گفتگوی 18:30: ایران در عصر طلایی معدن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:52 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۵۱۰۶۰۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه ذخایر معدنی در دنیا بر خلاف ایران رو به کاهش است گفت: با استفاده درست از شرایط موجود می توانیم به رشد اقتصادی 8 درصدی دست یابیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

کاووس قاسمی مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صنعت در برنامه روی خط شبکه خبر با بیان اینکه کشور به لحاظ ذخایر معدنی در شرایط خوب و بهینه ای قرار دارد گفت: ما 69 مواد معدنی مهم در کشور داریم که در برخی صاحب رنکینگ جهانی هستیم.
 
گفتگوی 18:30: ایران در عصر طلایی معدن

او افزود: ما در حال حاضر 6 هزار معدن فعال در کشور داریم که معادن ساختمانی، فلزی و غیر فلزی از جمله معادن موجود در کشورمان است که برخی به دلیل عدم صرفه اقتصادی غیر فعال هستند.

قاسمی با بیان اینکه تنها در سال گذشته 200 میلیون مواد ساختمانی از معادن کشور استخراج شده است گفت: معادن ما در بحث گچ، لاشه و غیره در رده چهارم جهان است، اما آنچه که به عنوان تعطیلی معادن مطرح شده به چند دلیل از جمله رکود در بخش ساختمان و بعضا رکود در سطح بین المللی است.

او افزود: در بحث مصالح ساختمانی از جمله سنگ لاشه و غیره، ما صاحب بیش از 2 هزار معدن هستیم که رابطه مستقیمی با صنعت ساختمان دارد که به دلیل سرمایه گذاری میلیاردی و فروش خرد صرفه اقتصادی نداشته و عملا غیرفعال شده اند.

او با بیان اینکه ذات معدن پویاست و در شرایط رکود، تولید در سال های اخیر افزایش هم یافته است، گفت: این افزایش تولید به معنی ورود سرمایه گذار داخلی و خارجی به این صنعت است، بسیاری از معادن معدنی ما رو به افزایش اند زیرا ما پهنه هایی را برای اکتشاف در عمق تعریف کرده ایم که به ذخیره معدنی کشور می افزاید.

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صنعت با اشاره به اینکه در عرصه حفاری از معادن طلا به کمک سرمایه گذار خارجی به پیشرفت خوبی دست یافته ایم گفت: این روند برای کرومیت و چند معدن دیگر نیز صادق است، در مجموع حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران را خوب ارزیابی می کنیم.

قاسمی با بیان اینکه بخش خصوصی در قسمت سنگهای تزئینی، معادن غیر فلزی و حوزه ساختمان حضور پررنگی دارد گفت: این بخش ها به همت بخش خصوصی به پیش می رود اما معادن فلزی بخشی است که در سراسر دنیا به علت هزینه های اکتشاف و حفاری بالایش بدست دولتها انجام می شود.

او با اشاره به رشد 15 درصدی صادرات در بخش معادن گفت: ما در سال گذشته و در شرایط تحریم موفق به صادرات بیش از 6 میلیارد دلار در این حوزه شدیم.

گفتگوی 18:30: ایران در عصر طلایی معدن

بهرامن رئیس خانه معدن ایران دیگر مهمان برنامه در واکنش به خبر تعطیلی 141 معدن در کشور گفت: من نمی دانم این آمار از کجا و به چه صورت استخراج شده است اما اگر هم صحت داشته باشد خوب است زیرا معدن دارای مقدار مشخصی مواد معدنی است که طبیعتا پس از استخراج به پایان می رسد و به دنبال آن معدن دیگری یافت شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

او با بیان اینکه معادن ساختمانی تنها با حمایت های دولتی می توانند سرپا بایستند افزود: صنعت و معدن بخشی مزیتی در کشور به حساب می آید زیرا ذخایر معدنی در دنیا در حال کاهش است اما در ایران خیر زیرا مسئولان در گذشته روی بودجه های نفتی حساب می کردند و عملا از این بخش غافل شده بودند لذا در حال حاضر که دنیا با کمبود ذخایر معدنی روبرو است توجه و حمایت از معدن می تواند یک فرصت مناسب برای کشور به حساب بیاید.

او با اشاره به اینکه معدن نیازمند طرحی استراتژیک در عرصه تولید است گفت: با طرح آمایش صنعتی می توانیم به توسعه صنعت معدن در کشور کمک کنیم؛ این امر اگر به درستی اجرا شود می توانیم به چشم انداز رشد اقتصادی 8 درصد در برنامه ششم توسعه دست یابیم.

او در بخش دیگری از صحبت هایش به نبود خلا قانونی در موضوع صنعت معدن اشاره کرد و گفت: در این عرصه علم و تکنولوژی حرف اول را می زند، لذا باید سرمایه گذاری های خوبی در این عرصه صورت بگیرد.

او افزود: طبق مفاد تبصره 4 ماده 14 قانون معادن مي‌بايست 65 درصد حقوق دولتي اخذ شده از معادن به وزارت صنعت، معدن و تجارت برگردد تا در راستاي اجراي بهينه تكاليف و مأموريت‌هاي توسعه بخش معدن و صنايع معدني كشورهزينه شود که متاسفانه از مبلغ كل حقوق دولتي محاسبه شده توسط سازمان صنعت، معدن وتجارت استان‌ها تنها 12 درصد به حساب وزارت جهاد كشاورزي نزد خزانه و 88 درصد مابقي به حساب حقوق دولتي واريز خواهد شد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°