جهانگیری: باید به توسعه کشور باور داشته باشیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:44 - شنبه 25 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۸۵۲۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه ابعاد مختلفی دارد تاکید کرد: برنامه ریزی برای توسعه کشور باید درقالب های مدون و منظمی طراحی و اجرایی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون اول رئیس جمهور در آغاز مراسم روز صنعت و معدن با تاکید بر اینکه سرمایه های اجتماعی و سرمایه های انسانی همراه سرمایه های اقتصادی قابل توسعه است تصریح کرد:  باید به توسعه کشور باور داشته باشیم و برای این باور برنامه داشته باشیم .
 آقای جهانگیری مهمترین مسئله ملموس پیش روی کشور را مسائل اقتصادی دانست و گفت : لازمه هر یک از مسائل اقتصادی نیز توجه به الزاماتی است که باید به آنها تن دهیم .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه صرف اینکه همه بگوییم اقتصاد باید الویت اول کشور باشد و همه مسائل با مسائل اقتصادی مرتبط است کفایت نمی کند افزود:  روز صنعت و معدن امسال در مقطع زمانی مهمی در حال برگزاری است از یک طرف در روزهای پایانی دولت یازدهم هستیم و هر دولتی علاقمند است از عملکرد خود ارزیابی داشته باشد تا بداند اشکللات کجاست و نقاط ضعف و قوت کجاست و  از طرفی در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم و اعضای دولت باید به مردم معرفی شوند.
معاون اول رئیس جمهور، در ادامه فساد و رانت را از دغدغه های جدی و موانع مهم پیش روی توسعه کشور برشمرد و با تاکید بر ضرورت ریشه کن شدن فساد در کشور،‌ گفت: تا فساد و رانت وجود داشته باشد بخش خصوصی واقعی شکل نمی گیرد چرا که عده ای می خواهند یک شب راه صد ساله را طی کنند.
آقای جهانگیری در مراسم روز ملی صنعت و معدن، این گردهمایی را فرصتی برای همفکری صاحبنظران و ذی نفعان صنعت و معدن دانست و افزود: در این روز به مسائل پیش روی صنعت و معدن کشور پرداخته می شود.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: بخش صنعت و معدن نقش موثری در سرنوشت کشور دارد و این واقعیت باید به یک باور مشترک برای اقدام تبدیل شود و صرف آنکه این واقعیت را بپذیریم کافی نیست بلکه باید در جهت اقدام نیز گام برداریم.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم که همان قدرت نرم کشور است، باید به مفهوم توسعه و به طور خاص به مفهوم توسعه صنعت باور داشته باشیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.
آقای جهانگیری با بیان اینکه هیچ یک از مسائل پیش روی ما بدون بالا رفتن ظرفیت های توسعه ای کشور حل نخواهد شد، خاطرنشان کرد: توسعه ابعاد مختلفی دارد که باید به همه این ابعاد در کنار یکدیگر به طور همزمان توجه شود.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه امروز اقتصاد اولویت نخست کشور است، تصریح کرد: پذیرش این موضوع به تنهایی کفایت نمی کند زیرا حل مسائل اقتصادی کشور دارای الزامات متعددی است که باید به این الزامات پرداخته شود.
وی با اشاره به اعلام مطالبات متعدد ازجانب مردم در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مردم در 29 اردیبهشت جهت گیری اصلی مطالبات خود را روشن کردند و رئیس جمهور منتخب نیز با مشورت با صاحبنظران و ارکان حکومت، باید دولتی را انتخاب کند که بتواند به وعده هایی که به مردم داده شده است پاسخ بگوید.
آقای جهانگیری در ادامه با بیان اینکه بخش صنعت و معدن کشور از بخش هایی است که با بزرگ شدن و رشد خود می تواند به اقتصاد کشور کمک کند، اظهار داشت: راهی جز این نداریم که کیک اقتصاد کشور را بزرگ کنیم تا سهم هر کس از این کیک افزایش پیدا کند و مردم احساس کنند وضعیت معیشتی آنها بهتر شده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: صنعت هم می تواند به طور مستقیم و هم به طور غیرمستقیم در بزرگ کردن اقتصاد کشور موثر باشد به گونه ای که نقش صنعت در توسعه کشاورزی و بهبود خدمات مرتبط با صنعت بسیار تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: اینکه چرا صنعت کشور متناسب با سیاست گذاری ها رشد نکرده و ایران به کشور بزرگ صنعتی تبدیل نشده یک سوال است. در چند دهه گذشته ایران و برخی کشورهای شرق آسیا و امریکای لاتین تصمیم به صنعتی شدن گرفتند و حتی برخی از این کشورها بعد از ایران برای صنعتی شدن برنامه ریزی کردند اما اینکه چرا ایران در این راه پیشرفت نکرد یک سوال است.
