برای حل بحران آب فقط ۵ سال زمان باقی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:02 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۵۰۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۷
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در زمینه آب 50 سال غفلت کرده ایم، گفت: برای حل بحران آب فقط یک فرصت 5 ساله برنامه ششم توسعه باقی مانده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد حسین شریعتمدار امروز در افتتاحیه چهل و هشتیمن گردهمایی روسای دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی کشور که در هتل پردیسان برگزار شد، گفت: اگر در طول برنامه ششم توسعه برای حل بحران آب موفق نباشیم فرصت ها از دست خواهد رفت، همچنین هر چه زمان بگذرد هزینه ترمیم افزایش و حتی غیر ممکن خواهد شد.
 
او افزود: کمبود اعتبارات مالی مورد نیاز یکی دیگر از محدودیت های ما در زمینه حل بحران آب است.
 
مشاور عالی وزیر جهادکشاورزی گفت: اگرچه بسیاری از افراد در خصوص حل مسئله بحران آب ناامید هستند، اما معتقدیم می توان این مشکل را حل کرد و حل آن اراده می خواهد، تعادل بخشی منابع زیر زمینی، افزایش بهره وری، آبخیزداری، استفاده از آب باران، کاهش ضایعات و ... از جمله راه حل های حل بحران آب است.
 
او افزود: بهره وری در کشاورزی تنها راه نجات ممکن آب کشور است و بازچرخانی آب در مرحله بعد قرار دارد. در حال حاضر در سطح دنیا 20 میلیون هکتار مزارع آبی از طریق بازچرخانی آب آبیاری می شود این موضوع در کشور ما هم آغاز شده است.
 
شریعتمدار گفت: تعادل بخشی منابع زیرزمینی را آغاز کردیم اما به کندی پیش می رود، در خصوص افزایش بهره وری می توان سطح زیر کشت چغندر قند را مثال زد، در سال گذشته رکورد تولید شکر در کشور شکسته شد.
 
او در خصوص کاهش ضایعات افزود: از مرحله برداشت محصول تا قبل از مصرف 12 درصد آب ضایعات می شود.
 
شریعتمدار دیپلماسی آب را یکی دیگر از راه های حل بحران آب دانست و گفت : ما باید مسائل را با کشورهای همسایه حل کنیم در حال حاضر به این فکر افتاده ایم، همچنین باید به اقتصاد آب شامل بازار آب، آب مجازی و ... توجه کنیم.
 
مشاور عالی وزیر جهادکشاورزی افزود: به وجود آمدن شورای عالی آب، آشکار شدن آثار بحران و احساس خطر، آگاهی های عمومی مردم، اقدامات گروه های مختلف و ... از جمله امیدواری ها برای حل بحران آب است.
 
او با اشاره به اینکه بحران آب و اشتغال بنیان کم است، گفت: سوریه فعلی در 2500 سال قبل از میلاد تمدنی بزرگ داشت که با بحران خشکسالی آب و اعتراضات مردمی نابود گردید. تمام مشکلات سوریه به ناشی از خشکسالی است.
 
شریعتمدار افزود: در بررسی چالش های کشور بحران آب، اشتغال و محیط زیست جز ردیف های اول، دوم، سوم و گاها دوم، سوم و چهارم بوده اند. شعار شورای بین المللی آب در سال 2016 هم مسئله آب و اشتغال بوده این موضوع نشان می دهد مسئله آب و اشتغال در سطح جهانی مطرح است.
 
او گفت: از مسئولان کشاورزی درخواست داریم که به مسئله آب ورود پیدا کنند، در حال حاضر نیازمندترین موضوع کشور موضوع آب است.
 
شریعتمدار در خصوص این که چرا در حال حاضر موضوع آب به یک بحران در کشور تبدیل شده است، افزود: در دهه 50 متوسط بارندگی در کشور 260 میلیمتر بوده این رقم در 5 سال اخیر به 214 میلیمتر رسیده است.
 
مشاور عالی وزیر جهادکشاورزی با اشاره به این که میزان مطلوب برداشت از آب تجدیدپذیر ده درصد است، گفت: حداکثر میزان مجاز برای برداشت آب تجدید پذیر 40 درصد است، در حال حاضر این رقم در ایران به بیش از 80 درصد می رسد، در زمینه برداشت از آب تجدید پذیر غرب آسیا و شمال آفریقا بدترین مناطق در دنیا هستند و حدود 69 درصد از آب تجدیدپذیر استفاده می کنند.
 
او با بیان این که میزان متوسط برداشت از آب تجدیدپذیر در سطح دنیا 8 درصد است، گفت: این میزان در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه به ترتیب 9 و 8 درصد است.
 
شریعتمدار افزود: در دهه پنجاه تعداد چاه های کشور 44 هزار چاه بوده که در حال حاضر به 800 هزار رسیده است.
 
مشاور عالی وزیر جهادکشاورزی گفت: در دو ماهه اخیر 800 چاه جدید در کشور ایجادشده که مسدود کردن آنها حدود 70 سال طول خواهد کشید.
 
مشاور عالی وزیر جهادکشاورزی در خصوص مهمترین دلایل بحران آب کشور افزود: پس از اصلاحات ارضی همه کارها از جمله منابع آب دولتی شده است، شیوه مدیریت 50 ساله اخیر در خصوص آب آن را به یک بحران تبدیل کرده است، به گونه ای که حتی وزیر انرژی افغانستان گفته ما سوء مدیریت داریم، افغانستان این موضوع را در حالی بیان کرده است که به آب ایران تجاوز می کند.
 
او گفت: تغییر اقلیم یکی دیگر از دلایل بحران آب در کشور است، البته تغییر اقلیم را همه کشورهای پیشرفته هم داشته اند. مهمتر از تمام این مسائل تهدیدهای عمیق کشورهای همجوار همچون ترکیه و افغانستان است که تهدیدهای کمرشکنی برای محیط زیست و منابع آب هستند.
 
شریعتمدار افزود: آوارگان محیط زیستی منازعات اجتماعی و قومی، فقر سراسری، بیکاری، یاس و ناامیدی و توسعه ریزگردها از جمله عواقب ادامه بحران آب در کشور است.
 
او گفت: از دانشکده های کشاورزی انتظار داریم که به حل بحران آب به عنوان یک وظیفه ملی و صنفی نگاه کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۹°