هشدار مصر به اتحادیه اروپا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:19 - دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۱۳۷۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۸
مصر به اتحاديه اروپا هشدار داد: چهار كشور عربي هيچ مصالحه ای را در مناقشه خود با قطر بر سر اتهام حمايت اين كشور از تروريسم، نخواهند پذيرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سامح شكری وزير امور خارجه مصر، پس از گفتگو با فدريكا موگرينی مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در بروكسل، اعلام كرد: قطر بايد درخواست های مصر ، عربستان سعودی، بحرين و امارات عربی متحده را به طول كامل بپذيرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شكری در يك كنفرانس خبری اعلام كرد: «مسئله، مصالحه نيست، ما نمي توانيم با هيچ شكلی از تروريسم مصالحه كنيم، ما نمي توانيم مصالحه كنيم يا وارد هيچ نوعی از مذاكره شويم».
 
وی گفت: «فقط زمانی كه قطر اقدامات لازم را اتخاذ كند، به سمت اين برود كه واقعا بپذيرد شريك مبارزه با تروريسم باشد، اين بحران حل و فصل خواهد شد».
 
شكری افزود: قطر «به عناصر وابسته به ايدئولوژی های تروريستی، ايدئولوژی های افراط گرايانه پناه می دهد، آنها از رسانه های خود برای ترويج و توجيه و ستايش فعاليت های تروريستی استفاده كرده اند».
 
چهار كشور عربی درخواست كرده اند ، قطر از حمايت از جنبش اخوان المسلمين دست بردارد، روابط خود را با ايران، رقيب شيعه آنها، قطع كند و شبكه الجزيره كه آنها آن را به دامن زدن به ناآرامی در كشورهای خود متهم می كنند، تعطيل كند.

با اين حال، اين كشورها با فشارهای بين المللی فزاينده، به ويژه از جانب آمريكا، برای سازش در خصوص تحريم چند هفته ای قطر مواجه هستند.
 
موگريني ، كه اوايل هفته با امير كويت، يكی از شخصيت های مهم دخيل در تلاش ها برای ميانجيگری در اين بحران ديدار كرد ، نيز به نوبه خود درخواست ها برای گفتگو به منظور حل اين بحران را تكرار كرد.
 
وی گفت: «ما در اروپا اين را  نيازی نه فقط برای يك كشور بلكه برای همه كشورها قلمداد می كنيم». اتحاديه اروپا با مصر در يك «تعهد آشكار برای مبارزه با تروريسم» سهيم است.
 
موگرينی در عين حال اعلام كرد: اتحاديه اروپا معتقد است به منظور مقابله با تنش های تازه كه مبارزه با تروريسم را تضعيف می كند، گفتگوهای به ميانجيگری كويت «می تواند و بايد به عنوان يك مسئله فوريت آغاز شود».
 
وزير امور خارجه سابق ايتاليا افزود: «اتحاديه اروپا به روابط خوب خود با همه كشورهای ذينفع ادامه خواهد داد».
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°