گفتگوی 18:30/ جزئیات تسهیلات تشویقی ویژه انبوه سازان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:28 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۱۹۲۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی این تسهیلات 80 میلیون تومانی تنها به انبوه سازان تعلق می گیرد و سود این تسهیلات بسته به بافت شهری 8 و 9.5 درصد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تنوع بخشیدن به ساخت و ساز در کشور از اهداف این وزارتخانه است، افزود: تا پیش از این، تسهیلات تشویقی برای نوسازی بافت فرسوده بین 30 تا 50 میلیون تومان بود اما تسهیلات جدید بیشتر روی انبوه سازان متمرکز است.
 
گفتگوی 18:30/ اهداف پشت پرده ارائه تسهیلات تشویقی به بافت های فرسوده

به گفته ایزدی این مجوز بانک مرکزی به بانک مسکن تا سقف 10 هزار میلیارد ریال به انبوه سازان داده شده، نرخ سود این تسهیلات برای بافت فرسوده 8 درصد و برای سایر بافت های شهری 9.5 درصد اعلام شده که هر دو جنبه خرید و ساخت و ساز را پوشش می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که این تسهیلات تشویقی تنها ویژه انبوه سازان است و سازندان شخصی تعلق نمی گیرد، اعلام کرد: این سپرده گذاری در چارچوب صندوق یکم طراحی شده که در یک دوره یکساله و با سپرده گذاری 40 میلیون تومان می توان تا سقف 80 میلیون تومان دریافت کرد.

ایزدی با بیان اینکه انتظار وزارت خانه از انبوه سازان این است که در این طرح سرمایه گذاری و شراکت فعالی در این ریسک داشته باشند، گفت: این تسهیلات برای کل کشور و همه محدوده های دارای بافت فرسوده تعریف شده است، ما بیش از 490 محدوده بافت فرسوده در کشور داریم لذا مردم می توانند با مراجعه به سایت شرکت عمران و بهسازی به بررسی بافت شهری محل زندگی خود بپردازند و ببینند که بافت محل زندگیشان فرسوده است و یا خیر.

ایزدی با اشاره به اینکه دولت به دنبال پرهیز از روش های نا پایدار است گفت: این مصوبه تنها مدل اعطای تسهیلات به بافتهای شهری نیست و سرفصل های جدیدی در دست اقدام است.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی این طرح به بانک مسکن ابلاغ شده و قرار است ظرف 10 روز آینده دستورالعمل آن ابلاغ شود، به این ترتیب از 10 روز آینده سپرده گذاری برای این طرح آغاز می شود.

او در ادامه گفت: ما به دنبال اخراج مالکین از بافت های فرسوده نیستم بلکه به دنبال مشارکت اهالی محلات برای نوسازی بافت های فرسوده شان هستیم.

گفتگوی 18:30/ اهداف پشت پرده ارائه تسهیلات تشویقی به بافت های فرسوده

رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اهمیت احیای بافت های فرسوده در کشور گفت: نوسازی بافت های فرسوده اولویت اصلی ماست زیرا ساختمان هایی که در بافت های فرسوده هستند غیرقابل سکونت هستند و در مقابل زلزله خرابی ها و خسارت های بالایی را به جامعه تحمیل می کند.

 

نایب رئیس انجمن انبوه سازان در ادامه به نامناسب بودن زیرساخت های این بافت های شهری اشاره کرد و افزود: زیرساخت های موجود در بافت های فرسوده مناسب حال حاضر کشور نیست و عملا باید برای ظرفیت های امروز شهر تهران برنامه ریزی و ساخته شود.

به گفته رهبر بسیاری از این ساختمان ها متروکه اند و به محل اقامت معتادان بدل شده اند که خود زمینه ساز ناهجاری های اجتماعی هستند. او گفت: به این دلایلی که ذکر شد چندسالی است که مسئولین به فکر اعطای تسهیلات تشویقی به بافت های فرسوده افتاده اند.

او با رد طرح درجاسازی در بافت های فرسوده گفت: درجاسازی به این معناست که به صاحبان ملک امکان مجدد ساخت و ساز داده شود تا با تراکم بالاتر خانه فرسوده خود را نوسازی کنند که ایده درستی نیست زیرا افرادی پای کار می آیند که عملا این کاره نیستند و تخصص لازم در این عرصه را ندارند حال نظر ما این است که یک چنین بافت هایی با برنامه ریزی 50 تا 100 ساله باید طراحی و ساخته شود.

گفتگوی 18:30/ اهداف پشت پرده ارائه تسهیلات تشویقی به بافت های فرسوده

عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک دیگر مهمان تلفنی برنامه، یکی از توفیقات دولت یازدهم را اعطای تسهیلات به بافت های فرسوده دانست و گفت: این تسهیلات می تواند چرخ دنده های ساخت و ساز در کشور را به حرکت درآورد.

به گفته عقبایی بازسازی بافت فرسوده می تواند جلوی بسیاری از بحران های اجتماعی را بگیرد. معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه از شهرداری خواست تا برای تشویق مالکین برای حضور فعال در این طرح وارد شوند.

او سود کنونی این طرح تشویقی را در حال حاضر خوب ارزیابی کرد و گفت: این سود در میان مدت چندان جوابگو نیست و باید این میزان تسهیلات بیشتر شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°