اروپا آماده مقابله به مثل با آمریکا بر سر تحریم روسیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:34 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۱۸۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
اتحادیه اروپا آماده می شود در صورت اعمال تحریم های جدید آمریکا ضد روسیه اعمال کند که به شرکت های اروپایی لطمه بزند، در برابر این اقدام واشنگتن مقابله به مثل کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه فایننشال تایمز، چاپ انگلیس، در گزارشی با درج این خبر نوشت: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، خواستار آن شده است که اتحادیه اروپا فورا بررسی کند اگر شرکت های اروپایی فعال در زمینه انرژی یا صنایع دیگر به سبب تحریم های در دست بررسی در کنگره آمریکا هدف قرار بگیرند، بروکسل باید چه واکنشی نشان دهد.
بر اساس یادداشتی که کمیسیون اروپا در نشستی در روز چهارشنبه آماده کرده و بدست فایننشال تایمز رسیده است، «اگر اقدامات آمریکا بدون در نظر گرفتن ملاحظات اتحادیه اروپا اتخاذ شود، بروکسل باید برای اقدام کردن طی چند روز، آماده باشد.»
قانوگذاران آمریکایی اوایل این هفته در خصوص اعمال تحریم های گسترده جدید ضد روسیه به توافق رسیدند. آمریکا درصدد است مسکو را به سبب مداخله گزارش شده در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مجازات کند.
پیش بینی می شود مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه درباره این طرح که به غیر از روسیه در مورد ایران و کره شمالی هم اجراء می شود، رای گیری کند. نسخه قبلی این طرح، ماه ژوئن با نود و هفت رای موافق و دو رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شده بود. با وجود این، آن طرح فقط شامل ایران و روسیه بود. قانونگذاران مجبور شدند تصویب این طرح را به تعویق بیندازند و شروع به مذاکره درباره اعمال تحریم های بیشتر ضد کره شمالی کردند.
در یادداشت اتحادیه اروپا آمده است، «تمرکز اصلی» اتحادیه اروپا باید بر تلاش برای بدست آوردن «تضمین علنی یا کتبی» دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در این باره باشد که اعمال تحریم ها به شکلی خواهد بود که منافع اتحادیه اروپا را هدف قرار نخواهد داد.
گزینه های دیگری که در یادداشت کمیسیون اتحادیه اروپا به آنها اشاره شده است، شامل این موارد هستند: استفاده از قوانین اروپا برای جلوگیری از «به رسمیت شناخته شدن و قابل اجرا بودن» اقدامات آمریکا و آماده کردن «اقدامات تلافی جویانه به منظور شکایت در سازمان تجارت جهانی».
این  اقدامات، نشاندهنده نگرانی های شدید در این باره است که تحریم های آمریکا به شرکت های انرژی اروپایی که در پروژه های مربوط به روسیه شرکت دارند، ضربه بزند. شرکت های اروپایی در طرح «نورد استریم دو» برای احداث خطوط لوله بیشتر گاز طبیعی در زیر دریا بین روسیه و آلمان شرکت دارند.
بروکسل قصد دارد اعلام کند تاثیرات اقتصادی بالقوه ای که تحریم های برنامه ریزی شده آمریکا بر اروپا دارد، فراتر از یک پروژه  است. اروپا می خواهد هشدار دهد این تحریم ها می تواند به تعمیر و نگهداری و بهینه سازی خطوط لوله در روسیه که گاز را به اوکراین می رسانند، طرح های خط لوله در دریای خزر و توسعه یک میدان گازی دور از ساحل در مصر لطمه بزند.
علاوه بر این، در این یادداشت هشدار داده شده است:« تحریم های آمریکا می تواند بطور بالقوه بر تعداد زیادی از شرکت های اروپایی تاثیر منفی بگذارد. این شرکت ها بر اساس قوانین اتحادیه اروپا با شرکت های روسی در بخش های راه آهن، مالی، حمل و نقل، معدن و بخش های دیگر، تجارت مشروع دارند.»
این تمهیدات در بروکسل همچنین نشان دهنده یأس فزاینده اتحادیه اروپا از تهدیدات اقتصادی یکجانبه از سوی واشنگتن است. یونکر این ماه به آمریکا هشدار داد اگر آمریکا به تهدیدات خود مبنی بر وضع تعرفه های تنبیهی بر روی واردات فولاد از اروپا عمل کند، بروکسل اقدامات متقابل صورت خواهد داد.
شرکت های آمریکایی فعال در بخش انرژی نیز با طرح تحریم ها مخالفت و اعلام کرده اند این تحریم ها به منافع تجاری آمریکا آسیب می زند و این وضعیت به نفع رقبای روسی خواهد بود.
مشخص نیست این واکنش برنامه ریزی شده بروکسل چه تاثیری بر رویکرد کاخ سفید در خصوص این طرح خواهد داشت.
برچسب ها: آمریکا ، کنگره ، توافق ، تحریم ، روسیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°