نخستین " لیگ ستارگان بورس ایران»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:40 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۱۵۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
نخستین مسابقه "لیگ ستارگان بورس ایران" به همت روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار و با همکاری دانشگاه ها و با هدف آموزش دانش معامله گری در بورس و توسعه فرهنگ سهام داری به دانشجویان امروز آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این مسابقه با هدف ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه ها و بازار سرمایه 2 تا 30 مرداد ماه سال جاری برگزار می شود.
برگزاری این مسابقه بخشی از برنامه های فرهنگ سازی در دانشگاه ها را محقق خواهد کرد و این رویداد ویژه بازار سرمایه، با حضور دانشجویان رشته های مدیریت، حسابداری، اقتصاد،MBA و رشته های مرتبط با امور مالی به مدت حدود 20 روز کاری و با هدف اتصال بازار سرمایه و دانشگاه ها در شرکت بورس اوراق بهادار تهران برگزار می شود.
یکی از اهداف اصلی برگزاری این مسابقه کشف دانشجویان مستعد رشته های اقتصادی و امور مالی است و در نخستین دوره از "لیگ ستارگان بورس ایران" دانشجویان دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، خوارزمی، خواجه نصیر، الزهرا، امیرکبیر، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی حضور خواهند داشت.
رئیس کمیته اجرایی " لیگ ستارگان بورس ایران" با اشاره به اینکه این رقابت در فضای کاملا واقعی معاملات بورس انجام خواهد شد، گفت: "لیگ ستارگان بورس ایران" در بورس تهران به صورت کاملا حضوری اجرا می شود و دانشجویان با استفاده از پلت فرم یک کارگزاری معتبر به داد و ستد در بورس می پردازند.
مشاور رئیس سازمان بورس ادامه داد: این مسابقات در قالب تیم های 5 نفره متشکل از چهار عضو و یک سرپرست برگزار می شود. هر تیم با در اختیار داشتن اعتبار صد میلیون ریالی، سرمایه گذاری در بازار سرمایه، تشکیل سبد سهام و داد و ستد در بورس را تجربه خواهد کرد و سه تیمی که بیشترین بازدهی را نسبت به سایر تیم ها داشته باشد پیروز مسابقه خواهد بود.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس به برنامه های جانبی پیش بینی شده در این مسابقه نیز اشاره کرد و گفت: طی برگزاری نخستین مسابقه "لیگ ستارگان بورس ایران" در روزهای مختلف این رقابت، مدیران جوان بازار سرمایه، بانوان شاغل در بازار سرمایه، رسانه ها و خبرنگاران شاهد تلاش تیم های شرکت کننده خواهند بود و دانشجویان می توانند از تجربه صاحب نظران این حوزه بهره مند شوند.
به گفته یاسر فلاح، روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در نظر دارد به برندگان اول تا سوم هدایای نفیسی اهدا کند و برای تیم اول 200میلیون ریال، تیم دوم 100میلیون ریال و تیم سوم 50میلیون ریال اعتبار خرید سهام در نظر گرفته شده است.
رئیس کمیته اجرایی " لیگ ستارگان بورس ایران" افزود: در برگزاری این مسابقه با نظر هیات داوران که متشکل از اساتید دانشگاه و متخصصین بازار سرمایه هستند هر تیمی که بازدهی منفی 40 درصدی داشته باشد از دور مسابقات حذف خواهد شد.
مشاور رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه این مسابقه اولین تجربه خود را سپری می کند گفت: با توجه به زمان محدود در نخستین "لیگ ستارگان بورس ایران" دانشجویان دانشگاه های معتبر شهر تهران حضور خواهند داشت و قطعا در دور های بعدی تلاش می کنیم این رویداد ملی بازار سرمایه به شکل سراسری برگزار شود.
مدیر روابط عمومی سازمان بورس گفت : برگزاری "لیگ ستارگان بورس ایران" این تصور رایج را که متخصصین و فارغ التحصیلان رشته های اقتصادی و مالی باید تنها در شرکت ها، نهاد ها یا بنگاه های تولیدی فعالیت کنند را تغییر خواهد داد.
یاسر فلاح ابراز امیدواری کرد با افزایش دانش سهامداری در بین مردم، سهام به عنوان یک دارایی ارزش آفرین به آحاد جامعه معرفی شود و افزود: با برگزاری این مسابقه دانشجویان حضور مستقل در بازار سرمایه را تجربه خواهند کرد و نحوه کسب درآمد از بورس را خواهند آموخت.
بنابراین گزارش ، لیگ ستارگان بورس در سال اول 10 دانشگاه مستقر در تهران از جمله دانشگاه تهران، شریف، خواجه نصیر، امیرکبیر، علم و صنعت، علامه طباطبایی، علوم وتحقیقات، تربیت مدرس، رجایی و بهشتی در این مسابقه شرکت می کنند اما سال آینده توسعه می یابد و امکان حضور همه دانشجویان از سراسر کشور فراهم می شود.
در این مسابقات از هر دانشگاه یک تیم چهار نفره به همراه استاد راهنما شرکت می کند، هر دانشگاهی که رتبه اول تا سوم را بیاورد سال آینده می تواند دو تیم را در مسابقه شرکت دهد.
این مسابقه علاوه بر اینکه ارتباط بین صنعت بازار سرمایه و دانشگاه را فراهم می کند به افزایش سطح انگیزه دانشجویان اقتصاد، حسابداری و مدیریت مالی برای ارتباط با بازار سرمایه کمک شایانی می کند.
