آمریکا زبانش را درباره ایران تغییر دهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:26 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۱۱۷۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
سخنگوی وزارت خارجه درباره تهدیدهای جدید آمریکا علیه ایران درباره بازداشت فرد چینی آمریکایی تبار گفت: این سخنان مصداق مداخله آمریکا در مسائل داخلی ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود با تاکید بر اینکه تهدیدات آمریکا علیه ایران درست نیست افزود: دوره تهدید گذشته است و آمریکا باید دست از زبان تهدید علیه ایران بردارد.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه فرد آمریکایی با جرایم مشخص بازداشت شده است افزود: ایران دارای مردم سالاری ویژه خود است و هریک از قوا منفک از بقیه و با استقلال کامل به وظایف خود عمل می کنند.
قاسمی ادامه داد:  قوه قضائیه ایران هم با استقلال کامل و منفک از دولت و از طریق ضابطین خود به وظایفش عمل می کند و این سیاست را با قاطعیت دنبال خواهد کرد و این سخنان هیچ تاثیری بر سیستم قضایی ایران ندارد.
 
 به آمریکا درخصوص بدعهدی ها و کارشکنی هایش در برجام هشدار داده ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه از تذکرات و هشدارهای لازم به آمریکایی ها درخصوص بدعهدی ها و کارشکنی هایشان در برجام خبر داد.
بهرام قاسمی در نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص اقدام متقابل کشورمان در مواجهه با نقض برجام از جانب آمریکا تصریح کرد: ما در دو سال گذشته با بدعهدی ها و کارشکنی های دولت آمریکا درخصوص برجام مواجه بوده ایم.
وی افزود: به همین علت در کمیسیون مشترک برجام این موضوع را با تمام توان پیگیری کردیم و کشورهای اروپایی هم با مواضعی که داشتند در این مسیر تذکرات لازم و هشدارها به آمریکایی ها داده شد.
قاسمی گفت: برجام نمی تواند از جانب آمریکا نادیده گرفته شود زیرا توافقی چند جانبه و بین المللی است و ساز و کارهایی برای مشکلات در آن وجود دارد که هیئت عالی نظارت بر برجام یکی از این ساز و کارهاست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: وظیفه وزارت خارجه تدوین گزارش هایی از روند تحولات برجام و اقدامات دیگر اعضای 1+5 است و بر همین اساس کارشکنی ها و بدعهدی ها به هیئت عالی نظارت بر برجام ارائه و آنجا تصمیم گیری نهایی می شود.
وی گفت: جلسات این هیئت در مواقع لزوم و براساس ضرورت ها برگزار و مسائل به دقت بررسی می شود و آنان از طرق مختلف بویژه از طریق وزارت امور خارجه برجام را رصد می کنند و در صورت نیاز و مصلحت،  خبر تصمیمات منتشر خواهد شد.
قاسمی افزود: جلسات این هیئت ادواری و مستمر با توجه به اهمیت برجام برگزار می شود و این هیئت موضوع را پیگیری می کند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که درایت و خردمندی لازم در هیئت حاکمیت آمریکا به حدی باشد که در موضوع برجام به صورت یک جانبه دردسرهای جدیدی برای خودشان ایجاد نکنند.
قاسمی تاکید کرد: برجام مسیرش را طی می کند اما از  هیچ رفتار آمریکا و دیگران نگران نیستیم و برای همه فرضیه هایی که پیش بیاید برنامه هایی داریم و سیاست های خود را متناسب با اقدامات طرف مقابل تنظیم می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: توانایی های کشورمان بومی است که در سالیان طولانی ایجاد شده و از قدرت لازم برخورداریم و می توانیم خود را با سناریوهایی که می تواند اتفاق بیفتد تنظیم کنیم و راهمان را ادامه دهیم.
 
