شمخانی: امنیت ایران و افغانستان درهم تنیده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:45 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۲۳۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان عصر امروز با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مهمترین تحولات امنیتی منطقه و همچنین روند همکاریهای دو جانبه در زمینه های اقتصادی، امنیتی، آب‌های مرزی، مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با تروریسم با وی گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی در ابتدای این دیدار ضمن محکوم کردن انفجار تروریستی امروز در کابل که به کشته و مجروح شدن جمع زیادی از مردم مظلوم افغانستان منجر شد، این واقعه تاسف آور را به خانواده های داغدار، دولت و مردم این کشور تسلیت گفت.
وی با اشاره به درهم تنیدگی و غیرقابل گسست بودن امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان خاطر نشان کرد: مقابله با شکل گیری و گسترش گروه های تروریستی و تکفیری نیازمند اقدامات منسجم و هماهنگ میان کشورهای همسایه است.
شمخانی با ابراز نگرانی از تداوم حمایت های مالی و اطلاعاتی و تسلیح گروه های تکفیری و تروریستی از سوی برخی کشورهای مرتجع منطقه با پوشش ایجاد مدارس دینی و موسسات اجتماعی افزود: این روند موجب گسترش ناامنی، نزاع های فرقه ای و مذهبی و  مخدوش شدن اقدامات دولت افغانستان برای پیگیری فرآیند توسعه و سازندگی در این کشور می شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به سابقه تمدنی و اشتراکات گسترده فرهنگی میان دو کشور یادآور شد؛ تداوم رایزنی ها و تبادل تجربیات برای مبارزه با ناامنی موجب شکل گیری ثبات، آرامش و رفاه در مرزهای میان دوکشور و زمینه ساز بهره مندی از منافع پایدار و مشترک خواهد شد.
وی با تاکید بر ضرورت افزایش تحرک و فعالیت  کمیته های چهارگانه همکاری دو جانبه و رفع موانع موجود اظهار داشت: نبود اهتمام کافی درباره فعالیت موثر ساختارهای مورد توافق برای حل مشکلات موجود موجب کند شدن روند تحقق اراده سیاسی  رهبران دو کشور برای گام برداشتن در مسیر مناسبات مبتنی بر تامین منافع مشترک خواهد شد.
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به همکاری های سازنده جمهوری اسلامی ایران در مسیر تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان بر تداوم مسیر مذاکره به منظور تقویت اقتدار و انسجام دولت وحدت ملی تاکید کرد.
وی اظهار داشت: افزایش بی ثباتی و تفرقه سیاسی درافغانستان زمینه ساز تقویت  و نفوذ تروریسم وشکل گیری ناامنی قابل گسترش به سایر کشورهای منطقه است.
وی افزود؛ نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان با بهره گیری از توانمندی های بومی تلاش مستمر و موثری را برای ریشه کنی تروریسم و مقابله با تحرکات اشرار بویژه در مرزهای مشترک دو کشور اعمال کرده اند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°