سردار سلیمانی: تمام جهان مدیون ملت عراق است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:07 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۵۰۹۰۱۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
سردار سلیمانی با تاکید بر اینکه جشن غلبه بر داعش در موصل، تنها متعلق به مردم عراق نیست، تصریح کرد: ملت عراق با شکست داعش حق بزرگی بر گردن تمام جهان دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار سرلشگر حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در مراسم بزرگداشت شهید شعبان نصیری از فرماندهان سپاه بدر که 5 خردادماه امسال در عملیات آزادی سازی موصل به شهادت رسید، تصریح کرد: جشن پیروزی بر داعش در موصل فقط جشن مردم عراق نیست، بلکه جشن همه مردم منطقه و جهان است.
 سردار سلیمانی: تمام جهان مدیون ملت عراق است
* شهید نصیری سرمشق وفاداری است
سردار سلیمانی در ابتدای سخنانش با بیان برخی از ویژگی های شهید شعبان نصیری، اظهار داشت: شهید نصیری مثل یک پدر و برادر مهربان به کمک مجاهدانی که از شر صدام به این سوی مرز آمده بودند و نیروی عظیمی به نام سپاه بدر تشکیل داده بودند، شتافت.
وی با بیان اینکه سپاه بدر منشا آثار خیر فراوانی برای ملت عراق شد، تصریح کرد: این شجره طیبه که قبل از سقوط صدام تحت پرچم علمای عراق شهدای متعددی از جمله شهید بزرگوار سید محمد باقر صدر، سید صادق صدر و شهید محراب آیت الله حکیم را تقدیم کرده بود، تحت بیرق علمای عراق خدمات بزرگی به مردم کرد.
سردار سلیمانی با بیان اینکه شهید نصیری از بدو تاسیس و توسعه سپاه بدر تا زمان شهادتش در این نهاد حضور داشت، گفت: انسان باید اینگونه درس وفاداری را فرا بگیرد. در شرایط سختی که مردم و مجاهدان عراقی نیاز داشتند شهید نصیری گمنام برای خدمت به آنها قدم برداشت.
فرمانده سپاه قدس افزود: خداوند اولیا برجسته خود را در بین بندگانش مخفی کرده است و شاید به همین علت است که بزرگان ما در سلام به همه مردم تقدم داشتند و حتی به کودکان سلام می دادند.
سردار سلیمانی گفت: شهید نصیری در بین جامعه مخفی بود و فقط کسانی که به او نزدیک بودند او را می شناختند اما جامعه ما با عطر و بوی او بیگانه بود و گویی باید این مخزن عطر باز می شد تا جامعه نیز او را بشناسد.
فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه دیپلماسی کار خوبی است و در دنیا بر آن تاکید می شود، اظهار داشت: گاهی برای حل مشکلات از دیپلماسی استفاده می شود ما هم استفاده می کنیم، اما برخی از گره ها و مشکلات فقط با دیپلماسی حل نمی شود. اتفاقات دیگری هست که از همه رفتارهای دیپلماسی معمول عبور می کند و درها را می گشاید، پیوندها را ایجاد می کند، یخ ها را ذوب می کند و صمیمیت و اخوت ایجاد می کند و خون شهید نصیری از این خون ها بود. 
 سردار سلیمانی: تمام جهان مدیون ملت عراق است
 
