شبیه‌سازی اثر لیزر در جراحی‌های دهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:40 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۰۱۹۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۵
دانشمندان تاثیر لیزر در انگل برداری از دهان و لثه را با کامپیوتر شبیه‌سازی کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 در این روش با به‌کارگیری روش لیزری و کشتن باکتری‌های لثه، آلودگی ها بدون دخالت دست برطرف می شود و لثه فرصت بازسازی می‌یابد.
تجمع باکتری‌های واقعی در دهان می‌تواند منجر به التهاب لثه شود و به ‌صورت بیماری پیوره در اطراف دندان گسترش یابد. این بیماری یک عفونت بسیار خطرناک است که در آن استخوان‌ها و بافت‌های نگه‌دارنده دندان تجزیه می‌شوند.
دانشمندان بر پایه‌ی ویژگی‌های اپتیکی بافت لثه و باکتری‌ها، مدل‌های محاسباتی در این زمینه ارائه کرده و اثر سه لیزر رایج را بر دو گونه از باکتری‌ها با اندازه و عمق نفوذ مختلف در درون لثه، شبیه‌سازی کردند.
نتایج این شبیه‌سازی نشان می‌دهند که هم لیزرهای دیودی با طول‌موج 810 نانومتر و هم لیزر نئودیمیوم-یاگ با طول‌موج 1064 نانومتر، توانایی کشتن باکتری‌ها در عمق 3 میلی‌متری بافت لثه رادارند. هر دو این لیزرها در شبیه‌سازی کمترین گرمایش لثه منجر به التهاب را نشان دادند و در هر دو التیام لثه سریع بوده است.
با به‌کارگیری روش لیزری و کشتن باکتری‌های لثه، آلودگی بدون دخالت دست، برطرف شده و لثه فرصت بازسازی می‌یابد.
با استفاده از شبیه‌سازی نشان داده می‌شود که هر دو لیزر بافت‌های سالم را حفظ کرده و کمینه گرمایش را به بافت‌های مجاور انتقال می‌دهند.
کمینه کردن آسیب حرارتی سبب درمان سریع‌تر می‌شود.
روش تحلیل این تحقیق برای شبیه‌سازی چگونگی عملکرد پرتوی لیزر با بافت ها، پیامدهایی فراتر از دندانپزشکی دارد. پزشکان و جراحان در درمان های مختلف از جمله عملکرد تارهای صوتی و درمان امراض پوستی مانند قارچ ناخن و انگشت‌های پا از لیزر استفاده می‌کنند. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°