اختلاف جزئی کنگره و دولت امریکا برسر تحریم های ایران و روسیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:19 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۵۰۹۰۶۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
آسوشیتدپرس مدعی شد مجلس نمایندگان آمریکا با این تصور که ترامپ به دنبال کاهش مجازات های ایران است! قصد دارند اختیارات او را در این زمینه محدود کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: تصویب طرح تحریم‌های جدید بر ضد ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا، که بر اساس آن رئیس‌ جمهور این کشور با محدویت‌هایی روبرو می‌شود با مشکلاتی مواجه شده است.
کاخ سفید دیروز دوشنبه اعلام کرد: بسته جدید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه و ایران به گونه‌ای غیر قابل قبول اختیارات رئیس جمهور را محدود می‌کند.
کاخ سفید در حالی این مسئله را بیان کرد که دموکرات‌ ها می‌گویند دولت ترامپ، در تلاش برای تضعیف این مجازات‌ ها است.
این طرح حدود یک ماه قبل در واکشن به مداخله( ادعا شده) روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و اقدامات مسکو در قبال اوکراین، در سنای آمریکا تصویب شد، اما در مجلس نمایندگان آمریکا با بن بست روبرو شده است. دموکرات‌ ها و جمهوری‌ خواهان هر کدام طرف دیگر را به مانع‌ تراشی برسر راه تصویب این طرح در مجلس نمایندگان متهم می‌کنند.
مشاور کاخ سفید در امور کنگره و قانونگذاری، گفت: دولت از تحریم‌های جدید علیه روسیه و ایران حمایت می‌کند، اما به نظر می‌رسد او با بخشی کلیدی در این طرح که دست کنگره را در زمینه تصمیم‌گیری در سیاست تحریم‌ها علیه روسیه بیشتر باز می‌گذارد، مخالف است.
بر اساس این طرح، اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قصد کاهش یا پایان دادن به تحریم‌ها علیه روسیه را داشته باشد می‌بایست کنگره آن را بررسی کند.
ترامپ پس از نشست طولانی جمعه خود با رئیس جمهور روسیه، که در حاشیه نشست سران گروه بیست در هامبورگ آلمان انجام شد گفت خواستار همکاری سازنده با روسیه است.
مقاماتی از وزارت خزانه‌ داری و وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته با گروهی از اعضای مجلس نمایندگان نشست برگزار کردند تا نگرانی‌های خودشان را درمورد بند مربوط به «بررسی در کنگره» در این طرح اعلام کنند.
مقامات وزارت خزانه‌ داری و وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کردند این بند اختیارات اجرایی رئیس جمهور را زیر پا می‌گذارد. از سوی دیگر تضعیف این بند می‌تواند با مقاومت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها روبرو شود.
رئیس جمهوری‌ خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، دیروز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفت: مقاومت کاخ سفید در برابر طرحی در ارتباط با سیاست خارجی امری غیرعادی نیست، اما بند مربوط به الزام «بررسی تحریم‌ها» در کنگره بخشی بسیار مهم از این طرح است.
وی افزود:« هر دولتی ترجیح می‌دهد سیاست خارجی خود را ۱۰۰ درصد بدون مداخله کنگره اجرا کند. اما هیچکدام از مقامات دولت ترامپ با من تماس نگرفته‌اند تا بگویند خواستار تصویب این طرح نیستند.»
ترامپ یکشنبه در پیامی توییتری اعلام کرد: در نشست وی با پوتین درباره موضوع تحریم‌ها علیه روسیه گفتگو نشد. اما سخنگوی کاخ سفید، دیروز دوشنبه گفت: در این نشست درباره تحریم‌های مربوط به مداخله در انتخابات گفتگو شد.
اشلی اتین، سخنگوی نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: دموکرات‌ها چند هفته است درخواست می‌کنند رئیس جمهوری‌ خواه مجلس نمایندگان، طرح مربوط به این تحریم‌ها را برای رای گیری به صحن ارائه کند اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند.
وی افزود: وقتی پوتین و ترامپ خصوصی نشست برگزار می‌کنند، این سوال برای مردم آمریکا بوجود می‌آید که چرا جمهوری‌ خواهان بیش از آنکه نگران حفظ دموکراسی در آمریکا باشند نگران منافع روسیه هستند.
نکته کلیدی و مهم برای دموکرات‌ها تغییر فنی پیشنهادی در این طرح است که سنا ماه گذشته مطرح کرد.
دموکرات‌ ها می‌گویند، این تغییر باعث می‌شود اعضای عادی مجلس نمایندگان نتوانند تصمیم رئیس جمهور را برای لغو یا کاهش تحریم‌ها علیه روسیه به چالش بکشند.
در همین حال، اشلی استرونگ، سخنگوی پال رایان رئیس مجلس نمایندگان، می‌گوید دموکرات‌ها به گونه‌ای غیرضروری بر سر راه این طرح مانع‌تراشی می‌کنند.
سناتور "باب کورکر"- طراح اصلی تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه- نیز شب گذشته در مصاحبه با خبرنگاران گفت اگر مجلس نمایندگان قانون تحریم روسیه را تصویب نکند به خاطر وجود مشکل آیین‌نامه‌ای نیست؛ بلکه به این خاطر است که نمی‌خواهد تحریمهای جدیدی علیه روسیه وضع شود.
 وی در این مصاحبه، اعضای مجلس نمایندگان را به بهانه‌تراشی برای تصویب نکردن این قانون متهم کرد.
مجلس نمایندگان آمریکا مدعی است طبق قانون اساسی این کشور، مبداء لوایحی مانند لوایح تحریمی که می‌توانند منشا درآمد برای دولت باشند، باید مجلس نمایندگان باشد نه مجلس سنا.
از سوی دیگر، کاخ سفید نیز مدعی است قانون تحریم روسیه که ماه گذشته به طور یکجا با قانون تحریم ایران در مجلس سنا به رای گذاشته شد و با اکثریت قاطع آرا به تصویب رسید، اختیارات رئیس جمهور را محدود کرده است؛ به این معنا که او نمی‌تواند بسیاری از تحریم‌های قید شده را بنا بر مصالح ملی تعدیل یا تعلیق کند یا در سایر موارد نیز تعلیق تحریم‌ها باید با مجوز کنگره باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°