شمس و فلاح نقش موثری در معرفی زنجانی داشته اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:58 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۸۵۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
قاضی پرونده رسیدگی به اتهامات دو متهم نفتی گفت: شمس و فلاح هروی نقش موثری در معرفی زنجانی به شرکت نفت و جلب اعتماد مسئولان داشته اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، هفتمین جلسه دادگاه دو متهم نفتی برگزار شد .
در آغاز هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده دو متهم نفتی، قاضی مقیسه وکیل متهم ردیف دوم را برای ادامه دفاعیات خود به جایگاه فراخواند.
بهمن افشار در دفاعیات خود از موکلش مهدی شمس گفت: بحث اخلال در نظام اقتصادی کشور را در جلسه گذشته مطرح و دفاعیاتم را از موکلم ارائه کردم .
وی ادامه داد : در کیفرخواست به نحوه مشارکت مهدی شمس با عنوان معرفی زنجانی به نهادهای دولتی اشاره شده است و تاکید دارم که موکلم نقشی در معرفی زنجانی به سازمان های دولتی برای معاملات نفتی نداشته است .
افشار ادامه داد: کیفرخواست مدعی است که موکلم زنجانی را به فردی به نام وحید دستجردی معرفی کرده که مسئولیتی در شرکت نفت نداشته بلکه مدیر عامل وقت شرکت سهامی خاص صندوق بازنشستگان نفت بوده است .
وکیل متهم ردیف دوم نفتی گفت: این شرکت دولتی نیست و وظیفه ای دال بر فروش نفت ندارد و موضوع معرفی، معرفی زنجانی به این مقام مسئول خارج از اتهامات موکل بنده است .
افشار ادامه داد: در پیوست دفاعیاتم به اساسنامه صندوق بازنشستگان نفت اشاره می کنم که در این صندوق بحث فروش نفت و مباحث مالی مطرح نیست.
وی گفت: موکلم در هنگام فروش نفت در لوزان سوئیس حضور نداشته و 300 میلیون یورو پولی که در کیفرخواست مطرح شده مربوط به صندوق بازنشستگی نفت است که شرکت ملی نفت ایران تصمیم می گیرد این بدهی را از طریق پتروپارس به صورت نفتی پرداخت کند . بنابراین معرفی به وحید دستجردی نمی تواند پایه و اساس این باشد که موکلم در فروش محموله های نفتی نقش داشته است .
قاضی مقیسه خطاب به افشار گفت: آقای افشار از وحید دستجردی دفاع می کنید یا موکلت؟ اینکه مهدی شمس با زنجانی چه ارتباطی داشته به ما ارتباطی ندارد مهم این است که نفت فروخته شده و پول هم برنگشته است .
وکیل شمس گفت: واگذاری نفت از طریق شرکت اچ کی انجام شده و ارتباطی به موکلم ندارد ضمن اینکه به کیفرخواست نقدهایی مطرح است و دلایل اتهامات افراد مشخص نیست .
قاضی مقیسه تاکید کرد: شما به مندرجات کیفرخواست و مطالب دفاعیاتت منطبق با اتهامات موکلت اشاره کن بالاخره قبول داری که موکلت در فروش نفت نقش داشته؟
وکیل شمس افزود: موکلم فقط یک محموله نفتی فروخته و برای سایر محموله ها هم نقشی نداشته است .
در ادامه دفاعیات موکل متهم ردیف دوم نفتی یکی از وکلای شرکت نفت افزود: آقای افشار شما به اظهارات ناصر مالکی هم توجه کنید که اعلام کرده شمس به عنوان نماینده زنجانی معرفی شده بود و من به زنجانی ایمیل زدم که برای خرید نفت 300 میلیون یورو واریز کند که بعدها آنها با کلاهبرداری و سندسازی وانمود کردند که پول نفت واریز شده است.
وکیل شمس خطاب به وی گفت: دفاعیات بنده مستند است اگر ایمیل زده شده نشان بدهید.
وکیل شرکت نفت گفت: شاهد داریم.
افشار تصریح کرد: اول می گویید ایمیل زده اند حالا می گویید شاهد داریم. اگر ادله دارید به صورت مستند ارائه کنید ضمن اینکه تمام افرادی که در این پرونده نام آنها مطرح می شود در مظان اتهام هستند چرا که ثروت بیت المال را به آقای زنجانی واگذار کرده اند و این دادگاه شکل گرفت.
