نبض/اخلاق و اعتماد از رمزهای درمان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:23 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۷۹۳
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
به گفته دکتر فرهود عضو کمیته اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی عدم وقت گذاری کافی پزشک برای بیمار موجب می شود تا اعتماد لازم بین بیمار و پزشک شکل نگیرد که نتیجه ای جز افزایش هزینه های درمان و حتی درمان غلط ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
فرهود عضو کمیته اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه ای کاش پزشکان ما قدری حکیم بودند و حکمت می دانستند، دلیل 50 درصد از ناراحتی های مردم را در آسیب های روانی بیماران جستجو کرد و گفت: این امر می طلبد تا پزشکان با دلسوزی بیشتر در کنار بیماران باشند.
 
نبض/ اعتماد، حلقه مفقوده بین پزشک و بیمار

او با اشاره به جایگاه ویژه پزشکان به عنوان محرم درد و ناخوشی بیمار افزود: یک پزشک باید برای بیمارش وقت بگذارد و حتی این موضوع را با بیمار خود درمیان بگذارد تا بیمار مشکلش را در نهایت آرامش با پزشک درمیان بگذارد به این ترتیب آن صمیمت لازم بین بیمار و پزشک شکل می گیرد.

او با انتقاد از تعجیل همیشگی ایرانیان در همه مسائل گفت: ما ایرانیان همیشه عجله داریم و همین امر موجب شده تا هیچ وقت به اندازه کافی وقت نداشته باشیم، به این ترتیب در مدیریت زمان به مشکل می خوریم.

به گفته عضو کمیته اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی میانگین وقت پزشکان برای بیماران در ایران 2 تا 5 دقیقه است که استاندارد آن در خارج از کشور بین 20، 30 و حتی 40 دقیقه برای هر بیمار است.

فرهود عامل اصلی وقت نداشتن پزشکان برای بیماران را حجم بالای بیماران دانست و گفت: از سوی دیگر بیماران به صورت خودسر به پزشک مراجعه می کنند که بعضا این مراجعات اشتباه و هزینه بر است.

او با اشاره به گفته « فلان دکتر دستش شفاست» افزود: این امر ریشه در این واقعیت دارد که پزشک برای بیمار مربوطه وقت می گذارد، صحبت های بیمار را می شنود و در نتیجه به درستی هم درمان می کند.

او درباره عواقب گوش نکردن پزشک به صحبت های بیمار افزود: این امر در مواردی ممکن است به ارجاع همان بیمار به پزشکی دیگر و حتی به درمانی غلط ختم می شود.

به گفته دکتر فرهود روابط پزشکی سه ضلع دارد که شامل پزشک، بیمار و خانواده بیمار است، حال این رابطه باید شفاف باشد تا آن اعتماد طلایی شکل بگیرد.

نبض/ اعتماد، حلقه مفقوده بین پزشک و بیمار

باقری چیمه متخصص اخلاق پزشکی دیگر مهمان برنامه نبض طبابت را بالاتر از پزشکی دانست و گفت: پزشکان در ابتدا علوم این رشته را می آموزند اما واقعیتی که بالاتر از این علم آموزی است طبابت است زیرا ریشه در چگونگی ارتباط پزشک با بیمار دارد که اساس درمان را شکل می دهد.

او افزود: بیمار نیازمند دریافت توجه از سوی پزشک است که تاثیر مستقیم روی اعتماد بیمار به پزشک و به دنبال آن طی شدن پروسه درمان دارد.

به گفته باقری چیمه مدت زمان لازم برای ایجاد ارتباط دو سویه بین پزشک با بیمار در اورژانس بسیار کم و ضعیف و در درمان بیماری های مزمن این اعتماد قوی تراست زیرا پروسه درمان طولانی تر و بیمار فرصت لازم برای اعتماد به پزشک را در اختیار دارد.

او با آسیب شناسی عدم زمان گذاری پزشکان برای بیماران گفت: این امر به یک عادت بدل شده زیرا پزشکان ما در بیمارستانهای دولتی، بیماران زیادی را ویزیت می کنند لذا این عادت در بخش خصوصی هم دیده می شود که متاسفانه به یک روال عادی تبدیل شده است.

او با بیان اینکه روابط مالی نیز می تواند روی رابطه بین بیمار و پزشک سایه بیندازد، افزود: طرح سلامت توانست این تصور را در ذهن بیمار کمرنگ کند و در مقابل به اعتمادسازی بیمار به پزشک کمک کند.

به گفته این متخصص اخلاق پزشکی، استاندارد طلایی بین بیمار و پزشک در یک وازه خلاصه می شود و آن اعتماد است که اگر آسیب ببیند و تصور بیمار را نسبت به پزشک تغییر دهد این اعتماد هرگز شکل نمی گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°