گفتگوی 18:30/ مهمترین اقدامات شورای شهر چهارم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:21 - چهارشنبه 01 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۵۳۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه برنامه پنج ساله دوم اولین و مهمترین مصوبه شورای شهر چهارم بود،گفت: البته برای حل مشکلات مردم باید کارها را سیستماتیک تر کنیم که برای این کار زیرساخت ها آماده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
چمران ، رئیس شورای شهر تهران گفت: تفکر اشخاص و آینده نگری آنها و اینکه جامعه و شهر ما نیاز به کار دارد نه تنها نیاز بلکه اصولا از درگیری و تنش بیزار است بنابراین افراد به این نتیجه رسیدند که باید در مسائل تخصصی شهری با بینش و تخصص تفکر و اقدام کنند.
 
 گفتگوی 18:30/ مهمترین اقدامات شورای شهر چهارم
وی درباره مهمترین اقدامات شورای شهر چهارم افزود: مصوباتی داشتیم که اولین آن برنامه پنج ساله برنامه دوم شهرداری بود. برنامه پنج ساله خوبی تدوین شد و یک سال و اندی از آن باقی مانده است، دو کمیسیون در دوره شورای چهارم اضافه شد که یکی کمیسیون معماری و شهرسازی و یکی کمیسیون نظارت و حقوقی که چون جدیدتر بودند عملیات و برنامه هایشان بسیارخوب بود. کمیته معماری و نظارت بخش های عمده ای از طرح تفضیلی و طرح جامع شهر تهران را که از افتخارات شورای شهر تهران بود و بخش هایی را باید اجرا می کردیم، قراردادهایی توسط معاونت شهرسازی بسته شد.
 
بحث سیما و منظر شهری که سال ها مغفول مانده بود، چارچوبی برایش تعریف شد که منطبق با معماری اسلامی بود که کمیسیون معماری و شهرسازی دنبال کرد. کمیسیون نظارت و حقوقی نظارت های مستمری حتی از سطح محلات شهر داشت و کمبودها و نیازهای مردم از طریق نامه نگاری به شهرداری ابلاغ شود که بسیاری از برنامه های سالیانه شهرداری بر اساس همین نیازمندی ها و بر اساس پیشنهادات  شورایاری ها تدوین شد و البته تمام کمیسیون های برنامه و بودجه نظارت خوبی داشت.
 
چمران ادامه داد: آنچه در برنامه سالیانه تنظیم کرده بودیم، انجام شد ولی به علت وسعت شهر تهران یا مشکلاتی که داشتیم ما هنوز نتوانسته ایم نظارت مطلوب را در تهران اجرا کنیم. نظارت ما در کمیسیون شهرسازی نظارت الکترونیک بود و با قوانین شهرسازی مطابقت می دادیم، اگر مغایرتی داشت بلافاصله به سیستم اعلام می کردیم، باید بگویم  در این زمینه به خواسته خود نرسیدیم و درمورد شهرداری هم نتوانستیم مشکلات مردم را حل کنیم پس قاعدتا باید کارها را سیستماتیک تر کنیم تا هم زمان اندک شود و رفت و آمدها کمتر شود و احتمال سو استفاده کاسته شود. وی افزود زیرساخت ها آماده شده که استفاده از فیبر نوری و ارتباطات و مدیریت فن آوری زمینه این کار را دارد.
 
رئیس شورای شهر تهران درباره معضل ترافیک و آلودگی هوای تهران گفت: قطعا ما باید به دنبال حل معضل ترافیک از روش استفاده از وسایل نقلیه عمومی باشیم و به مترو بیشتر کارایی بدهیم.
 
وی افزود: خط 6 مترو تقریبا برای افتتاح آماده شده است اما باید حداقل 1000 واگن به مترو افزوده شود. وی افزود: تهیه واگن به دست شورا و شهرداری نیست و نیاز به بودجه دولتی و فاینانس بین المللی دارد. وی گفت: پیگیری ها هم در این دولت هم در دولت قبل انجام شده است اما بعلت کمبود بودجه هنوز مشکلاتی داریم.
 
مثلا" ما 2 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم اما 200 میلیارد تومان بودجه  پیشنهاد می شد که آن هم به طور کمل تامین نمی شد . وی افزود:  البته خرید آن هم نیاز به زمانی حدود یک سال دارد و بعد از تکمیل مترو جابجایی 2 میلیون در روز را به 6 میلیون برسانیم.
 
چمران افزود: در زمینه اتوبوس هم  82/5 درصد بهای اتوبوس را وزارت کشور پرداخت می کرد. قاعدتا باید سالی هزار دستگاه وارد شهر کنیم که اکنون 6 هزار دستگاه داریم که سال آینده 1000 دستگاه از رده خارج می شود که باید هزار دستگاه به جای آن وارد شود درصورتیکه باید بیش از این وارد شود تا کمبود ها جبران شود. در ترافیک 5 ساله و برنامه چامع شهر  باید تا 3 سال آینده ما باید 11 هزار دستگاه داشته باشیم.
 
رئیس شورای شهر تهران گفت: در دوران قالیباق ما از یک مدیریت با ثبات برخوردار بودیم. زیرساخت هایی که نیاز بود با همکاری و برنامه ریزی شوررا صورت پذیرفت و کارهای مهمی انجام شد که این کارها کوچک و کم نیست. هر پل و هر ریل و هر ساختمانی که در شهر ساخته شد، همه این ها یک تحرک بسیار خوبی به شهر تهران داد و البته شهردار ما از نظر اجرایی توانمند بود و امیدواریم با همین توانمندی ادامه مسیر بدهیم.
 
چمران ادامه داد: عموما تصمیمات مهم از جمله جدول نظارت در جلسات با حضور خبرنگاران و در جلسات علنی گرفته است و حتی جلسات غیر علنی هم ضبط می شود و اطلاعات را به خبرنگاران می دهیم.
 
وی افزود: انتظار داریم شورای پنجم به دور از سیاست زدگی و به دنبال کار باشد.
 
چمران ابراز امیدواری کرد: در شورای شهر همکاری و همدلی و کار کارشناسی باشد و  برنامه های پنج ساله پیاده شود.
 
وی درمورد عملکرد خودش نظری نداد و ادامه کارش را تدریس در رشته معماری و شهرسازی در دانشگاه  تهران بیان کرد.
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۲°