این مسابقه همچنین کمک می کند دانشجویان علاقه مند و مستعد در این رشته در آینده در همین بازار نقش آفرینی کنند.
این دوره طی شش هفته در تالار شیشه ای در بخش استیشن های کارگزاری ها انجام می پذیرد.
در این مسابقه دانشجویان با در اختیار داشتن 10 میلیون تومان با یکدیگر به رقابت می پردازند و به شکل روزانه در خصوص دانشگاه برتر اطلاع رسانی می شود.
مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی هم لیگ ستارگان را اقدام بدیعی خواند و گفت : برگزاری لیگ ستارگان ابتکاری از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار کشور بوده است و برای اینکه بازار سرمایه، مردمی تر شود لازم است چنین مسابقاتی در اقشار و گروه های مختلفی برگزار شود که این موضوع می تواند اثرات ماندگاری بر بازار داشته باشد.
حسین خزلی، با بیان اینکه برگزاری لیگ ستارگان در پیوند میان دانشگاهیان و بازار سرمایه موثر است، به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: یکی از اقداماتی که در دنیای مالی خارج از ایران رواج بسیاری دارد و کمک کرده است که جوانان و دانشجویانی که حتی رشته تحصیلی آنها اقتصاد، علوم مالی یا حسابداری نیست با بازار سرمایه آشنا شوند، برگزاری این گونه مسابقات و لیگ ها بوده است و حتی برای این موضوع شرکت ها و نرم افزار های مستقلی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار به همت سازمان بورس و اوراق بهادار لیگ ستارگان برگزار می شود و اطمینان می رود دانشگاهیان و جوانان کشور به طور مستقیم و واقعی درگیر بازار سرمایه شوند که در نتیجه آن، سواد مالی رواج و ارتقا پیدا می کند و استعدادهایی که در دانشگاه ها وجود دارد، شناسایی خواهد شد و در نتیجه نهادهای مالی ایران می‌توانند از این استعدادها در موقعیت های مناسب بهره ببرند.
خزلی با اشاره به اینکه لیگ ستارگان دانش و آموخته های دانشجویان را به صورت عملیاتی در ورطه آزمون قرار می دهد، عنوان کرد: دانشجویان طی دوران تحصیل خود، واحدهای درسی زیادی را پشت سر می گذرانند و در فضایی همچون بازار سرمایه است که می توانند آموخته های خود را به صورت عملی و عینی محک بزنند و این موضوع به دلایلی همچون عدم در اختیار داشتن منابع مالی کافی همیشه میسر نمی شود. برگزاری لیگ ستارگان سبب می شود که دانشجویان دانش دانشگاهی خود را در کنار اساتید خود در واقعیت کف بازار سرمایه ایران وارد کنند و در ورطه آزمایش قرار دهند.
وی افزود: البته این فرصت برای دانشجویان فراهم است که به صورت مجازی از طریق سایت irvex.ir اقدام به معاملات شبیه سازی شده کنند، اما میان معاملات مجازی و معاملات حقیقی در زمانی که پول در اختیار است و سود یا زیان حاصل می شود، تفاوت بسیاری وجود دارد.
مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی تفاوت میان معاملات مجازی با واقعی را به پرواز با سیمولاتور تشبیه کرد و ابراز داشت: این تفاوت همانند تفاوت در پرواز با سیمولاتور است، که در آن فرد به عنوان یک خلبان پشت هواپیما می نشیند. حس این گونه مسابقات، شبیه به این می ماند که فرد طی مدت ها در معرض آموزش خلبانی قرار گرفته و اکنون به صورت واقعی پشت هواپیما می نشیند و پروازی را تجربه می کند که امنیت آن تحت کنترل خود فرد است.
وی توضیح داد: در لیگ ستارگان، گرما و شوری که معاملات ایجاد می کند، اثر بسیار زیادی در ذهن مشارکت کنندگان دارد؛ چرا که این یک مسابقه واقعی است و برای دانشجویان این فرصت را فراهم می آورد که در بازارهای مالی به صورت واقعی کسب تجربه کنند.
این مقام مسئول، تداوم این لیگ را عاملی موثر در ارتقای سطح مسابقات و همچنین اثربخشی بیشتر در فرهنگ سازی بازار سرمایه تلقی کرد و خاطرنشان کرد: بهتر است این مسابقات در سال آینده با یاری نهادهای مالی مختلف بازار سرمایه به ویژه سازمان و بورس ها در دانشگاه های سراسر کشور برگزار شود؛ و تیم های متعددی از دانشجویان به همراه اساتید خود از همان استان ها به صورت آنلاین وارد این المپیاد شوند.
یادآور می شود، نخستین مسابقه "لیگ ستارگان بورس ایران" با هدف ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه ها و بازار سرمایه دوم لغایت سی ام امرداد ماه سال جاری در تالار بورس حافظ برگزار می شود. در این لیگ، دانشجویان 10 دانشگاه تهران در قالب تیم های 5 نفره با در اختیار داشتن اعتبار صد میلیون ریالی با سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و تشکیل سبد سهام به مدت یک ماه به رقابت می پردازند و سه تیمی که بیشترین بازدهی را نسبت به سایر تیم ها داشته باشند پیروز این دوره از مسابقات خواهند بود.
پخش مستقیم این رویداد از صفحه اینستاگرام لیگ ستارگان بورس به صورت LIVE STORY قابل رویت است و تمامی اخبار نیز از کانال لیگ ستارگان بورس به نشانی www.starleague.ir قابل نمایش است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°