توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره اظهارت حمید بقایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:44 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۰۳۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
سخنگوی قوه قضاییه درباره سخنان اخیر حمید بقایی درباره قوه قضاییه و سخنگوی این قوه گفت: به طور قطع دادستان تهران در چارچوب قانون در این پرونده ورود می کند و هر زمانی که پرونده رسیدگی شود مسائل مالی مشخص خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محسنی اژه ای در  نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضاییه چه پاسخی در خصوص اظهارات حمید بقایی درباره قوه قضاییه و شخص جنابعالی و همچنین حسین فریدون دارد؟ افزود: ما نباید از مسیر قانون و عدالت خارج شویم و اگر چنانچه احیاناً کسانی که زبان به نامهربانی گشودند همکاران قضایی بنده و خود بنده نباید از مرز قانون و عدالت خارج شویم.
وی گفت: این اظهارات صحیح نیست و تا جایی که قانون اجازه دهد ما مسائل را خواهیم گفت و دادستان تهران هم توضیحات لازم با خواهد داد و حتی می توانیم در خط وی راجع به انتقالش از سوئیت را منتشر کنیم.
محسنی اژه ای با اشاره به اینکه مبارزه با مفاسد هزینه دارد افزود: قوه قضاییه بویژه در سال های اخیر وارد مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی و دانه درشت ها، و یقه سفید ها، جریان ها و برخی مدعیان شده است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: احیاناً شاید برخی مسائل را هم بگویند اما اگر خلاف قانون عمل کنند به ضررشان است و تحت تحقیق قرار می گیرند.
وی افزود: البته هر جا که لازم شد دستگاه قضایی به عنوان مدعی العموم وارد می شود و در خصوص این سوال هم دادستان تهران در چارچوب قانون وارد می شود.
 
 تنها وزیری که سه قوه در انتخاب وی دخالت دارند وزیر دادگستری است
سخنگوی قوه قضاییه گفت: وزیر دادگستری از جمله وزرایی است که سه قوه در انتخاب آن نقش دارند.
محسنی اژه ای در نشست خبری افزود: سایر وزرا براساس قانون به مجلس معرفی می شوند و اگر مجلس رای اعتماد داد انتخاب می شوند.
وی گفت: اما براساس قانون در مورد وزیر دادگستری فردی از ناحیه رئیس قوه قضاییه پیشنهاد می شود و دولت هم اقدام می کند و مجلس هم رای اعتماد می دهد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: براین اساس تنها وزیری که سه قوه در انتخاب وی دخالت دارند وزیر دادگستری است .
محسنی اژه ای گفت: برای تصدی مسئولیت این وزارتخانه گزینه هایی مطرح است و در نهایت گزینه نهایی به شکل رسمی از سوی رئیس قوه قضاییه به رئیس جمهور معرفی می شود .
 
بانک اطلاعاتی مجرمان در حال نهایی شدن   
سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر ایجاد یک بانک اطلاعاتی درباره مجرمان گفت: مقدمات تشکیل بانک اطلاعاتی مجرمان انجام شده اما نیازمند هماهنگی با همه دستگاه های مربوطه است.
غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چه اقدامات مراقبتی درباره مجرمان پس از آزادی صورت گرفته است افزود: اینکه گفته می شود رئیس پلیس اعلام کرده 60 درصد مجرمان سابقه دار هستند درست نیست در مواردی نیروی انتظامی در حین اجرای مانور افراد زیادی را بازداشت می کند که لزوما همه افراد بازداشت شده مجرم نیستند.
وی افزود: احیانا در برخی خبرها خوانده اید که مثلا در یک پارتی که رفتارهای مجرمانه در آن رخ داده است بیش از 100 نفر بازداشت شده اند اما اینکه آیا همه این افراد مجرم هستند و متهم می شوند این درست نیست.
وی گفت: در بسیاری از موارد بیش از 40 درصد یا بیشتر چنین افرادی در همان روز اول آزاد می شوند و حتی پرونده کیفر خواستی هم برایشان صادر نمی شود و حتی خود پلیس پیش از معرفی به دادسرا افراد را آزاد می کنند.
محسنی اژه ای درباره بحث استفاده از پابندهای الکترونیکی نیز گفت: پابندهای الکترونیکی برای افرادی استفاده می شود که در حال گذران دوران محکومیتشان هستند و لزوما بر اساس نظر قاضی نیازی به حضورشان در زندان نیست .
 