آقای جهانگیری اضافه کرد: در پاسخ به این سوال باید گفت که یا سیاست های صنعتی شدن در کشور عالمانه و مبتنی بر تجربیات موفق دنیا نبوده و یا این سیاست ها ثبات کافی نداشته اند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در برخی کشورهای صنعتی حتی با وجود کودتا و تغییر حکومت ها، سیاست های توسعه ای تغییر نمی کند اما در ایران متاسفانه با تغییر دولت ها و حتی گاهی با تغییر مدیران، تصور می شود که سیاست های گذشته غلط بوده است و باید همه سیاست ها تغییر کند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی درباره عملکرد صنعت صحبت می کنیم باید بدانیم عملکرد صنعت به معنای عملکرد بنگاه های صنعتی است و باید به دنبال بررسی عوامل موثر در موفقیت بنگاه های صنعتی باشیم.
آقای جهانگیری عوامل محیطی و مدیریت حاکم بر کشور را از جمله عوامل موثر در عملکرد بنگاه های صنعتی برشمرد و افزود: عوامل محیطی اغلب به سیاست گذاری حاکمیت ها باز می گردد.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه محیط باثبات اقتصادی نقش پراهمیتی در عملکرد موفق بنگاه ها ایفا می کند، گفت: به هر میزان که اقتصاد کشور از ثبات بیشتری برخوردار و شاخص های اقتصادی برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد، محیط مناسب برای توسعه صنعتی بیشتر مهیا خواهد شد.
وی قابل پیش بینی بودن نرخ تورم، نرخ ارز و نرخ سود بانکی را از عوامل موثر در ثبات شاخص های اقتصادی کشور دانست و افزود: در دولت یازدهم برای ثبات شاخص های اقتصادی برنامه ریزی های موثری انجام شد که لازم است در دولت دوازدهم نیز این سیاست ها استمرار یابد و شاخص های اقتصادی برای فعالان بخش خصوصی قابل پیش بینی شود.
آقای جهانگیری سیاست خارجی را نیز از عوامل محیطی موثر بر عملکرد بنگاه های صنعتی دانست و اظهار داشت: کشور منزوی نمی تواند مدعی توسعه صنعتی باشد از همین رو سیاست تعامل با دنیا از جمله کارهایی بود که در دولت یازدهم به طور جدی در پیش گرفته شد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت یازدهم تلاش های فراوانی کرد که فضایی ایجاد کند تا تعامل با دنیا آسان باشد و ایران بتواند از حق و حقوق بین المللی خود استفاده کند که خوشبختانه تا حد زیادی در این زمینه توفیق نصیب دولت شد و پس از اجرای برجام فضای ایران هراسی به ایران دوستی تبدیل شد.
وی با بیان اینکه علاقه مندان به همکاری با ایران در دنیا فراوان هستند، تصریح کرد: پس از برجام موجی از سرمایه گذاران به سمت ایران سرازیر شدند و اینکه ما چقدر توانسته ایم این موضوع را مدیریت و از این فرصت استفاده کنیم جای بحث دارد.
آقای جهانگیری با اشاره به اینکه در تعامل با دنیا چند هدف مد نظر است، خاطرنشان کرد: یکی از این اهداف توسعه بازار است تا از طریق ایجاد بازارهای بین المللی برای تولیدکنندگان داخلی بتوانیم بر مشکل بیکاری در کشور فایق آییم.
معاون اول رئیس جمهور گفت: بخش خصوصی ایران قادر است کالاهایی تولید کند که به بازارهای بین المللی صادر شود و در این زمینه وظیفه دولت ایجاد تعامل با دنیا و وظیفه بخش خصوصی تولید کالاهایی است که قابلیت صادرات داشته باشند.
وی تامین منابع مالی را از دیگر اهداف تعامل با دنیا برشمرد و افزود: هیچ کشوری نیست که توسعه صنعتی داشته باشد اما درهای منابع مالی دنیا به روی آن کشور باز نشده باشد.
آقای جهانگیری با اشاره به اینکه شرکت های بزرگ بین المللی امروز علاقه مند به همکاری با ایران هستند، تصریح کرد: امروز در شرایطی که عده ای افراد کم تجربه در دنیا به دنبال هیاهو و جنگ هستند، انعقاد قرارداد شرکت های بزرگ نظیر توتال با ایران بدین معناست که در ایران فرصت و ظرفیت به قدری بالاست که شرکت های بزرگ ریسک سرمایه گذاری در ایران را می پذیرند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی انتقادها از انعقاد قرارداد با شرکت توتال، گفت: بیش از یک سال و نیم برای این قرارداد کار و بررسی انجام شد و هر کس که نظری در این زمینه داشت ارائه کرد و ده ها جلسه برای بررسی ایرادات و نقدها برگزار شد و در نهایت این قرارداد در مجلس شورای اسلامی ازجانب رئیس مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با قوانین کشور مطابقت داده شد و منافع کشور نیز در این قرارداد لحاظ شد و حالا اینکه تمام ظرفیت ساخت داخل باید در این قرارداد به کار گرفته شود، این مربوط به هنر ماست.
وی همچنین با اشاره به تامین مالی دولت برای خرید هواپیماهای ایرباس که پس از انقلاب، نخستین بار در کشور اتفاق افتاد، افزود: در این زمینه نقدی غیرمنصفانه به دولت وارد می کنند زیرا اگر قرار بود دولت پولی پرداخت کند قطعاً اولویت های مهم تر را در نظر می گرفت اما برای خرید هواپیما دولت پولی پرداخت نکرده و قرار است هزینه آن از محل درآمدهای خود هواپیما پرداخت شود.
