وزیر نیرو: قیمت برق باید واقعی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:05 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۰۳۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های فوق توزیع و انتقال برق تهران از تحقق 4500 مگاوات پیک‌سایی ( مدیریت مصرف ) در سال جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمید چیت‌چیان‌ با بیان اینکه واقعی شدن قیمت برق باعث روی آوری صنایع و مصارف خانگی به سمت تکنولوژی‌های کم مصرف بخش برق در جهان خواهد بود، افزود: واقعی شدن قیمت‌ها باعث فراهم شدن منابع مالی بیشتر برای توسعه صنعت برق در کشور خواهد شد.
وی ادامه داد: تمام تلاش وزارت نیرو معطوف به حوزه مدیریت مصرف نبوده است، بلکه در 2 سال گذشته وزارت نیرو سعی کرده با سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت مصرف، هزینه‌های تولید را تا 1000 میلیارد تومان کاهش دهد.
وزیر نیرو با بیان اینکه در برخی استان‌ها از نظر مصرف با شرایط به مراتب بدتر از تهران روبرو هستیم اظهار داشت: در برخی استان‌ها تا 19.8 درصد با رشد مصرف برق روبرو بوده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه در شرکت برق منطقه‌ای غرب 18، گیلان 13، فارس 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش مصرف داشته‌ایم که بی سابقه بوده است، گفت: وجود این مصارف و روند بی‌رویه مصرف برق در کشور حاکی از وجود یک بیماری لاعلاج در صنعت برق کشور است.
چیت‌چیان با بیان اینکه مسئولان اقتصادی کشور و مجلس شورای اسلامی همگی باید به فکر مهار این رشد مصرف باشند، افزود: اگر این روند رشد ادامه پیدا کند تمام منابع سرمایه‌گذاری نیز برای تأمین برق مورد نیاز کفایت نخواهد کرد.
وی اضافه کرد: این نرخ رشد صرفاً نتیجه افزایش دمای هوا، فعالیت‌های اقتصادی و یا افزایش جمعیت نیست، بلکه نشان دهنده وجود یک بیماری در صنعت برق کشور است.
وزیر نیرو سپس با اشاره به این مطلب که صنعت برق، صنعتی سرمایه بر است و تفاوت فاحشی با سایر صنایع دارد اذعان داشت: به عنوان نمونه برای افزایش 1000 مگاوات تولید، حداقل 2 هزار میلیارد تومان بایستی سرمایه گذاری در بخش تولید انجام گیرد و اگر سرمایه گذاری در بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم این مبلغ تا 2 برابر افزایش خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه همت وزارت نیرو تنها معطوف به بخش توزیع نبوده بلکه برای بخش پیک سایی و مدیریت مصرف نیز سرمایه گذاری جدی انجام شده است، گفت: یکی از این اقدامات بسیار مهم تعامل سازنده با بخش صنعت و کشاورزی بوده است.
حمید چیت چیان با اشاره به اینکه اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت پیک سال جاری به 60 هزار مگاوات می‌رسید، افزود: رقم کنونی پیک که اخیراً منتشر شده نشان از آن دارد که ما توانسته‌ایم 4500 مگاوات پیک سایی انجام دهیم.
وی یکی از امتیازاتی را که در سال گذشته از سوی صنعت برق برای پیک سایی در ارتباط با صنایع انجام شد را تخصیص 200 میلیارد تومان به صنایع کشور دانست و افزود: صنایع در این طرح زمان اورهال خود را به زمان پیک مصرف منتقل کردند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال گذشته قریب به 2500 میلیارد کیلووات ساعت برق به مشترکان فروخته‌ایم گفت: اگر این رقم در 66 تومان به ازای هر کیلووات ساعت ضرب شود به رقم 17 هزار و 500 میلیارد تومان خواهیم رسید که کل درآمد صنعت برق کشور است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بر اساس قانون برنامه ششم توسعه سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم نیاز به اعتباری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان خواهیم داشت، گفت: اگر هزینه‌های بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم بسیار بیشتر از کل درآمد صنعت برق خواهد شد، بنابراین چاره ای جز حرکت به سمت واقعی کردن قیمت‌های برق نداریم.
وی در ادامه گفت: هوشمند سازی شبکه برق می‌تواند بجزکاهش هزینه تولید، مصرف برق را نیز بهینه کند.
وزیر نیرو وضعیت برق تهران را از شرایط ویژه ای برخوردار دانست و در ادامه بیان داشت: بخشی از خطوط تولید، پست‌ها و خطوط انتقال و توزیع برق تهران، با فرسودگی روبرو است که نشان از آن دارد، تهران نیازمند احداث تونل‌های انرژی متعدد در سطح پایتخت است.
وی با اشاره به عملکرد مناسب شرکت برق منطقه ای تهران در یکسال گذشته گفت: افزایش 7 برابری احداث خطوط 63 کیلوولت در تهران در مقایسه با سال گذشته، یکی از اقدامات شایسته این شرکت است.
آیین افتتاح و بهره‌برداری از 59 طرح و آغاز عملیات اجرایی 29 پروژه فوق توزیع و انتقال برق تهران هم‌ زمان با هفته کرامت و با حضور وزیر نیرو برگزار شد.
 مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو امروز با حضور در سالن همایش‌های شرکت برق منطقه‌ای تهران پروژه‌های انتقال و فوق توزیع برق منطقه‌ای تهران را به صورت ویدئوکنفرانس افتتتاح کرد.
ارزش پروژه‌ های افتتاح شده 5 هزار و 549 میلیارد ریال و ارزش پروژه های کلنگ زنی شده 2 هزار و 913 میلیارد ریال گزارش شده است.
در طرح‌ های افتتاح شده 10 پست انتقال و 26 پروژه فوق توزیع و همچنین یک خط انتقال و 14خط فوق توزیع و 8 پروژه دیسپاچینگ و مخابرات وجود دارد.
این گزارش ‌می‌افزاید: در بین پروژه‌هایی که عملیات اجرایی آنها امروز آغاز شد 14 پست انتقال، 4 پست فوق توزیع، 3 خط انتقال، 4 خط فوق توزیع و 4 پروژه دیسپاچینگ و مخابرات وجود دارد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°