ترامپ تحریم های جدید علیه ایران و روسیه و کره شمالی را امضا کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:46 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۵۲۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
رئیس جمهور آمریکا طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را امضا کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بسته جدید تحریم هایی را که مستقیما روسیه،‌ ایران و کره شمالی را هدف قرار می دهد امضا و به قانون تبدیل کرد. 
 
قابل ذکر است؛ مجلس سنای آمریکا 27 ژوئیه با نسخه جدید طرحی که پیشتر مجلس نمایندگان این کشور با 98 رای موافق و دو رای مخالف تصویب کرده بود،‌ موافقت کرد.   
 
به گزارش اسپوتنیک، این تحریم ها که به ویژه بخش انرژی روسیه را هدف قرار می دهد، با انتقاد شدید اتحادیه اروپا همراه بوده است. اروپا ضمن آنکه این اقدام آمریکا را یک جانبه خوانده و آن را محکوم کرده است، بیم آن دارد که این تحریم ها در تامین گاز این قاره اختلال ایجاد کند.
 
واکنش ها...
 
ترامپ ابراز نگرانی کرد!
 
دونالد ترامپ گفت: «از زمانی که این طرح برای نخستین بار ارائه شد، من نگرانی خود را درباره تاثیر نامناسب آن بر قدرت اجرایی(دولت)، زیان به شرکت های آمریکایی و آسیب به متحدان اروپایی  مطرح کردم. دولت من تلاش کرد با همکاری کنگره، طرحی بهتر را ارائه کند» وی فراموش می کند که هفته گذشته گفته بود «بر اساس واکنش به مذاکرات انجام شده، این طرح را تایید می کند.» 
 
رئیس جمهور آمریکا افزود: «این طرح همچنان نقص های جدی دارد بخصوص اینکه تاثیری منفی بر قدرت قوه مجریه برای مذاکره می گذارد. کنگره بعد از هفت سال، حتی نتوانسته است درباره طرحی برای بهداشت و درمان مذاکره کند.» 
 
ترامپ گفت: «با محدود کردن قدرت انعطاف پذیری قوه مجریه، این طرح کار را برای آمریکا برای توافقاتی خوب برای مردم آمریکا دشوار تر می کند و باعث می شود روسیه، چین و کره شمالی به همدیگر نزدیک تر شوند. تدوین کنندگان قانون اساسی ما سیاست خارجی را در حوزه اختیار رئیس جمهور قرار دادند. این طرح درایت آنان را به اثبات می رساند.» وی همچنین این نگرانی را پیش کشید که « در شتابزدگی برای تصویب این قانون، کنگره برخی بندهای غیر قانونی را نیز در طرح گنجانده است».
 
 رئیس جمهور آمریکا ادامه داد «با وجود مشکلات این طرح، من آن را به خاطر وحدت ملی امضا کردم. این اقدام نشان از تمایل مردم آمریکا برای مشاهده برداشته شدن گام هایی از طرف روسیه برای بهبود روابط با آمریکا دارد. ما امیدواریم شاهد همکاری بین دو کشور در مسائل عمده جهانی باشیم تا دیگر نیازی به این تحریم ها نباشد.» 
 
وی افزود: «من شرکتی به واقع بزرگ به ارزش چندین میلیارد دلار ایجاد کردم که نقش عمده ای در انتخاب من داشت. به عنوان رئیس جمهور، من در مقایسه با کنگره، توافقات به مراتب بهتری می توانم با کشورهای خارجی داشته باشم.»
 
نماینده کنگره آمریکانانسی پلوسی رئیس نمایندگان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: بیانیه دونالد ترامپ درباره طرح تحریم روسیه پرسش های جدی را درباره پیروی دولت وی از این قانون بر می انگیزد.مقامات روسسفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ترامپ اساسا موظف به امضای طرح تحریم بود. وی افزود طرح تحریم ها روشی عجیب برای تشویق روسیه به همکاری با آمریکا بود. 
 
سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: روسیه از یافتن راه ها و ابزارهایی برای همکاری با شرکای خود از جمله آمریکا دست نمی کشد. وی افزود: طرح تحریم ها قطعا به روابط ما لطمه وارد خواهد کرد اما ما بر روی شرایط موجود کار می کنیم به این امید که روزی وضع برگردد. 
 
سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: اگر آنهایی که لایحه تحریم را نوشتند امیدوارند روسیه سیاستش را تغییر دهد در اشتباهند. وی افزود آنها (آمریکایی ها) باید می دانستند که ما سر خم نمی کنیم و نمی شکنیم.
 
سخنگوی کرملین گفت: امضای لایحه تحریم روسیه توسط دونالد ترامپ چیزی را تغییر نخواهد داد. وی با اشاره به امضای طرح تحریم روسیه توسط رییس جمهور آمریکا گفت: روسیه در حال حاضر برخی اقدامات تلافی جویانه را علیه آمریکا اتخاذ کرده است.
 
رئیس کمیته روابط بین الملل شورای فدرال روسیه(مجلس اعلای روسیه) گفت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با امضای قانون تحریم ها علیه روسیه نشان داد که تسلیم شده است. 
 
کنستانتین کاساچیوف در واکنش به امضای ترامپ در پیامی در صفحه فیسبوک گفت: «مساله این است که ترامپ در برابر فشار های کنگره تسلیم شده است. او با سه گزینه روبرو بود: یا با کنگره به مقابله می پرداخت و این قانون را وتو می کرد، یا از امضای آن امتناع می کرد و می گفت: من با این قانون مخالف هستم اما کاری از دستم بر نمی آید و یا آنکه آن را امضا می کرد. رئیس جمهور گزینه سوم را انتخاب کرده است»
 
وی در ادامه گفت: «آمریکا دیگر هیچ امکانی برای برقراری همکاری های سازنده با روسیه را باقی نگذاشته است».
 
رئیس کمیسیون اروپا ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت: اگر منافع اتحادیه اروپا در اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه لحاظ نشود اتحادیه اروپا حق تلافی را در روزهای آینده برای خود محفوظ نگاه می دارد.
 
 وی افزود: اتحادیه اروپا باید از منافع اقتصادی خود در برابر آمریکا محافظت کند و ما این کار را خواهیم کرد. 
 
یونکر گفت: اتحادیه اروپا خوشنود است که قانون تحریم های آمریکا برای لحاظ شدن تقاضاهای اتحادیه اروپا بهبود یافته است.
 
مادر تحریم‌ها یا سیاه‌چاله تحریمی چیست؟
 
خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ گزارش داد: مقامات کاخ سفید اعلام کرده اند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طرحی را که پیشتر توسط کنگره برای تنگ تر کردن تحریم های یکجانبه آمریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی تصویب شده بود، امضا کرد.
 
 مجلس نمایندگان و سنای آمریکا هفته گذشته طرحی را با اکثریت قریب به اتفاق آرا تصویب کردند که بر اساس آن تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.
 
کاهش اختیارات رئیس‌جمهور در رفع تحریم‌ها و اعمال تحریم‌های تازه علیه مسکو، موجب شده بود تا کاخ سفید نسبت به امضای این طرح بی‌میل باشد. با این وجود، از آنجا که شمار امضاهای این طرح از دو سوم مجموع نمایندگان بیشتر بود، ترامپ عملا امکان وتوی آن را نداشت.
 
در این طرح، رئیس‌جمهور آمریکا موظف شده شرکت‌ها و افراد ایرانی را  به بهانه مقابله با برنامه موشکی، تروریسم و نقض حقوق بشر در فهرست تحریم قرار دهد.
 
در دستکم سه بند از توافق هسته‌ای که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 به دست آمد، واشنگتن از اعمال تحریم‌های جدید و سیاست‌هایی که مستقیما با هدف فشار اقتصادی بر ایران طراحی شده، منع شده است.
 
کارشناسان معتقدند که آمریکایی‌ها در تحریم‌های جدید دنبال قفل کردن همه فعالیت‌های اقتصادی ایران هستند به گونه‌ای که بازگشت تحریم‌های برداشته شده در توافق هسته‌ای تنها یکی از تبعات تحریم جدید آمریکا علیه ایران است.
 
بعضی از تحلیل‌گران این تحریم را «مادر تحریم‌ها» و «سیاه‌چاله تحریمی» خوانده‌اند.
برچسب ها: ترامپ ، تحریم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°