سردار سلیمانی ادامه داد: خون این شهید و سایر شهدای ایرانی که در کنار شهیدان عراقی در سرتاسر این مبارزه، از شمال بغداد تا موصل به زمین جاری شد، فقط خون یک فرد یا چند نفر نبود، بلکه پیمانه ای از خون، متاع و صداقت یک ملت بود در حمایت و پشتیبانی از یک ملت مورد ظلم و ستم واقع شده .
وی افزود: کدام دیپلماسی می تواند همانند خون شهید نصیری، شهید جلال، شهید همدانی و خون صدها شهید که از جمهوری اسلامی در دفاع از بشریت بر زمین جاری شدند، این صمیمت و این اخوت و رابطه را ایجاد کند؟
سردار سلیمانی با بیان اینکه این صمیمیت و صداقت هاست که منشا خیر می شود، گفت: یک خانم دکتر اهل بصره عراق می گوید من متاثر از جنگ عراق دوران صدام با ایران و کشته شدن دو برادرم در آن جنگ، هر ایرانی را که می دیدم گمان می کردم که قاتل برادرم هستند، اما  وقتی که این عزیزان آمدند، من احساس کردم که همه آنها برادران منند.
فرمانده سپاه قدس با اشاره به شهادت چندین رزمنده و فرمانده ایرانی در عراق و بیان این واقعیت که این شهدا در راه دفاع از ملت عراق، فدای منطقه و حتی امنیت جهان شده اند، تصریح کرد: این صداقت است. صداقتی که برخواسته از حقیقت و معنویت باشد این اثرگذاری را دارد. دیگران و دولت های دیگری نیز ادعای کمک به ملت عراق دارند اما کدام یک چنین صداقت و اثری دارند؟
سردار سلیمانی افزود: برخی از برادران عراقی ما البته از روی لطف و صمیمیت رزمندگان ایرانی، خود را سربازان ملت ایران و مقام معظم رهبری می دانند، اما من می گویم کاری که ملت ایران و فرزندان ملت ایران در خدمت به ملت عراق کردند کار سرباز بود در خدمت فرماندهان عراقی.
فرمانده سپاه قدس اضافه کرد:  شهید نصیری مثل سایر سرداران گمنام بود اما برای اینکه یک فرهنگ معنوی را صادر کند جلودار بود. در دنیا کجا وجود دارد که فرمانده ارشد بزرگی در جایگاه ژنرالی در سنین بالای 50 سال تفنگ به دست بگیرد و در جلو نیروی های عمل کننده بجنگد و شهید شود؟
سردار سلیمانی تاکید کرد: این فرصت طلبی نیست. این خدمت صادقانه و وفای صادقانه است.
فرمانده سپاه قدس گفت: برادرمان آقای مهندس ابو مهدی (فرمانده بسیج عراق) که یک شهید زنده است با 40 سال سابقه مبارزه توانست کلید تمام تسلیحات ایران را در دست بگیرد. ایران مثل کشورهای دیگر نیست که قرارداد ببندد، پول ملت عراق را بگیرد اما در وقت اضطرار سلاح ندهد؛ مثل امریکا!
او افزود: به محض درخواست نخست وزیر عراق اسکادران جنگی سوخو 24 برای مبارزه با داعش در اختیار گذاشته شد و هزاران تن سلاح و مهمات بدون اینکه بحثی شود سرازیر شد برای ملت عراق. ملت ایران با جان و مال و به توصیه جدی رهبرش وارد میدان حمایت از مردم عراق شد. لذا ما سرباز مهندس ابومهدی هستیم و افتخار می کنیم. ما هرگونه سربازی در این جبهه را افتخار می دانیم.

سردار سلیمانی تصریح کرد: خداوند اینگونه تقدیرش بود که چهلمین روز شهادت شهید نصیری همزمان باشد با پیروزی بزرگ ملت عراق در شهر موصل که داعش آن را پایتخت خودخوانده اش کرده بود.
 
این فرمانده سپاه با برشمردن عوامل این پیروزی، اظهار داشت:  اولا بدانیم پدید داعش و تکفیر در تاریخ جهان نوع جدیدی از جنایت بود. جنایات عجیبی که من فکر نمی کنم تلویزیون های دنیا بتوانند آنها را پخش کنند. هیچ قلبی نمی تواند آن را تحمل کند. فقط گوشه هایی را تلویزیون نشان می دهد . هزار و 300 جوان دانشگاهی را داعش کشت و در رودخانه انداخت. بیش از 2 هزار زن جوان ایزدی را دست به دست بین خودشان به فروش رساندند از دخترهای نوجوان تا زن های جوان بدون اینکه حدود شرعی را بدانند. جنایت های عجیبی بود. شما فقط چند نمونه را دیدید. یک طفل را در شرق حلب سر بریدند، با خنده مثل تفریح. از طفل سوال می کردند سرت را ببریم یا با تیر تو را بکشیم. من دیدم در همین دیاله کودکی را از سینه مادرش گرفتند او را روی آتش سرخ کردند لای پلو گذاشتند و برای مادر فرستادند. این جنایت وحشتناک در سابقه تاریخ بشریت نایاب است. داعش پدید و بلای کوچکی نیست.
 
سردار سلیمانی با اشاره به حساسیت درست دولت ها به پدیده هایی مانند ریزگردها به منظور در امان بودن مردم، داعش را پدیده و بلایی به مراتب خطرناکتر توصیف کرد و گفت: داعش عصاره خباثت های تاریخ است و صدها هزار و حتی بیش از یک میلیون نفر را با آتش انفجار پاره پاره کرده است. هزاران مفقود وجود دارد در عراق و سوریه از جنایات داعش.
وی ادامه داد: به همین دلیل امروز این جشن، تنها جشن ملت عراق نیست، این حق ملت عراق بر همه ملت های جهان است و پیروزی همه بشریت محسوب می شود. 
 
