شمس: اتهام اخلال در نظام اقتصادی را قبول ندارم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:05 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۱۷۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
متهم ردیف دوم پرونده نفتی گفت: اتهام اخلال در نظام اقتصادی را قبول ندارم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، قاضی مقیسه در جریان ارائه دفاعیات مهدی شمس افزود: شما و شرکایتان در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد کردید آیا این اتهام را قبول دارید؟ شمس در پاسخ گفت: خیر این اتهام را قبول ندارم و براساس مستندات قانونی از خودم دفاع می کنم تا مشخص شود نقشی در ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور نداشته ام.
وی گفت: بنده با نیت خیر وارد جریان فعالیتهای اقتصادی زنجانی شدم و در حال حاضر ایشان مسئولیت بدهی خود را قبول دارند.
متهم ردیف دوم پرونده نفتی تصریح کرد: در حال حاضر بابک زنجانی تفاهم نامه ای با وزارت نفت منعقد کرده و تلاش می کند اموال را برگرداند که این مسئله قابل انکار نیست.
وی ادامه داد: بنده در این جریان هیچ منفعت مادی نداشته ام و هرچه که توسط من خریداری شده تحویل داده ام و احساس می کنم که نقشی در فعالیتهای مجرمانه زنجانی نداشته ام.
شمس تاکید کرد: فردی که مجوز فعالیت شرکت اس سی تی بانکرز را صادر کرده مواخذه کنید و روند فعالیت این مجموعه به بنده ارتباطی ندارد.
 
نماینده دادستان:آقای شمس شما صرفاً کارگزار نبودید
نماینده دادستان گفت: آقای شمس، اسناد اعمال مجرمانه شما موجود است و صرفاً کارگزار نبودید.
در ادامه ارائه دفاعیات مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده نفتی، نماینده دادستان بخشی از دفاعیات دست نویس وی را که در کیفرخواست ثبت شده قرائت کرد.
نجفی گفت: در بحث خرید چند فروند کشتی مربوط به انتقال وجوه خارج از کشور آقای شمس مطالبی را در اقاریر خودش اشاره کرده اند و قبول دارد که یک و دو دهم پول نفت به وی تحویل داده شده است.
وی افزود: بر اساس گزارش وزارت اطلاعات در تاریخ 23 شهریور 93، روند همکاری صرافی سفیر آلتین با بابک زنجانی مشخص شده؛ بر اساس این گزارش، در مجموع 457 میلیون و 400 هزار یورو به آقای شمس تحویل داده شده است.
شمس گفت: بنده به دریافت این مبالغ اعتراض دارم.
نماینده دادستان در ادامه از وجوه پرداختی به متهم ردیف دوم پرونده نفتی این چنین یاد کرد: پرداخت هایی که از محل منابع NICO به صورت مکتوب که آقای زنجانی به شمس تحویل داده که این وجوهات به صورت نامنظم پرداخت شده و شامل خرید هواپیمایی اونور ایر و ایرباس 320 انجام شده است که در مجموع 69 میلیون و 656 هزار و 969 دلار به مهدی شمس پرداخت شده است.
نجفی ادامه داد: آقای شمس همه این اقاریر را به صورت دست نویس در کیفرخواست خود ثبت کرده است.
متهم ردیف دوم نفتی افزود: این پول ها حسابرسی نشده و من درخواست حسابرسی دارم تا تمامی وجوه پرداخت شده مشخص شود.
نماینده دادستان خطاب به وی گفت: شما در تاریخ 17 اردیبهشت 93 به بازپرس گفته اید در خرید هواپیما نقش داشتم و همه مبالغ خرید هم توسط زنجانی یا از طریق اینجانب پرداخت می شد بنابراین محل مصرف وجوه نفت نیز بر اساس اقاریر شما مشخص است.
نجفی افزود: بر اساس قرارداد شما و زنجانی، همه عواید فروش نفت توسط زنجانی در دفتر وی پرداخت می شد و همه این مبالغ به جز مبلغ خرید هواپیما توسط خود زنجانی صورت می گرفت.
نماینده دادستان به شمس گفت: شما گفتید 501 میلیون دلار از شرکت فال دریافت و به زنجانی تحویل دادم که نشانگر این است که شرکت فال پول را به شما داده بنابراین قرارداد فروش و انبارداری مطرح است و شما نمی توانید انکار کنید.
شمس در ادامه اقاریر مندرج در کیفرخواست را تکذیب کرد و افزود: اصل اقرار، به اختیار است.
نماینده دادستان خطاب به وی تصریح کرد: مجبور بودی که چنین مطالبی را نوشتی؟
متهم ردیف دوم نفتی تأکید کرد: بخشی از اظهاراتم را قبول دارم و صرفاً در حد کارگزار با بابک زنجانی همکاری داشتم و وساطت مالی را قبول ندارم.
نماینده دادستان گفت: در بخش دیگری از پرونده شمس آمده که زنجانی از وی خواسته کارهای عملیاتی را انجام بدهد.
نجفی خطاب به شمس تأکید کرد: آقای شمس نباید با کلمات بازی کنید و بگویید کارگزار بوده ام بلکه شما شریک جرم زنجانی بوده اید. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°