پیشرفت فنی و علمی کشور به رغم تحریم دشمنان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:46 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۵۴۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
به رغم سنگ اندازی غربی ها کشورمان در عرصه های مختلف علمی کوتاه نیامد و تولید سلول های بنیادین، دستاوردهای شبیه سازی، انرژی هسته ای، ساخت و پرتاب ماهواره و نتایج حاصل از علم نانو تکنولوژی و غیره را در کارنامه تلاش علمی خود ثبت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سی و نه سال پیش که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید هیچ کس تصور نمی کرد با گذشت این مدت کوتاه ایران اسلامی به این سرعت عرصه های پیشرفت علمی و فناوری را طی کند.با جنگی که به ایران تحمیل شد غرب و دشمنان انقلاب تصور می کردند ایران برای همیشه یا حداقل چند دهه از چرخه پیشرفت خارج خواهد شد.

به رغم سنگ اندازی غربی ها کشورمان در عرصه های مختلف علمی کوتاه نیامد و تولید سلول های بنیادین، دستاوردهای شبیه سازی، انرژی هسته ای، ساخت و پرتاب ماهواره و نتایج حاصل از علم نانو تکنولوژی و غیره را در کارنامه تلاش علمی خود ثبت کرد.

 هر روز شاهد نوآوری و خلاقیت های جوانان و پژوهشگران ایرانی در رشته های علوم پایه، علوم انسانی و دیگر زمینه های علمی هستیم. هر سال نوآوران و نخبگان ایرانی در المپیادهای علمی بین المللی نظیر ریاضی و فیزیک و شیمی و بیولوژی و نجوم و غیره شرکت می کنند و در رقابت با محققان کشورهای پیشرفته به مقامات برتر جهانی نایل می شود. افزایش سطح پوشش آموزش و پرورش و افزایش ظرفیت دانشگاه ها از شاخصه های رشد باسوادی و تحصیلات عمومی در کشور است.

تا جایی که امروز دانشجویان همپای دیگر دانشمندان جهان مدعی ثبت اختراع و ابداع هستند.


کنترل جت هواپیما و ماشین، طراحی و ساخت ماشین جت با سرعت بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت بدون نمونه مشابه خارجی، ماشین مونستر با یک لیتر سوخت ۱۷۰ کیلومتر در ساعت قادر به حرکت است و موتور ۲۸ سی سی و داشتن کمک فنرهای نرم و روغنی، هلی کوپتر حرفه ای چهار موتوره که در ۸ زاویه جهت گیری می کند.

دستاورد انجمن های برق و مکانیک دانشگاه تربیت معلم آذربایجان که با ارائه یک زیردریایی هواپیمای بدون سرنشین و یک کوادروتور یا هواپیمای ۴ ملخه است.

هواپیمای بدون سرنشین مجهز به سیستم های پیشرفته هدایت و نوآوری با سیستم پردازش تصویر OSD، سامانه ضدسقوط و سیستم کمک خلبان هوشمند را هم باید اشاره کرد.«تیکا» نام زیردریایی ای است که برای نجات خود از ورود آب به درونش قابلیت تغییر حجم دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های این زیردریایی این است که یک هدف مورد نظر را می تواند ردیابی کند. هواپیمای ۴ ملخه مناسب استفاده در استودیوهای فیلمبرداری با حجم کم و دستگاه ربات مسیریاب که تنها بخش کوچکی از همه توانایی دانشجویانی است که فردای ایران اسلامی را تضمین خواهند کرد.

البته این نکته هم قابل توجه است که هنوز تا کمتر کردن فاصله ها با علم جهان غرب راه درازی در پیش است و موانع بسیاری در مقابل؛ بنابراین نباید اجازه داد این موانع روند دستیابی به علم و فناوری را در چنین دورانی که تحریم های زیادی علیه ایران اعمال شده و نبوغ و دانش توانمندان ایرانی را نشانه رفته است، کند سازد. غرب تلاش می کند از توسعه منابع انسانی و مسیر روبه رشد علمی ایران جلوگیری کند.

باید دقت کنیم توسعه منابع انسانی پیش درآمد توسعه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر کشور است و دشمن به شدت از افزایش تعداد دانشمندان ایرانی می ترسد. مولفه ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ها قبل شاه کلید قرار دادند، نهضت« تولید علم» است.

کاروان تولید علم در ایران سال هاست حرکت خود را آغاز کرده و در چند سال اخیر بر سرعت خود افزوده است تا حرکت به سمت قله های پیشرفت و سربلندی را تضمین کند، اما غرب که چنین اتفاقی را مانع از تحقق اهدافش می بیند شروع به مانع تراشی کرد و هرچه بیشتر پیش رفت از اهدافش دورتر شد تا اینکه به پروژه ترور روی آورد.

به هر حال باید گفت که دستاوردهای علمی ایران پس از پیروزی انقلاب و در کل ریشه احساس ضرورت به توسعه علمی را باید در بینش معرفتی و علمی ناشی از دیدگاه معرفتی امام راحل دانست. بنابراین ارتقای علمی ایران تنها ناشی از فشارهای اقتصادی نبود بلکه ایران اسلامی به این نگرش رسید که با مبانی کمونیسم و اندیشه های غربی راه به جایی نخواهد برد. بلکه به لحاظ دیدگاه اسلامی توسعه در گرو بازگشت به مبانی علمی و فنی خودی است که ریشه در مباحث اسلامی دارد از این رو بومی سازی علوم و بهره برداری از دانش ها و ساختار بومی کشور ضروری شده است.

 دستاوردهای علمی را نیز می توان در طبقه بندی کلان مقالات علمی و پژوهشی که در چندین سال گذشته رشد به سزایی در سطح جهانی داشته اند ببینیم. جشنواره خوارزمی، کتاب سال حوزه برای معرفی کتاب های برجسته علوم انسانی و کتاب سال با موضوعات خاص قدم های مثبتی است که در این راستا برداشته شده است.

به گفته کارشناسان روند توسعه علمی بیانگر این موضوع است که ایران در آینده در حوزه های علمی خصوصاً در علوم مادر و استراتژیک رتبه اول را در جهان اسلام کسب می کند و در رتبه های جهانی نیز جایگاه قابل توجهی خواهد داشت.

سیامک باقری کارشناس مسایل سیاسی می گوید: «به لحاظ سیاسی الگوها و ارزش های سیاسی انقلاب اسلامی ایران در آینده از نفوذ بیشتری در خاورمیانه و بلکه در کل جهان اسلام برخوردار بوده و همه را تحت الشعاع قرار می دهد».

به همین علت وی معتقد است که:« برای حفظ جان ذخایر علمی ایران و دانشمندان باید تدبیر شود چون دشمن درحال پیشرفته تر کردن و پیچیده کردن حرکات تروریستی خودش است و لازمه آن حفاظت از جان این دانشمندان و برنامه ریزی های حفاظتی و اطلاعاتی هوشمندانه و به هنگام است».


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°