سردار سلیمانی با بیان اشاره به برخی از جنایات داعش در عراق و سوریه اضافه کرد: داعش از خوارج صدر اسلام نیز بدترند و گستره تسلط آنها در عراق و سوریه تا پیش از شکست آنها در موصل، از وسعت هر دو کشور عراق و سوریه به تنهایی بیشتر بود.
سردار سلیمانی با بیان اینکه حتی اروپایی هایی که گمان می کردند خودشان آسیبی نمی بینند و ایران دربرابر این فتنه از پای در می آید، خودشان مواجه با مشکلات داعش شدند، تصریح کرد: از همین رو ملت عراق حق بزرگی بر گردن تمام بشریت دارند و این پیروزی، پیروزی کل منطقه و  پیروزی همه ملت های مختلف چه در منطقه ما و چه در سایر نقاط جهان است.
فرمانده سپاه قدس ادامه داد: ملت عراق و سوریه با فدا کردن هزاران جوان در راه مبارزه با داعش حق بزرگی بر گردن جهان دارند. جهان هیچ منتی بر گردن عراق و سوریه ندارد و این عراق و سوریه است که بخاطر نبرد مستقیم با داعش و کسب این پیروزی ها حق بزرگی بر گردن جهان دارند.
سردار سلیمانی افزود: این پیروزی برخواسته از حکمت و تقوای یک مرد برجسته در یک خانه ای محقر در عراق است و آن شخصیت بزرگ عالم اسلام آیت الله العظمی سیستانی حفظهم الله تعالی است.
این فرمانده سپاه ادامه داد: این فقیه موقعیت شناس و حکیم در مواقع متعددی مردم عراق و کشور عراق را نجات داد. در زمان اشغال وجود این شخصیت بزرگ باعث نوشتن قانون اساسی به دست ملت عراق شد و در انتخابات و شکل گیری دولت های عراق، در برخورد با فتنه ها، در نزدیکی شیعه و سنی و در محبت به ملت کرد نقش پدرانه و موثری ایفا کرد.
سردار سلیمانی اضافه کرد: این حکیم بزرگ عبای خود را پدرانه گشود و همه ملت عراق را زیر این عبا جای داد. امروز کسی در عراق، از ایزدی ها، ترکن ها، شبک ها و مسیحی ها نیست که احساس نکرده باشد این مرجع عالیقدر نه تنها حامی شیعه است بلکه حامی تمام مردم عراق است.
او  با بیان اینکه گاهی حتی محبت ایشان به برخی از طوایف بیشتر از شیعیان بوده است، افزود: فتوای این حکیم موقعیت شناس جوانان عراق را به خروش وادار کرد و این شجره طیبه و ارزشمند یعنی حشد الشعبی بنا گذاشته شد.
 
سردار سلیمانی با بیان اینکه این فتوا فقط یک خط و نوشته نبود، بلکه فتوایی کامل با توصیه های لازم بود که مردم عراق را نجات داد، حشد الشعبی را عامل دیگر پیروزی بر داعش خواند و گفت: این همبستگی که در عراق بوجود آمد در تاریخ عراق بی سابقه است. اینکه مردم شیعه از بصره، از العاماره، کوت و دیوانیه و کربلا راه افتاد به مدد خواهران و برادران در بلا گرفتار شده، ارزشمند است. خون جوانان شیعه برای نجات هموطنان اهل سنتشان به زمین جاری شد و دیگر کسی نمی تواند این ملت را از هم تفکیک کند.

وی افزود: کاری که جوانان عراقی در حمایت از مردم خود کردند بی نظیر بود و اولین علت آن تاثیر فتوای آن مرجع تقلید بزرگوار بود.
 
