اقدام راهبردی ایران در حوزه پزشکی برای عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:00 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۶۱۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: اولین دانشگاه خارجی کشور عراق در حوزه علوم پزشکی تاسیس می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشستی که محمد سراج معاون اداری وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی جمهوری عراق داشت به ذکر توضیحاتی درخصوص آموزش علوم پزشکی و وضعیت نظام سلامت کشور پرداخت.

 لاریجانی به ظرفیت‌های ایجاد شده در حیطه‌های آموزش و پژوهش علوم پزشکی کشور طی چند دهه اخیر اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با بهره گیری از این ظرفیت‌ها و همکاری با کشور‌های منطقه شرایط توسعه علوم پزشکی در این کشور‌ها را فراهم نماید.

او به موافقت وزارت بهداشت با راه اندازی اولین دانشگاه علوم پزشکی خارجی عراق توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و افزود:‌ این برنامه در راستای توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور عراق از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت به صورت جدی دنبال شده و در دیدار قبلی با وزیر بهداشت عراق درخصوص کلیات این برنامه توافق‌هایی صورت گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه امکان تبادل استاد و دانشجو در حوزه علوم پزشکی بین دو کشور وجود دارد، گفت: همچنین این آمادگی وجود دارد که با تشکیل شبکه‌های علمی مشترک بین دو کشور همکاری در زمینه پژوهش و تولیدات علمی نیز ارتقا یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به فرایند تربیت دانشجوی تخصصی بالینی در ایران اشاره کرد و افزود: باتوجه به شرایط ویژه این دوره ها، تدابیر خاصی برای برگزاری آن در نظر گرفته شده، ولی در صورتی که کشور عراق افرادی را برای این دوره‌ها به ما معرفی کنند، این افراد می‌توانند زیر نظر اساتید کشور ایران و تحت شرایط ویژه‌ای این دوره را در ایران طی کنند. لیکن اجازه کار پس از اتمام دوره تخصص به دانشجویان خارجی داده نمی‌شود و این افراد می‌توانند به کشور عراق بازگردند و در کشور خود ارائه خدمت نمایند.

 لاریجانی گفت:‌ این آمادگی وجود دارد که نشست‌های علمی مشترک دو کشور به صورت سالیانه در زمینه‌های مختلف برگزار گردد و این آمادگی در بسیاری از حوزه‌های علوم پزشکی وجود دارد.

در ادامه محمد سراج معاون اداری وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی جمهوری عراق نیز ضمن تشکر از حمایت‌های وزیر بهداشت و معاون آموزشی وزارت بهداشت ایران از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در کشور عراق، افزود: باتوجه به نیاز‌هایی که در کشور عراق برای توسعه سلامت وجود دارد از کمک‌های کشور ایران و همکاری با وزارت بهداشت ایران در زمینه‌های مختلف استقبال می‌کنیم.

 سراج به توافق‌های کلی پیشین در زمینه توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور عراق اشاره کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد که این توافق‌های کلی به صورت عملیاتی و اجرایی درآید.

او با بیان اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد آموزش در عراق توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، به کمبود اساتید حوزه علوم پزشکی در کشور عراق و همچنین نیاز‌های این کشور برای توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی در حوزه علوم پزشکی اشاره کرد و خواستار گسترش همکاری با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران شد.

در پایان مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولین وزارت بهداشت ایران و عراق موارد توافق شده در این نشست را پیگیری و اجرایی نمایند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°