طرح تحریم سپاه  اشتباهی راهبردی است
سخنگوی وزارت امور خارجه هشدار داد: طرح تحریم سپاه و برنامه موشکی کشورمان از جانب امریکایی ها اشتباهی راهبردی است که اگر دقت نکنند ممکن است مرتکب آن شوند و به هرحال به نفعشان نخواهد بود.
بهرام قاسمی درباره  ارزیابی اش از رای گیری فردای کنگره برای قانون تحریم های جدید علیه ایران گفت: رفتار و اقدامات امریکایی ها قابل پیش بینی است و خیلی عجیب نیست؛ نگاه خصمانه آنان در قبال ایران همچنان وجود دارد و از هر گونه خصومت و لجاجت درباره کشورمان فروگذاری نکرده و نخواهند کرد .
وی تصریح کرد : این رفتارها نشان داده است که دولت امریکا نه فقط قابل اعتماد نیست بلکه با تناقضات بسیار مواجه است .
قاسمی گفت : دولت امریکا با پدیده برجام مواجه است که ساز و کاری مستحکم دارد و به رغم رفتاری افراطی که در بخش هایی از حاکمیت این کشور وجود دارد نتوانسته است با وجود بدعهدی ها، کارشکنی ها و مواضعی که در دوران رقابت های انتخاباتی داشته است در این خصوص اقدام می کند و به کار ادامه می دهد .
وی افزود : به این علت ناچار است برای تضعیف برجام اقدامات دیگری را رقم بزند و در نهایت ایران را حتی الامکان از مزایای توافق هسته ای در اروپا و دیگر مناطق جهان محروم و آن را با فضای سازی روانی در سنا و کنگره تخریب کند .
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد : امریکا در صدد آن است که به ایران اجازه ندهد از وضع جدید بهره برداری کند و شرکت های اروپایی و غیراروپایی را تحت فشار و بر سر دوراهی نگه می دارد تا با ایران همکاری جدی نکنند .
قاسمی اقدامات امریکا را اقداماتی ناسنجیده دانست که برای آنان ثمری جز پشیمانی نخواهد داشت.
وی تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران نشان داده کشوری مقتدر و متکی به ظرفیت های داخلی است که می تواند بدون اتکا به دیگران راهش را در پیشبرد اهدافش ادامه دهد .
قاسمی گفت : این اقتدار کشورمان مایه نگرانی امریکایی هاست و آنان نگرانند که این اقتدار در آینده بیشتر هم بشود به همین علت هر اقدام دیگری انجام می دهند .
سخن آقای ظریف موضوع جدیدی نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره مصاحبه آقای ظریف در امریکا مبنی بر اینکه اگر این کشور حسن نیت نشان دهد می توان در حوزه های دیگر گفتگو کرد اظهار داشت : این موضوع جدیدی نیست از دوره مذاکرات برجام این بحث وجود داشت و مسئولان ما مطرح کردند که برجام برای ما در مذاکره با دولتی که به آن بی اعتماد هستیم محکی است تا در آینده ببینیم آیا امکان گفتگو در خصوص مسائل دیگر وجود دارد؟
وی تصریح کرد : اما امریکایی ها نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و با کارشکنی و بدعهدی در حوزه برجام شاید سبب شدند که دیوار بی اعتمادی میان دو طرف افزون تر شود .
قاسمی گفت : به هرحال دولت امریکا باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد با روش های خصمانه و قلدری های خود با کشورهای منطقه و ایران برخورد کند یا در نهایت می خواهد راه تعامل و مسیر سازنده را برگزیند که البته به بخش دوم امید زیادی نیست .
وی افزود : در نهایت ما مواضع سازنده خود را در قبال کشورهای جهان اعلام کرده ایم که مواضع اصولی ماست اما امریکا، امریکایی نیست که بتوان به آن اعتماد و اتکا کرد .
قاسمی اضافه کرد : در روزهای اخیر رفتارهای امریکایی ها می تواند شاهد مثال خوبی برای رفتارهای خصمانه این کشور باشد .

انفجار تروریستی کابل محکوم است
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حمله انتحاری امروز در کابل را که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن از شهروندان افغانستان شد  به شدت محکوم و ضمن تسلیت به دولت و ملت افغانستان، با خانواده قربانیان این حادثه تروریستی ابراز همدردی کرد.
قاسمی اظهار داشت:  با وجود اینگونه خشونت ها و اقدامات غیرانسانی و وحشیانه توسط گروه های افراطی و تروریستی، ملت و دولت زخم دیده افغانستان مستحکم تر از گذشته راه خود در مبارزه با افراط گرایی و خشونت را ادامه خواهند داد و در این مسیر سخت ملت و دولت ایران را نیز همچون همیشه در کنار خود خواهند داشت. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°