ششمین جلسه دادگاه دو متهم نفتی آغاز شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:51 - چهارشنبه 01 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۱۲۷۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده نفتی امروز آخرین دفاعیات خود را در ششمین جلسه دادگاه ارائه می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در 5 جلسه گذشته مهدی شمس بخشی از دفاعیات خود را درباره سهام شرکت هواپیمایی اونور ایر ترکیه، قراردادهای نفتی، وضعیت همکاری با شرکت فال و ارسال محموله های نفتی به برخی کشورها ارائه کرد.
در این جلسه دادگاه همچون جلسات گذشته، متهمان و وکلای آنها، وکلای شرکت نفت و وکلای بانک مسکن حضور دارند.
 مهدی شمس در ششمین جلسه دادگاه گفت: بنده در طول دفاعیاتم سعی کردم نسبت به اتهامات وارده شفاف سازی کنم.
متهم ردیف دوم نفتی تصریح کرد: اسناد هلدینگ سورینت ناشیانه تنظیم شده بود و بنده سعی کردم بر اساس اسناد این مسئله را در دادگاه اثبات کنم.
وی با اشاره به اینکه اظهارات روز گذشته نماینده دادستان مشکلاتی را برایش ایجاد کرده است افزود: نماینده دادستان اعلام کرده که برای بنده رقم 2،6 میلیارد دلار کوچک است و این در حالیست که این رقم که هیچ بلکه 260 هزار دلار هم برای من رقم بزرگی است پس سعی ندارم که رقم بدهی را کم جلوه دهم.
شمس ادامه داد: از محضر دادگاه تقاضای جلسه غیرعلنی دارم تا مطالب دیگری را ارائه کنم.
وی افزود: بر اساس مطالب کیفرخواست اتهامات و تهمت هایی به من زده شده است.
قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: چه کسی به شما تهمت زده است؟
شمس افزود: کیفرخواست، تهمت است.
قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف دوم نفتی تأکید کرد: تهمت نیست و آنچه که در کیفرخواست آمده بر اساس اقاریر خودتان است که پیش از این نوشته ایم و چیزی خارج از اقاریر شما توسط نماینده دادستان قرائت نشده است.
قاضی پرونده نفتی ادامه داد: آنچه در کیفرخواست مطرح شده اعمالی است که شما در چند سال گذشته انجام داده اید و این بلاها را سر نظام آورده اید در حال حاضر پول کجاست؟ شما چه همکاری برای برگرداندن پول دارید، آیا این حرف ها تهمت است؟
شمس در پاسخ به قاضی گفت: کیفرخواست بر اساس نامه هلدینگ سورینت تنظیم شده و بنده قبول ندارم.
قاضی مقیسه افزود: کیفرخواست مربوط به حالا نیست بلکه پیش از این 26 جلسه دادگاه برگزار شده و کسی به شما تهمت نزده است بلکه شما و ایادی همراهتان به نام اسلام و خدمت به نظام یک میلیارد و 200 میلیون یورو را مفقود کردید.
وی خطاب به شمس گفت: مستند و قانونی دفاع کنید که اگر کیفرخواست مستند باشد حکم صادر می شود و اگر اظهارات شما مستند باشد تبرئه می شوید ما اقاریر شما، اسناد، پول و چک ها را بررسی می کنیم و پس از آن حکم صادر خواهد شد.
شمس افزود: این اسناد که به نام من ثبت شده قبول ندارم مثلاً اسناد صرافی سفیر آلپین کیش ایر و قشم ایر را به نام من زده اید در حالی که به بنده ارتباطی ندارد و تنها پرداختی ام به بانک اس.سی.تی بانکر برای خرید هواپیما بوده و پس از آن حساب ارزی بنده مسدود شده است.
متهم ردیف دوم نفتی تصریح کرد: با مسدود شدن حسابم امکان ندارد چنین رقمی را برداشت کرده باشد و از دادگاه می خواهم اسناد هلدینگ سورینت مجدداً بررسی شود.
دادگاه های رسیدگی به اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نفتی از 17 تیر امسال آغاز و در شعبه 28 دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار می شود.
تاکنون 5 جلسه دادگاه برگزار شده است.
دادگاه های رسیدگی به پرونده نفتی سال 94 در 25 جلسه علنی و 1 جلسه غیر علنی با حضور بابک زنجانی متهم ردیف اول، مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده به ریاست قاضی صلواتی و در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد.
بابک زنجانی با حکم دادگاه انقلاب، مفسد فی الارض شناخته و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شد.
بابک زنجانی از حدود 8 هزار میلیارد تومان بدهی خود به وزارت نفت، دو هزارمیلیارد تومان را از محل واگذاری اموال و شرکت‌هایش، تسویه کرده است؛ البته وزارت نفت مدعی است بدهی زنجانی با احتساب ضرر و زیان به حدود 12هزار میلیارد تومان می‌رسد.
اوایل آذر 95 حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تایید شد و البته این حکم برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی دو متهم دیگر این پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد.
اواخر سال 95 نیز یکی دیگر از متهمان این پرونده یعنی (ع.ز.م) که گفته می‌شود نقشی کلیدی در ماجرای فروش نفت داشته، دستگیر و به کشور برگردانده شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۲°