سردار سلیمانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره آیت الله سیستانی اظهار داشت: در تمام ملاقت های شخصیت های عراق و ایران و در همه سیاستگذاری های جمهوری اسلامی، تاکید اساسی مقام معظم رهبری امام خامنه ای حفظهم الله تعالی حمایت تمام عیار از ملت عراق و مرجعیت عراق بوده است. ایشان فرمودند آیت الله سیستانی یک گنج برای ملت عراق است و ملت عراق باید قدر آن را بداند. این تاکید به همه جوانان و سیاستمداران عراقی بوده و بسیار اثر گذار بوده است.
سردار سلیمانی تصریح کرد: حشد الشعبی برای همیشه نگاه بدخواهان عراق و توطئه آمیز را ناامید کرده است. امروز ساختارهای حشد قدرتمندتر از ساختارهای ارتش های منطقه هستند.
فرمانده سپاه قدس عامل سوم غلبه بر داعش را ارتش عراق دانست و گفت: عامل سوم ارتش عراق بود، نیروهای مسلحی که در قلب حادثه بودند.
امروز شما دیگر هیچ اثری از حزب بعث در این ارتش نمی بینید. این ارتش به سمت یک نیروی ملی و حزب اللهی در حرکت است. فرماندهان ارتش عراق امروز افراد لایقی هستند که در این سه سال در برابر داعش مبارزه کرده و توانست در یک شهر دو میلیون نفری این پیروزی بزرگ را به دست آورد.
سردار سلیمانی افزود: فرماندهان بزرگی از عراق در صفوف رزمندگانشان به شهادت رسیدند. ارتش عراق امروز یک نیروی قوی و قابل اعتماد در منطقه است و بدون نیاز به دیگران می تواند از تمامیت ارضی عراق دفاع کند و نیاز نیست که بیگانگان به بهانه کمک به ارتش عراق خود را به مردم این کشور تحمیل کند.
او اضافه کرد: مردم عراق با جوانان غیور خودش و با مجاهدتش کشورشان را از اشغال نجات دادند و امروز کسانی که طمع دارند به ماندگاری باید بدانند که این عراق همان عراق است و اجازه ماندن به نیروهای بیگانگان را نخواهند داد.
سردار سلیمانی عامل دیگر پیروزی بر داعش را دولت و پارلمان عراق دانست و گفت: وجود شخصیت های بزرگی همچون عامری که او نیز شهید زنده است مهم است اما دولت و پارلمان عراق نیز نقش بزرگی دارند.
او افزود: نخست وزیر محترم عراق دکتر عبادی نقش بی بدیلی دارند و به عنوان فرمانده کل نیروهای عراق توانست یک همبستگی بزرگی را در بین نیروهای مسلح و حشد ایجاد کند و این کار بزرگ را به سرانجام موفقی برساند. این برادران نظامی نبودند اما به دلیل اینکه حب و وطن و انگیزه داشتند توانستند کارهای بزرگی در این زمینه انجام دهند.
 سردار سلیمانی نقش پارلمان عراق را نیز مهم دانست و گفت: پارلمان از دولت حمایت کرد و بسیاری از نمایندگان در میان رزمندگان حضور داشتند و در آخر نقش احزاب سیاسی و گروه های مختلف قومی نیز بسیار مهم بود.
این پیروزی بزرگی که امروز در عراق به دست آمد نیازمند تفسیر و تحلیل زیادی است. پایان دادن به حاکمیت داعش کار بزرگی است که هنرمندان و نویسندگان بسیاری باید به آن بپردازند و مردم از واقعیت های مهمی خبردار شوند.
 امروز مردم عراق بخوبی فهمیده اند که در این دسیسه های خطرناک دست های اجنبی در آن دخیل بود و کشورهایی در لباس دوست، در زندان های عراق و در تماس با تکفیری ها و اعضای القاعده، داعش را پایه گذاری کردند.
سردار سلیمانی افزود: این یک ادعای ایرانی نیست و مقامات امریکایی در دوران انتخابات خود و در مناظرات به پایه گذاری داعش اعتراف کردند.
دیدید که رئیس جمهور امروز عراق، رئیس جمهور سابق امریکا را به تاسیس و حمایت داعش متهم کرد و ملت عراق این واقعیت را دیده اند.
فرمانده سپاه قدس تاکید کرد مردم عراق دیگر گول اینها را نمی خورند و از عرب و کرد و ترکمن باید سرنوشت خود را به دست گیرند.
خدا را سپاس که ملت ایران توانست در دفاع از این مردم مظلوم در عراق و سوریه با اهدا خون بهترین جوانان خود و با پشتیبانی های به موقع خود کمک کند و سهمی داشته باشد در این پیروزی بزرگ و شادی قلب مردم مظلوم. ملت ایران سربلند است و سند این سربلندی شهید نصیری و صدها شهید دیگر در عراق و سوریه است.
سردار سلیمانی خطاب به هنرمندان و نویسندگان تصریح کرد: این حماسه را باید نگاشت. نویسندگان کشورها و هنرمندان ما باید وارد این عرصه شوند و این صحنه های تاریخی را به تصویر بکشند. 
فرمانده سپاه قدس گفت: ما سربلندیم از این افتخاری که جوانانمان ایجاد کردند و امروز همه ملت ها به آن مفتخرند. خداوند به همه ما توفیق بدهد که در این برهه حساس تاریخ که ملت ایران در آن عزیز است، بتوانیم عمر خود را فدای این ملت کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°