آقای جهانگیری با تاکید بر اینکه ما نیازمند فناوری های پیشرفته از دنیا هستیم، گفت: وقتی که در دنیا به فناوری دست پیدا می کنند، تعامل مناسب ما با دنیا باعث می شود بتوانیم فناوری های مورد نیاز کشور را تامین و آن را در داخل کشور بومی سازی و تولید کنیم.
معاون اول رئیس جمهور سیاست های فرهنگی، اجتماعی و سیاست های داخلی کشور را نیز از دیگر عوامل محیطی موثر بر بنگاه های اقتصادی عنوان کرد و افزود: متاسفانه گاهی دعواهای سیاسی به اوج می رسد و این دعواها می تواند تاثیرات منفی در تولید و صنعت کشور داشته باشد. البته در فضای انتخابات نقد و رقابت های سیاسی امری طبیعی است اما پس از انتخابات هر کس که دوستدار کشور و مردم است باید در یک راستا و متحد با هم برای پیشرفت ایران تلاش کند.
وی گفت: اگر قرار است محور و مدار توسعه، بخش خصوصی باشد باید در سیاست های فرهنگی و اجتماعی این موضوع مشخص باشد که همه طرفدار بخش خصوصی هستند و بخش خصوصی باید مورد حمایت باشد.
آقای جهانگیری با اشاره به سیاست های اصل 44 قانون اساسی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده اند، افزود: البته مقام معظم رهبری مکرر از عدم اجرای مناسب این سیاست ها گلایه کرده اند و مهم ترین پیام این سیاست ها این است که بخش خصوصی به هر میزان که بخواهد باید بتواند بدون محدودیت رشد کند و این سیاستی است که رهبری بر اساس قانون اساسی کشور ابلاغ کرده اند و هیچ کس چه در قوه قضاییه و چه در مجلس و چه در سایر نهادها حق مخالفت با آن را ندارد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت تلاش در جهت از بین بردن فساد و رانت، خاطرنشان کرد: برای شکل گیری بخش خصوصی واقعی باید فساد و رانت از کشور برچیده شود و این مهم جز با شفافیت و قوانین روشن و انگشت نما کردن کسانی که به دنبال زد و بند و رانت هستند، محقق نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه واردات کشور باید تابع ساز و کار اقتصادی باشد، گفت: بخش خصوصی نباید با واردات مخالفت کند. صادارت و واردات باید قانونمند باشد و نباید تابع سلایق مدیران باشد.
آقای جهانگیری با بیان اینکه بخش خصوصی از قاچاق کالا رنج می برد و متحمل ضرر و زیان می شود، افزود: البته بخشی از کالاهایی که امروز واردات آن قاچاق تلقی می شود، در واقع از راه قانونی وارد می شوند. اگر برای ملوان ها، مرزها و مناطق آزاد کشور قوانین و مقرراتی وضع شده، پس واردات بر طبق این مقررات رسمی و قانونی است.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علاوه بر شرایط محیطی، عوامل مدیریتی و داخلی بنگاه ها نیز نقش موثر و مهمی در عملکرد بنگاه های صنعتی دارند و اگر شرایط محیطی مناسب باشد و یک بنگاه اقتصادی عملکرد خوبی نداشته باشد، نباید دیگران را متهم کند بلکه اشکال در مدیریت آن بنگاه است.
وی با تاکید بر اینکه باید ساختار نیروی انسانی و مدیریتی بنگاه ها مناسب باشد، اظهار داشت: متاسفانه در برخی بنگاه ها آموزش یک مقوله فراموش شده است. تحقیق و توسعه باید به عنوان یک موضوع اصلی در بنگاه ها مدنظر باشد ضمن آنکه حتماً باید نظام مدیریت بنگاه های اقتصادی مدیریت حرفه ای و تخصصی باشد.
آقای جهانگیری ادامه داد: بنگاه ها باید ساختار مالی مناسب نیز داشته باشند. برخی بنگاه ها متقاضی دریافت ده ها میلیارد تومان تسهیلات هستند در حالی که سرمایه اولیه آنها اندک است. هر مالکی باید بداند که چه نسبتی از سرمایه باید در بنگاهش داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: با شناختی که از بخش خصوصی ایران دارم مطمئن هستم با کمک دولت و بخش خصوصی قادر هستیم چالش های مهم کشور مانند بیکاری و معیشت نامطلوب را که مردم را رنج می دهد از پیش روی کشور برداریم.
وی در ادامه سخنان خود به برخی تصمیمات اتخاذ شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: برای توسعه صادرات غیرنفتی بسته ای تصویب شد و کارگروهی مسئولیت یافت تا میزان صادرات را دائماً رصد کند و اگر برای صادرات به کشورهای هدف نیازمند خط اعتباری ارزی باشیم نیز دولت آمادگی لازم را دارد ضمن آنکه منابع ریالی مورد نیاز برای توسعه صادرات نیز باید تامین شود.
آقای جهانگیری با تاکید بر اینکه روند رو به رشد صادرات غیرنفتی که از شتاب خوبی برخوردار شده است نباید کند شود، افزود: بازارهای صادراتی خوبی در کشورهای اطراف ایران وجود دارد و لازم است بنگاه های بزرگ اقتصادی با هم متحد شوند و برندهای صادراتی معتبر ایجاد کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی های دولت یازدهم در سال گذشته برای کمک به بنگاه های کوچک و متوسط، گفت: اگر مشکلات بنگاه ها و معوقات بانکی آنها ناشی از شرایط محیطی بوده باشد در حقیقت این بنگاه ها بی تقصیر هستند و باید به آنها کمک کنیم تا احیا شوند.

