اختصاص 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستائیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 07 آذر 1400
کد خبر : ۵۱۱۷۶۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
معاون رئیس جمهور اعلام کرد: در مجموع حدود 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستائیان و شهرهایی که کمتر از 10 هزار نفر جمعیت دارند در نظر گرفته شده است که با کارمزد 8 درصد و در مناطق مرزی صفر درصد در اختیار روستائیان قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در گفتگوی  18:30شبکه خبر گفت : ایجاد نواحی صنعتی در روستاها از مصوبات دهه 80 بود اما متاسفانه بعد از ادغام جهاد سازندگی و وزارت جهادکشاورزی این مسئله به فراموشی سپرده شد و توسعه روستایی بایک توقف جدی و عقب گرد مواجه شد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به 2600 دهستان کشور افزود: نواحی صنعتی فعال ما در دهستان ها کمتر از 100 عدد است و به همین تعداد نیز نواحی نیمه فعال داریم.
رضوی با بیان این که دلیلی ندارد حتما مراکز دهستان مرکز صنعتی بشود افزود: باید قابلیت ها را در نظر بگیریم همانطور که در استان مرکزی و لرستان انجام دادیم.

رضوی تاکید کرد: باید برنامه ریزی را متحول کنیم ما نیازمند انقلاب در نظام برنامه و بودجه هستیم به نحوی که جلوی ساخت و استقرار صنایع تبدیلی را در شهرها بگیریم.
معاون رئیس جمهور گفت: زمین روستاها نیاز به سرمایه گذاری و اعتبار چندانی ندارند و نیاز به تسطیح زمین و تقسیم بندی و تملک هم نیست و با کمترین هزینه می توانیم دهستانها را توسعه دهیم .
 
وی درباره میزان تسهیلات اختصاص یافته برای توسعه مناطق روستایی و اشتغال روستائیان گفت: 1500 میلیارد تومان جناب سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان به عاملیت به این امر کمک کردند که بانک سینا 5 درصد یارانه اش را می دهد و 5 درصدش را هم دولت می دهد که با کارمزد 8 درصد دراختیار روستائیان قرار می گیرد.
رضوی افزود: 310 میلیارد تومان هم دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اختصاص به این امر دادند که 5 درصد کارمزدش را هم تقبل کردند و 5 درصد را دولت می دهد که باز با کارمزد 8 درصد در اختیار روستائیان قرار می گیرد.
 
او همچنین افزود: 200 میلیارد تومان نیز از صندوق توسعه ملی با دستور معاون اول رئیس جمهور ، 300 میلیارد تومان هم بانک کشاورزی و پست بانک که این مبالغ هم 500 میلیارد تومان می شود که با آن 1800 میلیارد تومان می شود 2300 میلیارد تومان که هم اکنون آماده پرداخت است و با نرخ کمتر از 10 درصد و یک رقمی به روستائیان داده می شود.
معان رئیس جمهور افزود: 1/5 میلیارد دلار را هم دولت بصورت لایحه دو فوریتی داد و آن 8 هزار تا را هم شما از اینجا می گیرید که حدود 5 هزار و خرده ای میلیارد تومان می شود.
وی با بیان این که بانکهای عامل، بانک کشاورزی و توسعه تعاون اند افزود: مجموع این ارقام با احتساب سهم صندوق کارآفرین امید به 12 یا 11 هزار میلیارد تومان می رسد
رضوی با اشاره به این که شهرهای زیر 10 هزار نفر هم در این وام ها شریک اند و خودبه خود سهم روستائیان و عشایر کم می شود ابراز امیدواری کردکه این پول اولین قدم باشد و نه آخرین قدم برای پرداخت وام کم کارمزد.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: این که حساب یا کارت یارانه برای ضمانت وام تا 100 میلیون ریال کافی است مصوبه اقتصاد مقاومتی است حالا اگر 200 خانوار روستایی باهم مشارکتی در ایجاد اشتغال پایدار انجام دهند،  ما 4 برابر وام می دهیم با کارمزد 3 درصد و این کارمزد برای روستاهای مرزی صفر درصد است.
رضوی افزود: در سال 95 ،  160 هزار شغل پایدار روستایی توسط دستگاههای مختلف ایجاد شد و امسال انشاالله 280 تا 300 هزار شغل ایجاد خواهیم کرد و طی برنامه موظفیم 384 هزار شغل روستایی ایجاد کنیم

 
 

 
برچسب ها: وام ، اشتغال ، روستایی ، عشایر ، وثیقه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۹۹°    ۱۵.۷۹°