بحران آب و برق خوزستان، نامه به رئیس جمهور و سوال از وزیر اقتصاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:52 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۵۰۹۲۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
در نشست علنی مجلس بررسی شد؛
بحران قطعی آب، برق و تلفن در خوزستان تفتیده و گرفتار گردوخاک، نامه به رئیس جمهور درباره بکار گیری نیروهای جوان در مدیریت کشور و سوال از وزیر اقتصاد درباره دارایی های خارجی ایران از جمله موضوعات بررسی شده در نشست امروز مجلس بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،پس از توضیحات وزیر نفت درباره قرارداد با توتال و خروج طرح توقف اجرای این قرارداد از دستور کار مجلس، نمایندگان به سایر موضوعات دستورکار امروز پرداختند.
 
گزارش کمیسیون انرژی مجلس در خصوص بحران اخیر قطعی آب، برق و مخابرات در استان خوزستان در ادامه جلسه علنی امروز مجلس قرائت شد.
 
در این گزارش با اشاره به مشکلات پیش آمده در این زمینه تصریح شده است: بررسی ها و شواهد میدانی گویای این واقعیت است که آلودگی های زیست محیطی به صورت ریزگردها با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خوزستان با منشأ داخلی و خارجی از سالیان پیش وجود داشته است اما در 10 تا 15 سال اخیر به دلیل اجرا نشدن دقیق مصوبات مربوط به خروج از این وضعیت و برخی مدیریت های نامناسب، تشدید شده است.

در این گزارش همچنین آمده است: مقوله قطعی برق، آب، مخابرات، لغو پروازها، تعطیلی مراکز آموزشی، توقف تولید نفت خام و غیره قابل پیشگیری و پیش بینی بود اما به دلیل مدیریت نامناسب در بخش برق استان و انجام ندادن مسئولیتها، تعهدات و وظایف محوله در زمان بندی خود نظیر شستشوی مقره ها یا به روز نکردن امکانات فنی تجهیزات برق نظیر پست ها و خطوط انتقال باعث گردید آب، برق و مخابرات قطع گردد.
 
در گزارش کمیسیون انرژی تأکید شده است: تعلل مدیران برق استان در این قطعی محرز است.
 
همچنین در این گزارش با اشاره به راهکارها برای جلوگیری از این قطعی ها، آمده است: هزینه کرد سه درصد از اعتبار پروژه های در حال اجرای مناطق نفت خیز و گازخیز در این مناطق به جز تخصیص دو درصد از سهم درآمدهای نفتی صرفاً به مناطق نفت خیز و نیز اختصاص صد میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در قالب بودجه 96 صرفاً برای حل مشکل خوزستان ازجمله پیشنهاداتی بوده که برای اجرا، مورد تأکید قرار گرفته است.
 
در ادامه پس از قرائت این گزارش، آقای نجار رئیس ستاد بحران کشور نیز به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای پیشگیری از این قطعی ها پرداخت.
 
او بخشی از مشکلات مربوط به ریزگردها را منشأ خارجی دانست که در اولویت رفع برای کشورهای دیگر نیست.
 
نجار گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه و با حضور در کنفرانس های مختلف و همچنین دیدار با مقامات این کشورها برای رفع این مشکلات رایزنی های خود را انجام می دهد.
 
وی گفت: بخش مربوط به منشأ داخلی این ریزگردها نیز از سال 93 با تدوین سند ملی منشأ ریزگردها آغاز شده است.
 
نجار افزود: شناسایی منشأ گرد و غبار در 26 استان کشور ازجمله در استان خوزستان مورد تأکید و در دست اقدام قرار گرفته است .
 
رئیس ستاد بحران کشور همچنین گفت: ما در تلاش هستیم در بخش داخلی با هماهنگی بخش های مختلف تا آنجا که ممکن است مشکلات مردم با ریزگردها را در برخی استان های کشور که با این پدیده روبرو هستند مرتفع کنیم.
 
نامه 171 نماینده به رئیس جمهور
در پایان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نامه 171 نماینده به رئیس جمهور در خصوص لزوم ایجاد فرصت برای جوانان فرهیخته و متخصص در سطوح عالی مدیریت دولت دوازدهم قرائت شد.

در این نامه این تعداد از نمایندگان از رئیس جمهور خواسته اند با دعوت و ایجاد حضور جوانان فرهیخته در کابینه و سطوح مدیریتی دولت، زمینه استفاده از این قشر را در مدیریت کشور فراهم سازد.
 
مطهری در پاسخ به تذکر پژمانفر: نمایندگان مجاز به پیگیری طرح‌ها خارج از تخصص خود هستند
 
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق قانون ارائه طرح‌ها در حوزه تخصصی کمیسیونی نیست، گفت: نمایندگان خارج از تخصص خود می‌توانند طرح‌هایی را پیگیری کنند.
 
علی مطهری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیر) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر آیین‌نامه‌ای نصرالله پژمانفر که به اظهارات کواکبیان در خصوص روحانیت مجلس داشت، گفت: اظهارات کواکبیان توهین به روحانیت نبود و ارادت ایشان به این قشر روشن است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اکثر روحانیانی که طرح توقف قرارداد توتال را امضا کرده‌اند از روحانیان کمیسیون انرژی بودند و البته احترام به جایگاه روحانیت امر واجبی است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: البته اظهارات آقای کواکبیان با کنایه همراه بود و موضوع مهم این است که یک طرح حتما نباید توسط متخصصان آن زمینه در کمیسیون مربوط به امضا برسد و دنبال شود؛ چرا که طبق قانون ارائه طرح‌ها در حوزه تخصصی کمیسیونی نیست.
 
اعلام وصول سوال محبی نیا از وزیر اقتصاد درخصوص عدم شناسایی دارایی های ایران در خارج از کشور
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی سوال ملی محبی نیا از وزیر امور اقتصادی و دارایی را اعلام وصول کرد.

محمدعلی وکیلی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیر) مجلس شورای اسلامی موارد اعلام وصولی را به این شرح قرائت کرد:

- سوال ملی جهانبخش محبی نیا نماینده مردم شاهین دژ، میاندوآب و تکاب در مجلس از علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص عدم شناسایی فهرست دارایی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و ضعف صیانت از احقاق حقوق ملت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°