وزارت راه خواستار کاهش نرخ سود بانکی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:31 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۵۰۸۶۰۸
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کاهش فوری و دستوری نرخ سودبانک‌ها ضرورت اول اقتصاد است، گفت: نهادهای پولی که وضعیت مناسبی ندارند، باید تجدید ساختار کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ حسین عبده تبریزی افزود: در حال حاضر، عدم تعادل در کل بازارهای مالی را شاهد هستیم که به بازارهای دیگر نیز گسترش پیدا کرده و آن هم به رابطه بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم مرتبط است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: نرخ سود بانکی هم اکنون، نرخ غیرتعادلی است که حاصل فعالیت نهادهای مالی غیرقانونی و برخی موسسات مالی مشکل دار است.
 
نرخ سود بالا باعث شده که کار کردن معنای خود را از دست بدهد چون کسانی که نرخ سود را دریافت می کنند فرض می کنند که ریسکی وجود ندارد و این نرخ سود بدون ریسک، از نرخ سود کسب و کار بالاتر رفته و از این نظر ما مشکل اساسی در کشور داریم و تا این مسئله حل نشود، نرخ رشد مناسبی نخواهیم داشت.

عبده تبریزی افزود: اگر نتوانیم این مسئله را حل کنیم با نرخ رشد مناسب اقتصادی مواجه نخواهیم شد. بانک مرکزی مطرح می کرد که این مشکل را از طریق بازار بین بانکی می تواند حل کنند و از همان روز ما گفتیم این مشکل از طریق بازار بین بانکی حل نمی شود و امروز سال ها از این بحث گذشته است.

او افزود: از این نظر نرخ غیرتعادلی باعث شده که کار کردن در کل اقتصاد چندان مفهوم اقتصادی نداشته باشد. حال اینکه تولید کننده مسکن پولش را در بانک بگذارد باعث می شود بانک ها نرخ سودی را بدهند که در توانشان نیست و شرایط تضعیف آنها بیشتر می شود؛ بنابراین اولین کاری که در اقتصاد کلان باید صورت بگیرد اینکه بتوانیم نرخ سود را دستوری کاهش دهیم و به نهادهای پولی مختلفی که وضعیت مناسبی ندارند فشار بیاوریم که بروند تجدید ساختار کنند که البته کار مشکلی است ولی باید انجام شود که اگر نشود، بقیه فعالیت های ما در آینده به نتیجه نمی رسد.

رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق گفت: اگر ما این مشکل را با سرعت حل نکنیم، وضعیت فعلی به اقتصاد ایران تحمیل می شود که به یک معنا ثبات را تضعیف می کند و حاصل نرخ سود بانکی بالایی است که الان سیستم بانکی پرداخت می کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°