردات داشته باشیم.
گفتگوی 18:30/  مازاد مصرف آب نوشیدنی همزمان با قاچاق آن 
پیمان فروهر، دبیرانجمن تولید کنندگان آب های معدنی و آشامیدنی در گفتگوی 18/30 شبکه خبر گفت: بیشتر آب های معدنی و آشامیدنی خارجی که در فروشگاه ها  بفروش می رسد، بصورت قاچاق وارد کشور شده است. به گفته ی فروهر در اواخر سال 1395  فقط دو شرکت مجوز واردات آب معدنی و آب آشامیدنی دریافت کردند.
او با انتقاد از مصرف داخلی گفت: فقط 3 درصد مردم ایران از آب های بسته بندی شده استفاده می کنند و سرانه مصرف آب آشامیدنی بسته بندی شده در  ایران روزانه 15 تا 16 لیتر است که درتمام کشور های پیشرفته، حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه، این رقم از  140لیتر هم عبور کرده است.
فروهرگفت: یکی از علل استقبال نکردن مردم از آب بسته بندی، آب شرب منازل می باشد که وزارت نیرو آب تسویه شده و سالم را در اختیار مردم قرار داده است.
او گفت: در 10 سال گذشته صادرات آب هم کاهش شدیدی پیدا کرده است.
دبیرانجمن تولید کنندگان آب های معدنی و آشامیدنی گفت: امروزه شیوه های زندگی تغییر کرده و ساعات حضور مردم در بیرون از خانه افزایش یافته است، بنابراین افراد باید در بیرون از منزل از آب های سالم و بسته بندی شده استفاده کنند.
روی خط خبر/ واردات و صادرات آب معدنی و آشامیدنی 
فروهر درباره آب های معدنی و آشامیدنی وارداتی هم گفت: تنها یک درصد از مردم، آنهم بصورت مقطعی از آن استفاده می کنند و درتهران کمتر از 30 فروشگاه است که  این محصولات در آنها عرضه می شود.
او گفت: آب های وارداتی با آب های داخلی از نظر کیفیت هیچ تفاوتی ندارند و فقط قیمت آنها تفاوت زیادی با محصولات داخلی دارند بطوری که قیمت هر بطری آب معدنی داخلی هزار تومان است که نوع خارجی آن سی هزارتومان بفروش می رسد.
دبیرانجمن تولید کنندگان آب های معدنی و آشامیدنی در پاسخ به این سوال که اعتقاد بر این است آب آشامیدنی بخاطر اینکه مدت های زیادی در انبار و در مغازه ها در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می گیرد ناسالم می شود گفت: به علت اینکه محصولات بسته بندی شده بسیار حجیم و سنگین است و امکان انبار کردن آنها وجود ندارد و فروشگاه ها هم بعلت کمبود جا بصورت روزانه سفارش می دهند، بنابر این مشکلی از بابت ماندگاری محصول وجود ندارد.
او گفت: در دانشگاه های معتبر جهان روی بسته بندی های  آب مطالعه کرده اند و بیش از چهار ماه و حتی 8 ماه بطری آب رادر معرض نور خورشید قرار داده اند و ظروف و بسته بندی های آب های معدنی و آشامیدنی سالم از دیگر محصولات می باشد و تهدیدی برای سلامتی محسوب نمی شود.
فروهر گفت: دو نهاد نظارت بر سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بصورت موازی به مراحل تولید و توزیع آب های بسته بندی شده در کشور نظارت دارند.
او از مردم خواست موقع خرید آب های معدنی و آشامیدنی  خارجی به برچسب ها که روی کالا درج شده دقت کنند و از مصرف آبهای قاچاق خودداری کنند.
  دبیرانجمن تولید کنندگان آب های معدنی و آشامیدنی درباره حذف بسته بندی فعلی آب هاب معدنی که مضر برای محیط زیست هم است گفت: بیش از ده سال است که روی بطری هایی که دوستدار طبیعت و قابل تجزیه هستند کار می شود که تاکنون این طرح گسترش نیافته است.
 
 

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°