آسیا در خطر گرمای شدید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:33 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۹۵۷۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
بر اساس گزارش بانک توسعه آسیا، این قاره در دهه های آینده گرمای شدید و عوارض ناشی از آن را را تجربه خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با افزایش دمای هوا و تغییر الگوهای آب و هوا در سراسر کره زمین بر اثر پدیده تغییرات آب و هوایی ، گزارش بانک توسعه آسیا نشان می دهد که قاره آسیا در دهه های آینده شاهد گرمای شدید، بالا رفتن سطح آب دریاها و نیز ناامنی در بخش غذایی خواهد بود.
در بررسی که این بانک مستقر در مانیل که روز جمعه منتشر کرد تصویری تیره و تار برای بسیاری از گروه های جمعیتی آسیا که چهار میلیارد جمعیت را در خود جای داده است به نمایش درآمده است.
این گزارش بر اساس تازه ترین تحقیقات علمی است و در آن تلاش هایی که در زمینه محدود کردن میزان انتشار کربن به عنوان عامل اصلی گرم شدن کره زمین صورت می گیرد لحاظ نشده است.
در زیر به بخش های اصلی این گزارش اشاره می شود.
«گرمای شدید»: با اینکه گرم شدن دمای هوا در سطح جهان به حدود یک و نیم درجه تا دو درجه سانتی گراد بالاتر از سطح دما در دوره پیش صنعتی محدود شده است با این حال بالا رفتن دمای هوا باعث تغییر زیست بوم ها، آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی و مرگ سالانه هزاران نفر در مناطق کوهستانی ژاپن و مناطق استوایی جنوب آسیا گرفته تا بیابان های استرالیا می شود. این گزارش نشان می دهد  اگر روند گرم شدن محدود نشود، دمای هوا در تابستان در قاره آسیا می تواند تا سال 2100 تا حدود شش درجه سانتی گراد افزایش یابد. هند در سال های 2015 و 2016 شاهد دوره های گرم شدن شدید هوا بود که طی آن دمای هوا گاهی وقات به پنجاه درجه سانتی گراد می رسید. زمانی که دمای هوا برای دوره ای طولانی بالای 35 درجه سانتی گراد قرار بگیرد، هم انسان ها و هم حیوانات در معرض خطر گرمازدگی قرار می گیرند.
«بالا رفتن سطح آب دریا»: این گزارش با استناد به مشاهدات اقلیمی قبلی اعلام می کند که سطح آب دریاها در طول قرن گذشته حدود نوزده سانتی متر بالا رفت و پیش بینی می شود به ازای هر درجه سانتی گراد از گرم شدن آب و هوا، که ذوب شدن یخچال ها و تپه های یخی را در پی دارد، دمای سطح آب دریاها دو متر و سی سانتی متر بالاتر برود. خسارات ناشی از آبگرفتگی و سیل در بزرگترین شهرهای ساحلی جهان انتظار می رود به سالانه 52 میلیارد دلار برسد. این گزارش نشان می دهد در میان کشورهای آسیایی بدترین شرایط را اندونزی دارد به گونه ای که تا سال 2100 میلادی هر سال پنج میلیون و نهصد هزار نفر در معرض سیل و آبگرفتگی قرار خواهند داشت. این گزارش نشان می دهد در طول منطقه جنوب آسیا، در بدترین شرایط حدود 130 میلیون نفر که ساکن مناطق کم ارتفاع هستند احتمالا مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شوند.
«شرایط آب و هوایی شدید»: تغییرات در جریان جتی ( بادهای نسبتاً قوی متمرکز در یک جریان باریک در جوّ را جریان جتی می‌گویند) می تواند باعث بارندگی های بی سابقه و وقوع سیل شود. سیل در پاکستان در سال 2010 که بدترین سیل ها بود به مرگ سه هزار نفر و بی خانمان شدن میلیون ها نفر دیگر منجر شد. در شرایطی که برخی مناطق از خشکسالی شدید رنج می برند، در جنوب شرق آسیا، تعداد موارد روزانه بارندگی های بی سابقه در طول سه دهه گذشته دو برابر شده است. طوفان های حاره ای، بادهای مخرب و رانش زمین از سایر خطرات ناشی از شرایط آب و هوایی شدید است.
«ناامنی غذایی»: این گزارش اعلام کرد افزایش سه درجه ای دمای هوا می تواند باعث شود تولید غلات تا ده درصد کاهش یابد و باعث گرسنگی میلیون ها نفر شود. در دهه های آینده کاهش تولید گندم در چین و از بین رفتن شالیزارهای برنج در ویتنام به سبب بالا رفتن سطح آب دریا و شرایط آب و هوایی شدید، در میان تغییراتی است که انتظار می رود ایجاد شوند. از سوی دیگر در آسیای میانه نیز گسترش بیابان ها روندی سریع در پیش گرفته است و این در شرایطی است که در این منطقه هفت تا هشت درصد مردم دسترسی امن به غذا ندارند. بالا رفتن میزان اسید آب اقیانوس ها به سبب تغییرات در جو زمین و بالا رفتن دما باعث تهدید برای زیست بوم های دریایی شده و به صنعت ماهیگیری که منبع مهم غذا در منطقه به شمار می رود آسیب می رساند.
«خطرات بهداشتی»:  افزایش سیل می تواند منابع آبی را آلوده کند و مرگ های ناشی از وبا و سایر بیماری های قابل انتقال با آب را افزایش دهد. بالا رفتن دما بیماری های حاره ای از قبیل تب دنگی و مالاریا را وارد مناطقی می کند که زمانی شاهد مواردی اندک از این بیماری ها بود. جابجایی جمعیت ها به سبب سیل و بالا رفتن سطح آب دریا، مناطق بر سر منابع آب، سوء تغذیه و سایر مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی را نیز می توان در این فهرست قرار دارد.
«مهاجرت»: ترکیب روندهای بالا فشار مضاعفی را روی منابع محدود موجود قرار می دهد و آن هم در شرایطی که تعداد زیادی از مردم برای فرار از آثار مخرب بالا رفتن سطح آب دریا، شرایط آب و هوایی شدید و خشکسالی مجبور به مهاجرت می شوند. در عین حال، بلایای ناشی از تغییرات اقلیمی نیز احتمالا در بسیاری از مناطق باعث اختلالات اقتصادی فراوانی می شود. این گزارش می افزاید:«بزرگی چالش برای مردم منطقه بسیار زیاد است و زندگی و حیات صدها میلیون نفر از مردم در معرض خطر قرار دارد.»

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°