گروه بیست چیست؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:16 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۸۴۵۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۸
اطلاعات کلی از یک رخداد سیاسی؛
نشست مقامات کشورهای گروه 20 از جمعه 16 تیر 96 در هامبورگ آلمان آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سران 19 کشور صنعتی یا ثروتمند جهان به همراه اتحادیه اروپا، روز جمعه 16 تیر 96 در محل نمایشگاه بین المللی هامبورگ گرد هم آمدند تا درباره مسائل مهم سیاسی، اقتصادی گفتگو کنند.
 گروه بیست چیست؟
* اعضای گروه بیست
گروه بیست متشکل از از ۱۹ کشور و اتحادیه اروپا است. 19 کشور عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.
 
* نمایندگان 19 عضو اصلی و اتحادیه اروپا در نشست امسال:
گروه بیست چیست؟
* ترکیب و علت عضویت
شاکله اصلی گروه بیست را 8 کشور صنعتی و دارای اقتصاد بزرگ جهان تشکیل می دهند و سایر کشورها، به جز عربستان، دارای اقتصاد نوظهور و در حال توسعه اند.
 
برخی از کشورها نیز با عناوین دیگری به عنوان مهمان یا شریک اعضای اصلی به ویژه کشور میزبان اجلاس (که هر سال انتخاب می شود و امسال آلمان است) در اجلاس شرکت می کنند. اسپانیا، هلند، نروژ، غنا، ویتنام و سنگاپور امسال در این نشست حضور دارند.
 
همچنین نهادهای بین المللی مالی و اقتصادی مانند سازمان خاربار و کشاورزی، بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل نیز معمولا هرسال در این نشست شرکت می کنند.
 
* نمایندگان کشورهای مهمان در اجلاس امسال:
گروه بیست چیست؟
* نمایندگان نهادها و سازمان های بین المللی در اجلاس امسال:
گروه بیست چیست؟
* نتایج و تعهدات
گروه بیست یک نهاد رسمی و تعهدآور مثل سازمان ملل نیست. بیشتر جایی برای گردهمایی و گفتگو و لابی کردن است. حتی بیانیه ای که در پایان اجلاس صادر می شود، موضوع الزام آوری در بر ندارد. به همین علت این گروه دبیرخانه و مقر دائمی ندارد و کشور میزبان، کارهای لازم برای برپایی نشست را انجام داده و موضوعات اصلی را بر اساس رخدادها و شرایط مهم بین المللی مشخص می کند.

* حاشیه ها
معمولا برخی از دیدارهای جانبی در این نشست حاشیه ساز هستند. امسال دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهور روسیه و امریکا از مهمترین حوادث بود.
گروه بیست چیست؟
برچسب ها: بیست
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°