گفتگوی 18:30/ اجرا و نظارت مکمل هم در ساخت و ساز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:33 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۳۶۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
رئیس سازمان نظام مهندسی گفت: مهندسی و نظارت دقیق باعت افزایش کیفیت در کار ساخت و ساز می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در گفتگو با برنامه 18/30 گفت: در قانون 4 نظام مهندسی آمده است کسانی که می خواهند در کار ساخت و ساز ورود کنند باید صلاحیت داشته باشند. صلاحیت از طریق پروانه اشتغال به کار صورت می گیرد.
 
وی افزود: بسیاری از ساختمان ها توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می شود و بر این اساس عمر مفید ساختمان کاهش می یابد، کیفیت لازم را ندارد و شرایط بهره برداری برای مردم مشکل می شود.
 
گفتگوی 18:30/ اجرا و نظارت مکمل هم در ساخت و ساز
 
قربانخانی افزود: در تهران بیش از 68 درصد ساختمان ها تنها یک ناظر سازه ای دارند در حالی که هر ساختمان باید حداقل سه ناظر داشته باشد و اهمیت مهندسان تاسیسات و برق و مهندسان معمار برای کنترل ساختمان لازم است. اهمیت مهندسان تاسیسات و برق به دلیل امنیت جان مردم بسیار حائز اهمیت است.
 
قربانخانی گفت: ساختمان های کمتر از 1500 متر در شهر تهران سال هاست با تک ناظر ساخته می شوند درحالیکه این از حقوق مردم است که کیفیت کار در بخش تاسیسات و برق و معماری که کنترل نور و روشنایی است را داشته باشند. 
 
وی افزود: بطور مشخص شهرداری این کار را انجام نداده است و افزایش ناظر را باعث افزایش هزینه ساخت دانسته اند و آن را به نوعی کمک به مردم تلقی کرده اند درحالیکه کنترل مهندسی و نظارت دقیق باعث افزایش کیفیت می شود که این هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است که در بخش ساخت و ساز انجام می شود و بهره برداران از آن استفاده می کنند. 40 درصد انرژی مصرفی در ساختمان های مسکونی و تجاری است بنابراین یک عدد قابل توجهی است که اگر با مشارکت درست مصرف انرژی کنترل شود سرمایه گذاری بزرگی برای کشور خواهد بود.
 
قربانخانی ادامه داد: در سال قبل چندین جلسه برگزار شد و عنوان شد که حضور ناظران در ساختمان الزامی است اما باید دید مانع حضور ناظران کیست؟ مرجع صدور پروانه وظیفه دارد نام مهندس و سازنده ساختمان را در پرونده درج کند. ساختمان بعنوان یک کالای گرانبها در شهر خرید و فروش می شود بنابراین باید ساختمان شناسنامه فنی و ملکی داشته باشد. شناسنامه فنی از جهت طراحی و ساخت و مصالح ساختمانی است.
 
 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران افزود: ناظران ما در ساختمان ها عالیه هستند یعنی در مراحلی در کار حضور داشته باشند و کار را کنترل کنند. در قوانین ما ناظرمقیم تعریف نشده است و این اشکال قانون ماست. بین 2 تا 3 درصد ناظران ما ممکن است تخلف داشته باشند درحالیکه مظلوم ترین افراد در کار ساخت و ساز ناظران هستند چون اگر مهندس ناظری تخلف کند از کار بلافاصله محروم می شود.
 
وی ادامه داد: اگر طراحی و نظارت ها دارای یک حلقه به هم پیوسته باشند حتما موفق می شوند اما اگر قوانین دور زده شوند حتما نتیجه مطلوب نخواهد بود اما مهندسین ناظر چون اسمشان در سندها ثبت می شوند و تعهد لازم را داده است تا سالیان سال مورد پرسش قرار می گیرد بنابراین باید ضعف کار را پیدا کنیم. وی افزود: مقاومت بی دلیل شهرداری برای حضور مجری صاحب صلاحیت و 4 ناظره شدن کار ساخت و ساز در شهر تهران بی دلیل است بلکه اینها حقوق مردم است.
 
وی در خاتمه گفت: امضا فروشی درصد بسیار پایینی است و بطور مستمر در حال بررسی و مقابله با آن هستیم و این امر عزم و اراده محکمی برای مقابله لازم دارد.
 
شاکری عضو شورای شهر تهران در گفتگوی تلفنی گفت: اجرا و نظارت دو بال مکمل هم در ساخت و ساز شهر هستند و باید مجری ذیصلاح وجود داشته باشد و هرکس وارد ساخت و ساز نشود و دیگر اینکه یک ناظر اصلی برای کل کار از زمان صدور جواز ساخت تا زمان بهره برداری از ساختمان موجود باشد.
 
 گفتگوی 18:30/ اجرا و نظارت مکمل هم در ساخت و ساز
 
شاکری گفت: مشکل ما یک مجری ذیصلاح است که اختلاف نظر وجود دارد که می گویند سوری هستند و در پروژه حضور ندارند. وی افزود: نظام فنی و مهندسی ما تنها ناظر برای ساخت و ساز است و از بدو صدور مجوز یا صدور پروانه باید ناظرین وجود داشته باشند و هر کاری که مانع وجود این ها شود باید برداشته شود و تعامل لازم برای حضور ناظرین ایجاد شود و هرچه تعامل ایشان بیشتر شود، برای ساخت و ساز بهتر است.
 
شاکری گفت: باید شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان صادر شود و حتی مالکین هزینه آن را می پردازند اما عملا انجام نمی شود. وی افزود: آسیب شناسی مربوط به نظام مهندسی و معاونت شهرسازی است و ما در جلساتی که داشتیم سعی داشتیم بین معاونت شهرسازی و نظام مهندسی تعامل لازم را بوجود بیاوریم و علت آن حضور صوری ناظرین و مجریان ذیصلاح بود و هدف ما این بود فاصله را کم کنیم.
 
وی افزود: باید شهرداری با نظام مهندسی همکاری کند تا امنیت جانی مردم را تامین کند. تلاش ما در شورای شهر این است که اعتراضات به نحوه کار ناظران و سازمان نظام مهندسین را با تعامل کاهش دهیم. مالکین را ترغیب کنیم که از طریق نظام مهندسی کار ساخت و ساز را انجام  دهند.
 
وی گفت: بعضی وقت ها شهرداری با نظام مهندسی همراهی نمی کند. هدف اصلی شورای شهر استفاده از مجری ذیصلاح و استفاده از دستگاه نظارت نظام مهندسی است حتی برای ساخت و ساز دولتی و شهرداری چون هیچ ساخت و سازی نباید بدون نظارت نظام مهندسی باشد.
 
ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان در گفتگوی تلفنی گفت: ما از دیر باز گرفتار نحوه نظارت بر ساخت و ساز ساختمان ها هستیم اما مسئله اصلی این است که اساس کار در ساخت و سازها درست شود چون اجازه می دهیم هر غیر متخصصی وارد کار ساخت و ساز شود. نظارت 4 تا 5 بار طی دوسال کفایت نمی کند که کیفیت کار درست باشد بلکه باید ریشه یابی شود که کسی که صلاحیت دارد وارد این کار شود.
 
 گفتگوی 18:30/ اجرا و نظارت مکمل هم در ساخت و ساز
 
وی افزود: اینکه طرف فقط سرمایه داشته باشد کافیست نه تخصص. تنها چند گزارش به شهرداری کفایت نمی کند و نتیجه اش همین می شود که می بینیم.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°