فقط 5 درصد از نیاز دارویی کشور قاچاق می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۵۰۹۲۸۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
سازمان غذا و دارو:
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ۹۵ درصد از نیاز‌های دارویی کشور از طریق قانونی و تنها ۵ درصد مابقی از راه قاچاق تامین می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رسول دیناروند گفت: میانگین موجودی دارو در کشور برای بیش از ۸ ماه است این در حالی است که این دارو‌ها در همه زمینه‌ها وجود دارد و در حد ۳۰ قلم دچار کمبود‌های دارویی هستیم که این امر در تأمین برخی دارو‌ها به‌عنوان هشداری برای سیاستمداران تلقی می‌شود.

او افزود: دارو‌های خارج از فهرست باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در حوزه پزشکی شده است چرا که پزشک با ارائه نسخه برای دارو‌های خارج از فهرست که در ایران وجود ندارد، باعث ایجاد مشکلات مدیدی شده است. بنابراین ارائه نسخه دارو‌های خارج از فهرست به‌عنوان تخلف محسوب شده و طبق قانون با خاطیان برخورد خواهد شد.
 
دیناروند گفت: قاچاق دارو در زمینه دارو‌هایی صورت می‌گیرد که نیاز آن‌ها در جامعه رؤیت شده و امکان تأمین آن وجود نداشته باشد.
 
او افزود: سازمان غذا و دارو سعی کرده است به‌طور قانونی نیاز دارویی مردم را تأمین کرده و از ۱۰۰ قلم به ۳۰ الی ۴۰ قلم دارو در راستای نیاز واقعی مردم به دارو در کشور به‌طور قانونی پاسخ داده شده است. دارو‌های هورمون‌های جنسی و سقط جنین به‌صورت غیرقانونی وارد می شود.
 
او افزود: برخی از دارو‌های داری برند خارجی این ذهنیت را برای مردم ایجاد کرده‌اند که این دارو‌ها ارزش بیشتری داشته و با توجه به تولید داخل آن دارو‌ها هنوز نسبت به قاچاق آن اقدام می‌شود و این ناشی از سابقه ذهنی مردم نسبت به دارو‌های خارجی است.

دینار وند افزود: سهم قاچاق دارو در ایران کمتر از ۵ درصد است یعنی ۹۵ درصد دارو‌ها از طریق مجاری قانونی تأمین می‌شود که شامل تولید داخلی نیز است، همچنین ۵ درصد دارو‌های غیر مجاز شامل نیاز‌های القائی ودارو‌های برند خارجی قاچاق است.

او گفت: بحث سازمان غذا و دارو اجرای سامانه کنترل اصالت است که دراین بخش قاچاق وتقلب دارو حذف شده و با اجرای کامل این سامانه میزان قاچاق و تقلب در کشور حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد حذف می‌شود که این میزان به بازار دارو‌های زیر زمینی تعلق دارد. در حال حاضر این سامانه در زمینه دارو اجرایی شده و در بخش‌های هماهنگی، بازرسی و دستگاه‌های مربوطه درحال اعمال است که کنترل آن در سطح عرضه به حداعلی خواهد رسید.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: سازمان غذا و دارو در تلاش است در حوزه صنعتی داروسازی، غذا و تجهیزات پزشکی به استاندارد‌های مورد نیاز برسد و GMP را در بسیاری از خطوط تولید دارویی و صنایع غذایی ارتقا دهد.
 
او افزود: درحال حاضر هنوز به شرایط ایده آل نرسیده وسیاست‌های کلی در حوزه حمایت از تولید داخلی بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری صورت گرفته است. این درحالی است که مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید ملی و ارتقای استاندارد‌ها تأکید کرده و در حال حاضر این سیاست‌ها درصعنت داروسازی و تجهیزات پزشکی مورد توجه قرار گرفته است و تا کاربرد کامل آن زمان بسیاری لازم داریم.

دینارون افزود: با توجه به شرایط و بودجه محدود در کشور امکان باز کردن دروازه‌های کشور برای رقابت آزاد واقتصاد لیبرالیستی وجود ندارد. این درحالی است که سیاست‌های کلی ما بر اولویت اول تولیدات داخلی است و دستگاه‌های نظارتی باید با کنترل تولید داخل کیفیت را نیز ارتقا دهند چرا که با تولید ملی مشکلات اقتصادی واشتغال تا حدی برطرف شده وتأمین می‌شود.

او در ادامه اذعان داشت: یکی از معضلات اساسی ما در حوزه سلامت بحث کسری‌هایی است که مربوط به تأمین کنندگان سلامت می‌شود و همه مردم را با این معضل و چالش رو به رو کرده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۵۹°    ۲۷.۹۹°