بهره برداری از جنگل های شمال ممنوع
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:07 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۴۷۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
وزیر جهادکشاورزی گفت: قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال تا پایان امسال حذف می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمود حجتی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره اینکه مصوب شده بود از جنگل های شمال به خاطر احیای بافت های از بین رفته بهره برداری نشود، گفت: این مصوبه اوائل دولت یازدهم ابلاغ و اجرا شد که بر اساس آن قرار بود بهره برداران، درختان افتاده، ریشه کن و پوسیده را برداشت کنند.
 
او با بیان اینکه در قانون برنامه ششم مصوبه ای در مجلس گذشت که هر نوع بهره برداری از جنگل ها متوقف شود، افزود: ما هم از سال گذشته اجرای این مصوبه را آغاز کردیم که بر اساس آن قراردادهایی که اتمام یافت به هیچ وجه تمدید نشد و از خرداد امسال هم بقیه قراردادها که عمدتا ده ساله است در مذاکره همکاران ما با طرف های قرارداد، خاتمه می یابد و ماهانه 10 تا 15 قرارداد منتفی می شود.
 
حجتی گفت: با این روند 50 درصد قراردادها منتفی شده است و تا آخر امسال این موضوع 100 درصد محقق خواهد شد.
 
او در این باره که آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت با خیر افزود: کارمند رئیس جمهور هستم با بنده صحبت هایی شده اما نظر نهایی با رئیس جمهور است، باید ببینیم با نامه ای که به مجلس می نویسند نتیجه چه می شود.
 
وزیر جهاد کشاورزی گفت: مسئولیت اول ما حمایت از تولید داخل از جمله تولید واکسن تب برفکی است حتی ترویج کننده آن هستیم و این تولیدکننده را می شناسیم و مورد حمایت ماست.
 
حجتی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان را هر روز توسعه می دهیم و پشتیبانی می کنیم، افزود: سلول های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان را از طریق انستیتو رازی در اختیارشان قرار می دهیم تا بتوانند تولید کنند و محل نگرانی نیست حتی  روزی هم می رسد که به هیچ وارداتی نیاز نداشته باشیم.
 
او در این باره که واردات حتی در حوزه کود هم وجود دارد؛ گفت: نمی توانیم بگوییم هیچ چیزی وارد نشود و نمی توانیم هم بگوییم آنچه که تولید می شود، وارد شود ضمن اینکه بعضی از کودهای تولید داخل مشکلاتی دارد که باید مراحل ثبت و استانداردسازی را انجام دهند البته بخش عمده ای در 2 تا 3 سال گذشته این کار را انجام دادند و آنهایی که این مراحل را انجام دادند مورد حمایت ما هستند و اگر قرار باشد وارداتی انجام شود مورد حمایت تعرفه ای هستند.
 
حجتی در پاسخ به این پرسش که اولویت اصلی وزیر بعدی چه باید باشد، افزود: اساس همان سیاست هایی است که در دولت یازدهم مطرح شد و جزو برنامه های دولت و چارچوب برنامه ششم است.
 
او گفت: اساس بر افزایش بهره وری و کاهش فشار بر منابع طبیعی و پایه از جمله آب و محیط زیست است و اگر سازگار و همراه با طبیعت ، بهره برداری کنیم هم می توانیم تولید اقتصادی داشته باشیم و هم نیازهای مان را تامین کنیم اما شرط آن است که با فناوری و ابزار روز و کارآمد، کار را انجام دهیم.
 
وزیر جهاد کشاورزی در این باره که چه نمره ای به عملکرد خود می دهید؟ افزود: نمره ما را تولیدکنندگان، بخش کشاورزی و هموطنان باید بدهند فقط لازم می دانم به علت نقاط ضعف و نارسایی ها عذرخواهی کنم و گرنه اهل نمره دادن به خود نیستم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°