تنفیذ حکم رئیس جمهور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:42 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۵۶۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
مراسم تنفيذ حكم رياست جمهوري صبح امروز (پنج‌شنبه) در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد و رهبر معظم انقلاب اسلامي با تنفيذ رأي ملت، حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني را به رياست جمهوري اسلامي ايران منصوب كردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين حكم، انتخابات پر شور و رأي بالاي شخصيتِ منتخب را نشانه تحكيم جمهوريت نظام خواندند و با تأكيد بر اجراي برنامه اقتصاد مقاومتي، به رئيس‌جمهور توصيه كردند كه همت خود را متوجه استقرار عدالت، و جانبداري از محرومان مستضعف، و اجراي احكام اسلام ناب، و تقويت وحدت و عزّت ملّي، و توجه به توانمنديها و ظرفيتهاي عظيم كشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مباني انقلاب اسلامي نمايد.
 
متن حكم تنفيذ رياست جمهوري كه حجت‌الاسلام والمسلمين محمدي‌گلپايگاني آن را قرائت كرد، به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

خداوند متعال را سپاس ميگويم كه در آزمون سياسي و اجتماعي بزرگ ديگري، ملّت عظيم‌الشأن ايران را سرافراز فرمود و حضور مبارك آنان را در يكي از اساسي‌ترين اقدامات ملّي، گامي بلند در جهت حراست از عزّت و امنيت كشور و ابّهت نظام مقدس جمهوري اسلامي قرار داد.
انتخابات پر شور و صفوف طولاني رأي‌دهندگان در سراسر كشور و نصاب درخشانِ شركت‌كنندگان در انتخاب رئيس‌جمهور و آنگاه رأي بالاي شخصيتِ منتخب، همگي نشانه‌هاي روشن  از موفّقيّت نظام اسلامي در تحكيم و تثبيت جمهوريّت و خصلتِ مردمي اين نظام انقلابي است، و اين يكي از اساسي‎ترين و مهمترين توانمنديهاي بي‌شمار كشور اسلامي عزيز ما است كه دستيابي به آرمانهاي والاي انقلاب را ممكن ميسازد و آينده‌ي روشن كشور و ملّت را نويد ميدهد.
اكنون با استمداد از هدايت و عنايت پروردگار و در سايه‌ي توجّهات حضرت ولي‌الله‌اعظم ارواحنا فداه و با تبرّك و تفأل به همزماني با ايام ولادت حضرت امام ابي‌الحسن‌الرضا عليه‌آلاف ‌التحية والثناء، اينجانب به پيروي از گزينش ملّت ايران، رأي آنان را تنفيذ و دانشمند محترم جناب حجة‌الاسلام آقاي دكتر حسن روحاني را به رياست جمهوري اسلامي ايران منصوب ميكنم و با دعا براي موفّقيّت ايشان، مؤكداً توصيه ميكنم كه اين منصب خطير را وسيله‌ئي براي كسب رضاي الهي و ذخيره‌ئي براي هنگامه‌ي لقاء پروردگار قرار دهند و همّت خود را متوجه استقرار عدالت، و جانبداري از محرومان مستضعف، و اجراي احكام اسلام ناب، و تقويت وحدت و عزّت ملّي، و توجه به توانمنديها و ظرفيتهاي عظيم كشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مباني انقلاب اسلامي نمايند و مطمئن باشند كه ملّت غيور و شجاع، خدمت‌گزاران كشور را در دشواريها و در مقابله با زورگوئي‌ها و زياده‌خواهيهاي استكبار تنها نخواهد گذاشت.
لازم ميدانم بار ديگر درباره‌ي اجراي برنامه‌ي اقتصاد مقاومتي و توجه ويژه به موضوع اشتغال و توليد داخلي تأكيد كنم و يادآوري نمايم كه رأي ملّت و تنفيذ آن موكول به حفظ و رعايت تعهّد به صراط قويم و مستقيم اسلامي و انقلابي است.
در پايان ياد امام عزيز راحل را گرامي ميدارم و به روح مطهّر ايشان و شهيدان اين راه درود ميفرستم. و السّلام علي عباد الله الصّالحين.

سيدعلي خامنه‌اي
12/ مرداد/ 1396
 
 در  مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری که با حضور مقامات کشوری و لشکری و رجال سیاسی برگزار شد، وزير كشور، گزارشي از روند برگزاري انتخابات دوازدهم رياست جمهوري را ارائه کرد؛ سپس حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري، متن حكم رهبر انقلاب در تنفيذ رأي مردم و نصب حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني به مقام رياست جمهوري اسلامي ايران را قرائت كرد.
 
آنگاه رهبر انقلاب اسلامي لوح متن حكم را به رئيس‌جمهور منتخب مردم اعطا کردند.
 
در ادامه رئيس‌جمهور به بيان سخنان خود پرداخت. 
 پس از سخنرانی رئیس جمهور حاضران، شنونده‌ بيانات مهم حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي«مدظله‌العالي» بودند.
آغاز مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهور 
 * تنفيذ در قانون
بر اساس اصل 110 قانون اساسي، «امضاي حكم رياست جمهوري پس از انتخاب مردم»، از جمله «وظايف و اختيارات رهبري» است و طبق قانون انتخابات رياست جمهوري «دوره‌ رياست جمهوري اسلامي ايران چهار سال است و از تاريخ تنفيذِ اعتبارنامه به‌وسيله مقام رهبري آغاز مي‌گردد».
 
* هفت رئيس‌جمهور؛ دوازده دوره
پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تاكنون 12 انتخابات رياست جمهوري در كشور برگزار شده است و احكام انتصاب افراد منتخب در انتخابات، با تنفيذ حضرت امام خميني (قدس‌سره)، (آقايان سيدابوالحسن بني‌صدر، محمدعلي رجايي، حضرت آيت‌الله سيدعلي خامنه‌اي)، و با تنفيذ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، (آقايان اكبر هاشمي رفسنجاني، سيدمحمد خاتمي، محمود احمدي‌نژاد و حسن روحاني) به عنوان رئيس‌جمهوري اسلامي ايران به آنان اعطا شده است.
 
* از حسينيه جماران تا حسينيه امام خميني
در دوران رهبري حضرت امام خميني (قدس‌سره)، يك مراسم تنفيذ در بيمارستان قلب تهران (بني‌صدر) و سه مراسم تنفيذ در حسينيه‌ جماران برگزار شد. در دوران رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاكنون يك مراسم در حسينيه‌ جماران و شش مراسم در حسينيه امام خميني (قدس‌سره) برگزار شده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°