در ادامه دفاعیات وکیل متهم ردیف دوم نفتی قاضی محمد مقیسه خطاب به وی افزود : اگر موکل شما زنجانی را به مسئولان وقت نفت معرفی نمی کرد قطعاً اعتمادی حاصل نمی شد و پول نفت به یغما نمی رفت .
وی خطاب به وکیل شمس گفت: آقای افشار موکلت به اندازه کافی دفاع کرده و اگر شما دفاعی داری ارائه کنید.
افشار خطاب به قاضی مقیسه افزود: باید بگویم در برابر هر اتهام مطرح شده در کیفرخواست دلیل داریم و کسی نمی تواند علیه موکلم اقرار کند.
وی ادامه داد : در کیفرخواست آمده موکلم زنجانی را به بانکها معرفی کرده اما دلیلی بر این مسئله وجود ندارد .
مقیسه خطاب به افشار افزود: شمس با علم و اطلاع از بانکهای جعلی زنجانی با وی همکاری کرده و اطلاع کافی از عملیات مجرمانه وی داشته است .
افشار گفت : به هیچ عنوان موکلم اطلاع نداشته و من نظر شما را به بخشی از رای دیوان عالی کشور و اظهارات آقای جشن ساز جلب می کنم.
قاضی مقیسه تاکید کرد : درباره پرونده صحبت کن به رای دیوان چکار داری؟ رای دیوان را همه خوانده اند؛ شما قبول کردی که موکلت در آن جلسه برای فروش نفت به همراه زنجانی ، حمید فلاح هروی و وکلای خارجی در مالزی حضور داشته، این جلسه برای چه بوده است مگر قرار بود سنا بروند؟
افشار گفت : در قسمتی از اظهارات آقای جشن ساز آمده که می گوید من مطلع نیستم زنجانی را چه کسی به وزیر نفت معرفی کرده در حالی که در کیفرخواست ادعا شده شمس او را معرفی کرده است.
قاضی مقیسه تاکید کرد: رای دیوان را تکرار نکن، وقت دادگاه گرفته می شود، درباره پرونده صحبت کن.
قاضی مقیسه خطاب به وکیل شمس گفت : در اظهارات بابک زنجانی آمده که از سال 88 شمس و فلاح را می شناختم به من گفتند شمس می تواند کمک کند، برای شرکت در جلسه ای وی از انگلیس به مالزی آمد منفرد و فلاح هم بودند و با وکلای خارجی تشکیل جلسه دادیم که به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس قبول کرد نفت را انبار کند و بفروشد.
قاضی پرونده دو متهم نفتی افزود: مهم اینست که این سه نفر نفت و پول بیت المال را غارت کردند، آقای افشار اگر دفاعی داری بگو!
وکیل شمس گفت : اظهارات زنجانی وحی منزل نیست که به آن استناد کنیم ضمن اینکه در سال 90 بابک زنجانی تقدیر شده و مسئولین هم او را می شناسند پس نیاز به معرفی نداشته است .
قاضی مقیسه گفت : آقای افشار درباره شمس صحبت کن ، چکار به زنجانی داری ؟ زنجانی حکمش صادر شده و ما به او کاری نداریم از مسئله معرفی عبور کن و سراغ مسائل دیگر برو و اگر دفاعی داری ارائه کن .
در جلسه دادگاه امروز همچون جلسات گذشته، متهمان و وکلای آنها، وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسکن و نمایندگان سازمان تامین اجتماعی حضور دارند.
دادگاه های رسیدگی به اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نفتی از 17 تیر امسال آغاز و در شعبه 28 دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار می شود.
دادگاه های رسیدگی به پرونده نفتی سال 94 در 25 جلسه علنی و 1 جلسه غیر علنی با حضور بابک زنجانی متهم ردیف اول، مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده به ریاست قاضی صلواتی و در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد.
بابک زنجانی با حکم دادگاه انقلاب، مفسد فی الارض شناخته و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شد.
بابک زنجانی از حدود 8 هزار میلیارد تومان بدهی خود به وزارت نفت، دو هزارمیلیارد تومان را از محل واگذاری اموال و شرکتهایش، تسویه کرده است؛ البته وزارت نفت مدعی است بدهی زنجانی با احتساب ضرر و زیان به حدود 12هزار میلیارد تومان می رسد.
اوایل آذر 95 حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تایید شد و البته این حکم برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی دو متهم دیگر این پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد.
اواخر سال 95 نیز یکی دیگر از متهمان این پرونده یعنی (ع.ز.م) که گفته می شود نقشی کلیدی در ماجرای فروش نفت داشته، دستگیر و به کشور برگردانده شد.
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°