ویتامین D می‌تواند به بازسازی پوست کمک کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:39 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۸۷۸۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که مصرف ویتامین D می‌تواند به بهبود و بازسازی پوست کمک کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در یک مطالعه اخیر که توسط دانشگاه کیس وسترن (ern(Case West انجام شد، مشخص شد که ویتامین D به صورت خوراکی می‌تواند به بهبود پوست کمک کند اما بیماران می‌بایست در مقدار مصرف آن احتیاط کنند.

محققان در یک کارآزمایی بالینی دو سر کور( آزمایشی که در آن هم پزشک و هم بیمار از محتوای داروی مصرفی و فرآیند آزمایش بی اطلاعند) و کنترل شده با پلاسیبو ((placebo، 20 نفر داوطلب را با تاباندن نور UV بر روی بازوی داخلی آنها دچار سوختگی کردند.

پلاسیبو(Placebo )یا دارونما به معنی «من خوب خواهم شد»، به استفاده از روش‌های درمانی تلقینی گفته می‌شود که می‌تواند با فریب بیمار، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد. اثر درمانی که از به کار بستن چنین روش‌هایی حاصل می‌شود را نیز اثر پلاسیبو می‌نامند.

برخی از این داوطلبان در عرض یک ساعت یک قرص پلاسیبو و برخی دیگر به ترتیب 50،000، 100،000 یا 200،000 واحد ویتامین D دریافت کردند. سپس پوست آنها 24، 48، 72 ساعت و همچنین یک هفته پس از آزمایش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در حالی که پلاسیبو و دوزهای پایین هیچ تاثیری نداشتند، دوزهای بالاتر ویتامین D باعث کاهش التهاب و قرمزی شد، به علاوه افرادی که در این آزمایش شرکت کردند با پرش ژنی مرتبط با تعمیر مانع پوستی را تجربه کردند.

دانشمندان معتقدند این امر به این دلیل است که ویتامین D باعث افزایش سطح آنزیم شناخته شده به عنوان آرژیناز-1 می‌شود که هر دو باعث افزایش ترمیم بافت و فعال شدن پروتئین ضد التهابی می‌شود.

در این پژوهش تاثیرات چشمگیر مصرف ویتامین D مشخص شد با این حال محققان اظهار کردند که باز هم به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

این پژوهش در Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°