نرخ رشد اقتصادی بدون نفت6/4 درصد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:54 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۱۲۹۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
سخنگوی دولت گفت: نرخ رشد اقتصادی سال 95 بدون نفت و براساس سال پایه 90 برابر 6/4 درصد و بر پایه سال 76 معادل 6/3 درصد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نوبخت افزود: نتیجه محاسبات مرکز آمار و بانک مرکزی به خاطر تفاوت در سال پایه همیشه با هم فرق می کند.
وی ادامه داد: مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی سال گذشته را براساس سال پایه خود که سال 76 است و همچنین براساس سال پایه بانک مرکزی که سال 90 است محاسبه و اعلام کرده است.
نوبخت گفت: نرخ رشد اقتصادی مرکز آمار ایران با انتصاب نفت برای سال 95 و سال پایه سال 76 برابر 8.3 درصد و این نرخ رشد اقتصادی برای سال 95 و با سال پایه 90 معادل
11.1 درصد اعلام شده است.
وی ادامه داد: نرخ رشد اقتصادی بدون نفت و براساس سال پایه 76 برابر 6.3 درصد و بر پایه سال 90 هم 6.4 درصد اعلام شده است.
سخنگوی دولت سایر آمار نرخ رشد اقتصادی برای سال 95 را اینگونه اعلام کرد: نرخ رشد کشاورزی با احتساب سال پایه 76 برابر 5 درصد و با احتساب سال پایه 90 هم 2 درصد است، نرخ رشد صنعت با سال پایه 76 معادل 11.3 درصد و با سال پایه 90 هم 18.1 درصد است، نرخ رشد اقتصادی در حوزه نفت و گاز طبیعی با سال پایه 76 هم  78.8 درصد و با سال پایه 90 برابر 35.5 درصد اعلام شده است، در بخش ساختمان با احتساب سال پایه 76 ، نرخ رشد اقتصادی 12.6- درصد و با احتساب سال پایه 90 ، نرخ رشد اقتصادی 11.3- درصد، نرخ رشد خدمات با سال پایه 76 برابر 7.1 درصد و با سال پایه 90 هم 5.9 درصد است.
نوبخت گفت : مرکز آمار ایران درصدد است که برای نرخ تورم هم همین کار را کرده و براساس سال پایه بانک مرکزی عمل کند. زیرا اگر تحولات را بر پایه سال جدیدتر مشاهده کنیم بهتر است.
نوبخت نرخ تورم ماهانه تیرماه را 7.6 درصد اعلام کرد که نسبت به خرداد ماه که 7.4 درصد بود، 2 دهم درصد افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: نرخ تورم نقطه به نقطه در تیرماه 8.9 درصد است و همه تلاش دولت این است که با سیاست های پولی و مالی نرخ تورم را یک رقمی نگه دارد و آن را مدیریت کند.
نوبخت با اشاره به اینکه برای خروج از رکود باید رشد اقتصادی بیشتری داشته باشیم گفت: باید رشد اقتصادی حدود 8 درصدی را داشته باشیم تا بتوانیم 950 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کنیم در غیر اینصورت ضمن اینکه با افزایش تعداد شغل روبرو هستیم ولی با افزایش بیکاری هم روبرو خواهیم بود.
وی افزود: با تنظیم قراردادهای نفتی و همچنین بخش خصوصی می توانیم در جهت اهداف یاد شده گام برداریم.
 
7 میلیون و 250 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد
سخنگوی دولت گفت: تا  دوم مرداد 7 میلیون و 250 هزار تن گندم به ارزش 9 هزار و 490 میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری شده است.
آقای نوبخت افزود: خرید تضمینی گندم در چارچوب امنیت غذایی و افزایش تولید است و دولت گندم را کیلویی 1300 تومان توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری و با قیمت 600 تومان به نانواها عرضه می کند.
وی ادامه داد: این اقدام دولت برای حمایت از گندم که یک کالای استراتژیک است و همچنین حفظ امنیت غذایی و افزایش تولید صورت می گیرد.
نوبخت با اشاره به اینکه ما هم تمایل داریم که از بودجه های جاری کشور کم و به بودجه های عمرانی اضافه کنیم ، گفت : متأسفانه نمی توانیم این اقدام را انجام دهیم زیرا تمام گروه هایی که در حساب های جاری ما هستند اعم از آموزش و پرورش، بازنشستگان و بهداشت و درمان و همچنین نیروهای مسلح برای ما با ارزش هستند و ما نمی توانیم از حساب جاری این گروه ها کم کنیم.
نوبخت در پاسخ به این سؤال که بعضی ها می گویند چرا به گندم یارانه می دهید؟ گفت: ما در یک اقتصاد مقاومتی کار می کنیم و باید تلاشمان را بکنیم و به همین دلیل برای حفظ امنیت غذایی به گندم یارانه می دهیم.
وی افزود: دولت تا این تاریخ 7 هزار و 730 میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم پرداخت کرده و بقیه مبالغ باقیمانده در دست پرداخت است.
نوبخت ادامه داد: خرید تضمینی گندم در ماه های اول سال است که کندی هایی در پرداخت وجود دارد ولی دولت در هنگام خرید گندم نیمی از مبلغ آن را پرداخت می کند.
سخنگوی دولت در باره پرداخت طرح های عمرانی گفت: بخشی از این پرداخت ها را  به صورت نقدی انجام دادیم و بخشی از آن را که حدود 8 و نیم تا 9 هزار میلیارد تومان است به صورت اسناد خزانه دراختیار این طرح های عمرانی قرار دادیم که آنها می توانند در بهمن و اسفند پول خودشان را دریافت کنند.
 