   متهم به قتل پرونده بنیتا آزاد نشده و سابقه سرقت وی نیز 130 فقره نبوده
سخنگوی قوه قضاییه همچنین گفت: متهم به قتل پرونده بنیتا با فیش حقوقی آزاد نشده و سابقه سرقت وی نیز 130 فقره نبوده است.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید برخی از مجرمان با قرار کفالت خیلی سبک و یا وثیقه کم آزاد می شوند و دوباره دست به ارتکاب جرم می زنند نظر شما در این خصوص چیست؟ که وی گفت: اولا من به خانواده عزیز این هشت ماهه تسلیت عرض می کنم که این جانیان جان او را گرفتند.
وی گفت: در این پرونده سفارش و توصیه شده است که پرونده با سرعت و دقت بیشتر بررسی شود تا هرچه سریعتر این جانیان براساس قانون ، مجازات شوند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: این پرونده به جهاتی برای رسیدگی به تهران احاله شده است و یکی از دلایل ان نیز این است که یکی از خانواده مقتول در تهران مستقر هستند و برای رفت و آمد و سرعت در رسیدگی پرونده به تهران ارسال شده و دیگر اینکه شروع این جنایت از تهران بوده است بنابراین پرونده برای رسیدگی به تهران ارسال شده و در تهران رسیدگی خواهد شد.
وی افزود: مسائل حواشی که در باره دو متهم مطرح می کنند صحت ندارد از جمله اینکه گفته شده یکی از این متهمان 130 فقره سابقه سرقت دارد و با کفالت آزاد و در نتیجه این جرم را مرتکب شده است که این موضوع صحت ندارد .
محسنی اژه ای گفت: همچنین گفته شده با یک فیش حقوقی آزاد شده که این موارد کاملا خلاف است و مطلقا صحت ندارد.
وی افزود: من در این خصوص از دادستان تهران درخواست کردم که موضوع را بررسی و گزارش بدهند که در این خصوص رئیس کل دادگستری اعلام کردند که 130 فقره صحت ندارد بلکه متهم به قتل یک پرونده داشته و به اتهام سرقت دستگیر شده که در این یک پرونده 12 فقره سرقت از داخل خودرو انجام داده است.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین گفت: این متهم 14 ماه بازداشت شده است که بیش از این مقدار بازپرس و دادسرا نمی تواند متهم را نگه دارد و بعد از 14 ماه با قرار وثیقه 160 میلیون تومانی آزاد شده است و این فرد به اتهام هرکدام از این 12 فقره سرقت محکومیت پیدا کرده که 55 ماه حبس و رد مال محکوم شده است اما طبق قانون آیین دادرسی اگر کسی در یک پرونده محکومیت مختلف داشته باشد به اشد آن مجازات اجرا می شود که در واقع سه سال از این 55 ماه طبق قانون قابل اجرا بوده است.
محسنی اژه ای افزود: نفر دوم این پرونده نیز که او را با چهار گرم شیشه دستگیر کرده بودند تا زمانی که محکومیتش پایان نیافته بود از زندان آزاد نشده است که در واقع در دادگاه به دو سال حبس ، جزای نقدی و 50 ضربه شلاق محکوم شده که پس از طی محکومیت در اردیبهشت سال 95 دوران محکومیت وی به پایان رسیده است.
وی گفت: بنابراین براساس این گزارش این ادعاهایی که درباره حواشی پرونده مطرح می شود صحت ندارد .
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°