روی خط خبر/ اما و اگرها درباره فرسایش خاک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:14 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۴۱۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
رئیس پژوهشکده تحقیقات خاک و آبخیزداری گفت: بیشترین فرسایش خاک در اراضی کشاورزی دیمی و شیب دار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس پژوهشکده تحقیقات خاک و آبخیزداری در برنامه روی خط خبر گفت: در کشور حدود 150 میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی، جنگل، مرتع، بیابان و حدود 16 و شش دهم میلیون هکتار اراضی زراعی داریم.
دکتر ‏داود نیک کامی افزود: از  16 و شش دهم میلیون هکتار اراضی باغی، زراعت دیم، آبی و بخشی هم به صورت آیش است که فرسایش خاک شامل آنها می شود که  مقداری هم از آن در عرصه های طبیعی مراتع، جنگل، بیابان ها و  اراضی بدلندها  که خیلی حساس اند  و فرسایش خاک بالغ بر 200 الی 250 میلیون تن است.
رئیس پژوهشکده تحقیقات خاک و آبخیزداری در ادامه افزود: در اراضی کشاورزی این رقم کمتر بوده، چون تحت کنترل است و بهره برداران و کارشناسان بخش کشاورزی در این بخش نظارت دارند.
نیک کامی اظهار کرد: در یکی از طرح ها ی پژوهشی که در منطقه زنجان انجام شد، عدد 2 و چهار دهم تن در هکتار در اراضی دیم که شیب زمین حدود 8 درصد بود و بارندگی منطقه 340 میلی متر را نشان می دهد، ما می توانیم این عدد را کم کنیم چون اراضی که شیب 8 درصد دارند، خیلی راحت می توان به وسیله دستگاه تراکتور شخم عمود بر جهت شیب را زد و این عدد را  اندازه گیری کردیم که حدود 14 صدم تن در هکتار در سال را مشاهده کردیم لذا بخش کشاورزی ما بخشی از فرسایش خاک را شامل می شود که با مدیریت صحیح این عدد را می توان خیلی کم کرد.
وی گفت: در مقایسه با امارها عددی که متوسط فرسایش خاک اسیا را نشان میدهد براورد 6 تن در هکتار است در صورتی که این عدد درباره ما متوسط 16 و 4 دهم  تن در هکتار در سال را نشان میدهد یعنی 2 و نیم برابر متوسط آسیا است که در صورتی که این عدد در کشورهای اروپایی زیر عدد یک است و در آمریکا از نیم هم کمتر است.
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°