وی افزود: البته بنگاه های بزرگ کشور هم اهمیت زیادی دارند و وضعیت در این گونه بنگاه ها نیز بهتر از بنگاه های کوچک و متوسط نیست و یکی از برنامه های دولت در سال 96 ایجاد مدیریت کارآمد برای بنگاه های بزرگ تولیدی و اقتصادی است.

آقای جهانگیری ادامه داد: چند صد میلیارد دلار در بنگاه های بزرگ دولتی و بنگاه های نهادهای عمومی سرمایه گذاری شده است اما بازدهی چندانی ندارند که این یعنی مشکل اصلی در این بنگاه ها مدیریت است و باید مدیریت حرفه ای و لایق در این بنگاه ها حاکم شود.

معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از انتصاب مدیران ناکارآمد در بنگاه های اقتصادی بزرگ، گفت: متاسفانه گاهی به واسطه روابط دوستانه، افرادی به عنوان عضو هیئت مدیره بنگاه ها انتخاب می شوند که یک روز سابقه بنگاهداری ندارند و نتیجه این گونه رفتارها ناکارآمدی بنگاه های بزرگ را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: مدیرانی که خود احساس می کنند که توانایی کار‌ ندارند و نمی توانند در جهت پاسخگویی به مطالبات مردم گام بردارند، باید عرق ملی داشته باشند و کناره گیری و عرصه را برای خدمت مدیران کارآمد و خلاق باز کنند.

آقای جهانگیری ادامه داد: وقتی که یک موضوع در رأس کشور تصمیم گیری و به عنوان اولویت مطرح می شود نباید به خاطر منافع یک کارشناس یا یک مدیر، منافع کشور و مردم زیر سوال رود.

معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد: دولت دوازدهم پر انرژی تر و قوی تر در صحنه حاضر شود و به مطالبات مردم پاسخ دهد.

در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گزارشی از اقدامات صورت گرفته و دستاوردهای دولت یازدهم در بخش صنعت و معدن ارائه کرد و ضمن برشمردن ضرورت ها و الزامات توسعه صنعتی، گفت: برای تبدیل شدن ایران به یک کشور نوظهور صنعتی در سال 1404 برنامه ریزی صورت گرفته است تا بتوانیم همزمان با سند چشم انداز به این جایگاه دست پیدا کنیم.

آقای نعمت زاده همچنین با اشاره به برنامه دولت یازدهم برای راه اندازی واحدهای کوچک و متوسط و رفع مشکلات این واحدها، افزود: امسال نیز این برنامه با جدیت دنبال خواهد شد و برای پرداخت تسهیلات به این واحدها 30 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور، از 10 برگزیده بخش صنعت و معدن قدردانی شد. 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۶°