تومان به تدریج جایگزین ریال می شود  
سخنگوی دولت گفت: اینکه می گویند مبالغ سنگینی همچون سه هزار میلیارد تومان یا هزار میلیارد تومان هزینه جایگزینی تومان به جای ریال است، صحیح نیست زیرا بنا نیست ما پول های موجود را یکجا از دور خارج کنیم و رفته رفته بر اساس همان سیاست نوکردن اسکناس ها تومان جایگزین ریال خواهد شد.
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره جایگزین شدن واحد پولی تومان به جای ریال افزود: قانونی پولی و بانکی ما مربوط به 40 تا 50 سال پیش است که ما در دولت بیش از هشتاد ماده از این قانون را اصلاح و به روز کردیم که تقدیم مجلس خواهد شد.
وی گفت: تبدیل واحد پولی به تومان یکی از این هشتاد ماده است و درست نیست که تنها به این ماده توجه کنیم و به مواد دیگر توجه نکنیم.
نوبخت با اشاره به ضرورت تغییر در قانون پولی و بانکی با توجه به تغییرات در اقتصاد و مناسبات پولی و بانکی افزود: نمایندگان مجلس خودشان از ما خواستند تا این قانون اصلاح و در یک لایحه به مجلس تقدیم شود حالا اگر مخالف هستند باید مخالفت خود را اعلام کنند، مردم حرف ها را می شنوند و قضاوت می کنند.
وی گفت: البته اگر می گوییم مجلس، منظورمان 290 نماینده مجلس است، شاید اگر یک نظرِ رادیکال هم در آنجا باشد اما باید توجه داشته باشیم وقتی می گوییم پول رسمی ما ریال است واقعاً با ریال عمل می کنیم یا تومان؟
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره موضوع حذف کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین نیز گفت: آنچه  وزارت کشور درباره افزایش مصرف بنزین اعلام کرد، حرف منطقی است.
وی افزود: اینگونه است که هرچه تعداد خودرو بیشتر شود مصرف بنزین نیز افزایش می یابد. اینکه کارت سوخت می تواند مصرف بنزین را کاهش دهد یعنی اینکه کارت سوخت داده شود همراه با سهمیه بندی ؛ لذا صرف ارائه کارت سوخت برای کاهش مصرف بنزین مقبول و منطقی نیست.
 
 موفقیت دولت در جایگزینی تاکسی های فرسوده
سخنگوی دولت گفت: دولت  52 هزار و 313 تاکسی جدید را جایگزین تاکسی های فرسوده کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود افزود: این تعداد جایگزینی به معنای تنها صدور حواله نیست و با توجه به ضرورت بهبود وضعیت اقلیمی و آب و هوایی و تأثیر خودروهای فرسوده بر آلودگی هوا ، جایگزینی خودروها را به صورت کامل به عنوان آمار اعلام می کنیم.
 
از هیچ حقوق بین المللی ایران نخواهیم گذشت
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه هر نوع نقض برجام اعم از تصویب تحریم های جدید و اعمال تحریم هایی که در برجام تکرار و اعمال آنها لغو شده است قطعاً نقض برجام است گفت: تردید نکنید از هیچ یک از حقوق بین المللی کشورمان نخواهیم گذشت. 
محمدباقر نوبخت در شست خبری امروز در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید قرار است امروز تحریم های جدیدی علیه ایران از سوی آمریکا به تصویب برسد و واکنش دولت در این باره چیست؟ افزود: هم در داخل گروهی پی جوی مواردی از نقض برجام هستند و هم در خلال روزهای گذشته در مجموعه کشورهای 1+5 چگونگی اجرای برجام از سوی همه طرف ها مورد بررسی قرار گرفته است.
سخنگوی دولت گفت: چنانچه مستندات از سوی کارگروهی که به صورت حقوقی موارد نقض برجام را بررسی می کنند ارائه شود اقدام قاطع را انجام خواهیم داد.
نوبخت افزود: دخالت در احکامی که در دستگاه قضایی ایران صادر می شود مداخله بی وجه است و پاسخش داده خواهد شد.
وی با اشاره به این  که اولین باری نیست که از این درشت گویی ها و حرف های غیرمنطقی می شنویم گفت: ما هیچ التفاتی به این سخنان نمی کنیم.
 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°