خشم کوبا از تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:10 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۲۷۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
کوبا ضمن تجلیل از برگزاری انتخابات مجلس جدید موسسان در ونزوئلا، آنچه را که توطئه بین المللی برای سرکوب اراده ملت ونزوئلا در سایه تحریم های آمریکا علیه کاراکاس خواند محکوم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز از هاوانا، دولت کوبا در بیانیه ای که در رسانه های دولتی این کشور منتشر شد اعلام کرد:‌ « کوبا توطئه هماهنگ شده بین المللی را با هدایت واشنگتن برای ساکت کردن صدای ملت ونزوئلا محکوم می کند»‌.
دولت کوبا پیشتر اقدام آمریکا را در اعمال تحریم های یکجانبه علیه نیکولاس مادورو  رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به برگزاری انتخابات روز یکشنبه در این کشور محکوم کرده و آن را شرم آور خوانده بود.
دولتهای مختلف جهان از اسپانیا گرفته تا کانادا و آرژانتین و پرو همگام با آمریکا این انتخابات را محکوم کردند.
در بیانیه دولت کوبا در این باره آمده است ما به خوبی ماهیت این اقدامات مداخله جویانه را می شناسیم.
آمریکا پس از انقلاب سال 1959 کوبا تحریم های اقتصادی سنگینی بر ضد هاوانا وضع کرد که کوبا می گوید بیش از یکصد میلیارد دلار به این کشور لطمه وارد کرده است.
در بیانیه دولت کوبا تاکید شده است : « آنها فکر می کنند می توانند با این اقدامات ملت ونزوئلا را وادار سازند تا در برابر تعدادی مخالف سرسپرده و مزدور که آنها را با پول خریده اند ، سر تسلیم فرو آورند و مطیع آنان شوند ولی کویا تاکید دارد که تنها ملت  ونزوئلا هستند که می توانند درباره نحوه غلبه بر مشکلات  در کشورشان تصمیم بگیرند . »‌
کوبا همچنین بر همبستگی دولت و ملت کوبا با دولت و ملت ونزوئلا تاکید کرد.
ونزوئلا و کوبا در اواخر دهه 1990 در دوران حکومت فیدل کاسترو رهبر کوبا و هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا متحدان نزدیک یکدیگر بودند. رابطه نزدیک شخصی و سیاسی این دو منجر به کمکهای گسترده ونزوئلا به هاوانا و تبیین راهبرد مشترک برای ارتقای وحدت کشورهای آمریکای لاتین در برابر نفوذ آمریکا در منطقه شد.­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°