تجارت خارجی ایران به ۳۰ میلیارد دلار نزدیک شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:40 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۶۱۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۵
مجموع صادرات و واردات ایران در چهار ماه نخست سال جاری به ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسید که ۶ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گمرک ایران اعلام کرد: در این مدت تمایل کشورهای صادرکننده کالا برای افزایش صادرات به ایران رشد داشته و در نهایت 15 میلیارد و 813 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 24درصد افزایش نشان می دهد.
 
عمده ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله خودرو، کالاهای سرمایه ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می شود.
 
همچنین در مدت یاد شده متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و 399 دلار افزایش یافت که در مقایسه با پارسال 9 درصد افزایش داشته است. در این مدت شاهد افزایش صادرات پنج کشور عمده طرف معامله با ایران هم بوده ایم.
 
مجموع صادرات غیر نفتی ایران در چهارماهه اول سالجاری به 13 میلیارد و 459 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 9.5 درصد کاهش داشته است.
 
سهم عمده کاهش صادرات به سایر کالاها با 15 درصد مربوط می شود و سهم پتروشیمی 3.7 درصد و سهم میعانات گازی 4.2 درصد است.
 
در میان کشورها صادرات ایران به امارات متحده عربی و هند با افت شدیدی همراه بوده است. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به 358 دلار رسید که 2.5 درصد افزایش داشت و در میان کشورهای عمده خریدار کالاهای ایرانی بهترین عملکرد را جمهوری کره با مثبت 16 درصد و عراق با 6.5 درصد به خود اختصاص داده اند.

عمده ترین کالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش 2 میلیارد و 315 میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با 512 میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با 485 میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش 446 میلیون دلار و متانول با 426 میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در چهارماهه ابتدای سالجاری نیز به ترتیب شامل برنج با 603 میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش 484 میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 تا 2000 سی سی به ارزش 426 میلیون دلار، لوبیای سویا با 338 میلیون دلار و قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با 311 میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در چهارماهه اول سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش 2 میلیارد و 841 میلیون دلار، عراق با 2 میلیارد و 52 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 2 میلیارد و 37 میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و 400 میلیون دلار و هند با 926 میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با 3 میلیارد و 495 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 2 میلیارد و 992 میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و 74 میلیون دلار، هند با 891 میلیون دلار‌ و ترکیه بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°