ورود اولین محموله غذایی صادراتی ایران به موصل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:16 - يکشنبه 29 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۱۷۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
بعد از نابودی داعش و برقراری امنیت نسبی در موصل عراق، صادرات مواد غذایی شرکت های ایرانی به این منطقه عراق آغاز و اولین محموله غذایی صادراتی هم وارد بخش قدیمی موصل شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران گفت: در حال حاضر شرکت های ایرانی با صادرات حدود 900 میلیون دلار مواد غذایی به کشور عراق، حدود 15 درصد محصولات غذایی وارداتی این کشور را تامین می کند .
مهدی کریمی تفرشی افزود: بسیاری از شرکت های تولیدی کشورمان هنوز با ظرفیت50% فعال هستند و اگر این ظرفیت تولید افزایش یابد می توان سهم بیشتری از صادرات محصولات غذایی در کشورهای مختلف از جمله عراق را در اختیار گرفت.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران گفت : عراق به‌ عنوان یکی از مهم ترین شرکای تجاری ایران، همواره بیشترین حجم صادرات مواد غذایی از ایران را به خود اختصاص داده است البته برخی شرایط مثل ناامنی ها و وجود داعش برای مدتی محدودیتی هایی را بوجودآورده بود.
کریمی تفرشی افزود : عراق، امارات، کویت، چین، افغانستان، ترکیه، جمهوری کره، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و اندونزی کشورهایی هستند که حدود 80 درصد از صادرات مواد غذایی ایران به آنها انجام می شود و در بین عراق بیشترین دریافت کننده مواد غذایی ایران است.
وی با بیان اینکه ترکیه، چین، عربستان، آمریکا و کره جنوبی، رقبای جدی ایران در بازار عراق هستند، گفت: مواد غذایی یکی از نیازهای مهم بازار عراق محسوب می‌شود که تجار و بازرگانان باید در این زمینه توجه و برنامه‌ ریزی خاصی را اعمال کنند و به کیفیت کالاهای خود توجه ویژه ای داشته باشند و در مواردی که کیفیت برخی کالاها به تدریج کاهش یافته است، در تجارت تاثیر منفی می‌گذارد.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران تاکید کرد: همه کالاها و محصولات غذایی صادراتی به عراق باید دارای دو برچسب لاتین و عربی باشد و اگر این برچسب را نداشته باشد در مبادی ورودی عراق با مشکل مواجه می شوند.
کریمی تفرشی انواع میوه، سبزی، انواع روغن های نباتی و حیوانی، انواع نوشابه ها، انواع چاشنی ها، انواع رب ها ، تخم مرغ، لبنیات، خشکبار، ماهی،گوشت سفید و قرمز، محصولات معدنی را از محصولات غذایی صادراتی ایران به عراق عنوان کرد.
وی اضافه کرد : عراق دارای دومین منابع ذخایر نفتی جهان بوده و سالانه بیش از65 میلیارد دلار واردات دارد که از این رقم حدود 8 میلیارد دلار واردات مواد غذایی است، لذا شرکت های ایرانی با توجه به پتانسیل بالایی که در تولید دارند می توانند سهم قابل توجه ای از این بازار را در دست بگیرند.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران در پایان با بیان اینکه صادرات محصولات غذایی ایران طی یک دهه اخیر از 500 میلیون دلار سال 85  به حدود 6 میلیارد دلار افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر سالانه حدود 130 میلیون تن انواع مواد غذایی در کشور تولید می شود و برخی کالاها و مواد غذایی در واحد های تولیدی کشور دو یا سه برابر بیشتر از نیاز داخل تولید می شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°