پیش بینی اشتغال 40 هزار نفر در صنعت فرش دستباف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:32 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۵۰۸۳۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۰
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: با تولید صادرات محور، امکان ایجاد 40 هزار شغل در حوزه فرش دستباف در کشور وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمید کارگر در نشست بررسی وضعیت فرش کاشمر در استان رضوی گفت: 20 هزار شغل برای حوزه فرش دستباف پیش بینی شده است که با توجه به ظرفیت تولید و صادرات و با درنظر گرفتن پیش شرطها و الزامات آن، برای ایجاد 40 هزار شغل نیز در این حوزه آمادگی داریم.
 
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: براساس تقسیمات استانی، هزار و 360 نفر شغل جدید امسال در حوزه فرش دستباف خراسان رضوى پیش بینى شده است.
 
فرش کاشمر 
 
وی ایجاد اشتغال و تولید بدون توجه به بازار و صادرات را کافى ندانست و بر لزوم صادرات گرا بودن تولیدات براى پرهیز از عدم فروش فرش ها تاکید کرد.
 
کارگر با بیان اینکه فرش کاشمر صاحب اصالت، پیشینه و هویت است و در سال 94 در سازمان جهانی مالکیت معنوى در ژنو ثبت جهانی شده گفت: مرکز ملی فرش ایران، به فرش این منطقه بی توجه نبوده و نخواهد بود اما جاى گلایه وجود دارد که فرش تولیدى امروز در این منطقه چقدر با اصالتهاى پیشین قرابت دارد؟

رئیس مرکز ملی فرش ایران با نامناسب خواندن شیوه پرداخت مستقیم تسهیلات به قالیبافان و مشاغل خانگی، گفت: پرداخت مستقیم نقدینگی به قالیباف موجب خروج از دایره تولید و خریدن کالاهایی دیگری می شود، از این رو تسهیلات باید به تولیدکننده پرداخت شود تا حفظ اشتغال در این بخش تداوم یابد.
 
وی با بیان اینکه برای دوام قالیبافی باید تلاش کرد، افزود: پروژه اشتغالزایى و تولید صادرات گرا در همین استان و در منطقه صالح آباد با ارائه یک میلیارد تومان تسهیلات نمونه عینى و موفق از سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 
رئیس مرکز ملی فرش گفت: در حوزه فرش دستباف تثبیت اشتغال و توسعه کارگاههای موجود نیز بسیار مورد اهمیت است و نباید صرفا به دنبال اشتغال جدید بود.
 
او در بررسی وضعیت فرش کاشمر در خراسان رضوی درباره ایجاد شهرک تخصصی فرش گفت: بنا به شرایط بومی منطقه باید نسخه های متفاوتی برای رونق فرش دستباف تجویز کرد که شاید در این منطقه تولید غیرمتمرکز در منازل با مدیریت متمرکز نسخه بهتری باشد.
وی افزود: برخی برای کاهش قیمت تمام شده از کیفیت فرش می کاهند که این امر شایسته فرش ایرانی نیست.
 
کارگر با اعلام اینکه مرکز ملی فرش ایران به دنبال آموزش هاى تخصصى است، افزود: آموزش ها فقط برای قالیبافان نیست بلکه به دنبال ارائه آموزش های تخصصی از جمله آشنایی با حقوق گمرکی، قوانین و مقررات بازارهای هدف، چگونگی حضور در نمایشگاهها و نحوه مذاکره تجاری هستیم.
 
او  افزود: دو هزار و 500 دار قالی کوچک و بزرگ با میانگین تولید شش متر مربع در سال فعالیت دارند، که در مجموع سالیانه حدود 30 هزار مترمربع فرش در این شهرستان بافته می‌شود.

رئیس مرکز ملى فرش ایران در دیداری یک روزه، همراه نماینده مردم کاشمر در مجلس شوراى اسلامى و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوى از کارگاه هاى بافت فرش در کاشمر بازدید کرد.
 
 
کاشمر یکى از شهرستان های 28 گانه خراسان رضوی است که مرکز آن در فاصله 228 کیلومتری مشهد قرار دارد.
 
 
امکان اشتغال 40 هزار نفر در صنعت فرش دستباف 

همچنین همایش "ثبت جهانی فرش دستباف ورامین" به همت مرکز ملی فرش ایران و همراهی و همکاری اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی در قالب ثبت نشانه های جغرافیایی در سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت جهانی شد.
 
در این مراسم از لوح ثبت جهانی فرش دستباف ورامین رونمایی شد و بافندگان و طراحان برتر در استان تهران مورد تقدیر قرار گرفتند.  
 
امکان اشتغال 40 هزار نفر در صنعت فرش دستباف
 
روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد؛ همایش رونمایى از لوح ثبت جهانی فرش ورامین با هدف شناساندن پیشینه تاریخی و ابعاد و ویژگی های منحصر به فرد فرش دستباف در مجموعه فرهنگی- تاریخی نیاوران برگزار شد.
 
محمود نوابی در مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی فرش دستباف ورامین با تاکید بر اینکه فرش دستباف ایرانی باید با محوریت صادرات تولید شود، تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی که گریبانگیر همه حوزه‌های صادراتی از جمله صادرات فرش دستباف ایرانی است، بحث نبود شرکت‌های تخصصی صادراتی است.
 
در این همایش سید‌حسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس، فرماندار ورامین از دیگر سخنرانان بودند و تورج ژوله از پژوهشگران فرش دستباف در خصوص پیشینه فرش دستباف ورامین سخنرانی کرد.
با موافقت نمایندگان، همه تولیدات صنایع دستی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.
 
گفتنی است تاکنون 29 منطقه جغرافیایى فرش دستباف ایران به همت مرکز ملى فرش ایران به ثبت جهانى رسیده اند.
فرش دستباف ایران که محصولی هنری و اقتصادی محسوب می شود به 80 کشور از جمله المان و ایتالیا از قاره اروپا، لبنان و کویت و قطر از خاورمیانه، ژاپن و چین از شرق اسیا صادر می شود و همچنان نقش راهبری در بازارهای بین المللی دارد.
 

برچسب ها: فرش ، دستباف ، صنایع دستی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۰°