3 حرکت تا حج
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:49 - چهارشنبه 01 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۴۱۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آنچه درمورد حج اتفاق افتاده سه حرکت با مطالعه بود گفت: تا این لحظه شرایط بسیار مطلوب است و مشکلی در روند اعزام و استقرار نداریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صالحی امیری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه آنچه درمورد حج اتفاق افتاده سه حرکت با مطالعه بود گفت: اول اینکه به حج برویم یا نرویم، ما به مجموعه های ذیربط اعلام کردیم که ما آمادگی برگزاری مراسم حج را داریم پس از بررسی های لازم، با شرط تأمین امنیت و کرامت و عزت حجاج قرار شد حج برگزار شود.
او افزود: در مذاکراتی که با عربستانی ها انجام شد ما 14 شرط داشتیم که همه آنها طی دو دوره مذاکره فشرده مورد توافق عربستانی ها قرار گرفت و ما بعد از مراحلی شروع به ثبت نام و کاروان بندی کردیم و نهایتاً در چند روز گذشته با هماهنگی دستگاه های ذیربط قرار شد که موانع حج را رفع کنیم و مسیر حج را باز کنیم البته این موضوع تقاضای مراجع تقلید هم بود تا این لحظه هم حدود پنج هزار نفر اعزام شده اند.
امیری گفت: تا این لحظه شرایط بسیار مطلوب است و مشکلی در روند اعزام و استقرار نداریم زیرا وظیفه ما تأمین امنیت،  عزت و کرامت حجاج ایرانی است.
او افزود: برای 10 نفر از کنسول های وزارت امور خارجه وزیر صادر شده و روز پنجشنبه اعزام خواهند شد تا این لحظه هیچ مانعی که در مسیر حج خللی ایجاد کند نداریم.

برای ایام حج 2500 برنامه فرهنگی مذهبی در 700 شهر برگزار خواهد شد
صالحی امیری افزود: با کمک بنیاد ملی امام رضا (ع) و مجموعه سازمان های تابعه وزارت ارشاد این مراسم را در 77 نقطه دنیا همزمان برپا خواهیم کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد ممنوعیت اکران برخی فیلم های سینمایی هم گفت: سینما زبان انتقال فرهنگ در جامعه است پس تقویت آن یک ضرورت است نباید تصویر سیاه و کدری از جامعه سینمایی در جامعه منتقل کنیم و دیگر اینکه عدم آگاهی بین نظام سینمایی سبب چالش های جدی در کشور شده است در همه مراحل تولید از شورای ساخت تا شورای نمایش شخصیت های فرهنگ، روحانی و دانشگاهی و سینمایی بروی متون و فیلمنامه نظارت می کنند و اصلاً منطقی نیست که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هر موضوعی مداخله داشته باشد.
وی اضافه کرد: ما همه حساسیت و دقت لازم که فیلم ها را در چارچوب و ضوابط ملی قرار می دهد در اختیار داریم اما بازهم ممکن است فیلمنامه ها از مرحله اخذ مجوز تا پایان ساخت دچار اشکالاتی شوند را به فراخور مشکلات اصلاحات لازم اعمال خواهد شد، معتقدیم که باید به دوران و صاحبنظران احترام گذاشت و این صحیح نیست که هر لحظه هر کسی با هر دیدگاهی فیلم هایی که مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد هستند را زیر سؤال ببرد.
او افزود: سینمای ما در جهش به سوی صنعت سینمای جهان قرار دارد و ما باید توسعه زیرساخت های سینما را حمایت کنیم و دیگر اینکه به فیلمسازان اعتماد دهیم که آثار فراملی بسازند مشروط به اینکه جامعه سینمایی احساس اعتماد متقابل را ایجاد کند.
امیری گفت: دولت در حوزه فرهنگ سه رسالت اصلی دارد؛ سیاستگذاری، حمایت و نظارت که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این سه رسالت وظیفه تولی گری دارد و امور اجرایی که به آن تصدی گری می کنیم هم به نهادهای صنفی و بخش های خصوصی و عمومی قابل واگذاری است، نهادهای عمومی اعم از آستان قدس و شهرداری ها و نهادهای دینی یعنی حوزه های علمیه، نهادهای صنفی یعنی خانه سینما و اتحادیه ناشران و خانه موسیقی و تئاتر و اتحادیه های حوزه مطبوعات هستند زیرا اینها نسبت به حوزه خودشان دلسوز و حساسند.
او افزود: در دولت تدبیر و امید و در سال جاری صندوق هنر را واگذار کردیم به اصحاب فرهنگ و هنر، در حوزه قرآن نمایشگاه قرآن را واگذار می کنیم به نهادهایی که بازتاب خوبی در راستای علوم و فنون قرآنی داشته اند.
امیری گفت: وجود رانت در نهادهای سینمایی را قبول ندارم زیرا در حوزه های هنری منابع مالی بسیار محدود است. در حوزه توزیع و نشر هم هیچ گونه موردی که نشان دهنده تبعیض باشد به من گزارش نشده است.
او با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در روز عید فطر و اینکه آتش به اختیار کار خودجوش است نه خودسر افزود: عده ای فرمایش رهبری را ابزاری کرده اند برای تخریب و به نظر من این یک ظلم است.
امیری با بیان اینکه مقام معظم رهبری آگاه ترین فرد به مسائل فرهنگی هستند گفت: دغدغه های ایشان بهترین فرصت برای ماست تا مسیر خود را اصلاح کنیم.
او ادامه داد: در حوزه سینما چارچوب روشنی را شناسایی کرده ایم که برای رهبری ارسال کرده ایم تا از ایشان کسب نظر کنیم. ما نباید فرمایشات رهبری را به صورت گزینشی بشنویم.
امیری گفت: در حوزه فضای مجازی سه رویکرد وجود دارد اول تقابلی، دوم انفعالی، سوم مدیریت فضای مجازی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که البته مهمترین دغدغه ما در فضای مجازی مدیریت محتواست. طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی کانال های بالای پنج هزار عضو باید ثبت و شناسایی شوند تا مشخص شود که چه کسانی در فضای مجازی تولید و توزیع اطلاعات دارند و تاکنون بیش از 10 هزار کانال ثبت نام کرده اند.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۲°