حضور 400 هزار تروریست در خاک سوریه با حمایت ترکیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:01 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۶۲۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
معاون وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه ایران و روسیه با موافقت دولت سوریه در خاک این کشور حضور دارند گفت: تركيه امكان حضور 400 هزار تروريست را در سوريه فراهم آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فيصل المقداد درباره انتفاضه الاقصي گفت: جاي تعجب ندارد كه عربستان نقشي در آن بازي كرده باشد. مفاد اين نقش آفريني نيز التماس به اسرائيل براي بازگشت از تصميمش درباره گيتهاي بازرسي در مسجد الاقصي است زيرا هدف عربستان خاموش كردن قيام ملت فلسطين است تا تأثيرات آن به عربستان نرسد و افكار عمومي سعودي به حقيقت نقش مشكوك آن در توطئه عليه الاقصي و آرمان فلسطين پي نبرد.
 
المقداد افزود: سوريه با هرگونه حضور خارجي در خاك خود كه با دولت سوريه هماهنگ نشده باشد مخالف است.
 
او درباره تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا مبني بر توقف حمايتهاي واشنگتن از گروههاي مسلح در سوريه و اينكه آيا دمشق اين تصميم را جدي مي گيرد يا خير و ارزيابي اش از توافق براي برقراري آرامش در جنوب سوريه و خطوط قرمز سوريه در آنجا گفت: بدون ترديد سياستهاي آمريكا در منطقه به واسطه اظهارات مقامات دولت جديد آمريكا به سرعت در حال رسوا شدن است.
 
او افزود: ما از مدتها پيش گفته‌ايم آمريكا سياستهاي ويرانگر و نيز شيوه‌اي داشته است كه از نظر اخلاقي و سياسي قابل قبول نيست چرا كه به حمايت از گروههاي تروريستي مسلح در سوريه اقدام كرد و در قالب برنامه هايي به اين گروهها صدها ميليون دلار داد اما نتيجه اي نداد بنابراين طبيعي است كه يك كشوري مانند آمريكا در سياستهاي خود اينكه آيا سود يا زيان كرده است، بازنگري كند. همچنين طبيعي بود دولت آمريكا به اين نتيجه گيري كه ما سالها پيش هشدار داده بوديم برسد.
 
او گفت: ما گفته بوديم هرگونه حمايت از گروههاي تروريستي همانا حمايت از تروريسم و بر خلاف قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد و بر خلاف سياستهاي اعلام شده آمريكاست. اين همچنين درس عبرتي براي مزدوران آمريكاست مبني بر اينكه نمي توان براي هميشه به آمريكا اتكا كرد.
 
او افزود: شبكه هاي تروريستي از حمايتهاي مالي سري براي اجراي اهداف خود بهره مي برند تا روحيه افراط گرايي را در منطقه شعله ور كنند و اين بر آسيا و آفريقا و آمريكاي لاتين و خود آمريكا تأثيرات منفي خواهد داشت.
 
او گفت: ما از كاهش تنش و خطوط قرمز حمايت مي كنيم. ما با هرگونه حضور خارجي در خاك سوريه مخالفيم مگر آنكه به تصويب دولت جمهوري عربي سوريه به عنوان صاحب حاكميت و مسئول مشخص كردن اينكه چه كسي اجازه حضور دارد و چه كسي اجازه حضور ندارد، رسيده باشد. ما معتقديم ائتلاف غربي به فرماندهي آمريكا يك ائتلاف غير قانوني است و عملياتي انجام داد كه هفته گذشته به شهادت بيست و هشت شهروند سوري منجر شد.
 
او افزود: آمریکایی ها در حق سوريها مرتكب قتل عام مي شوند و اين خط قرمز است. نقش اسرائيل نيز دومين خط قرمز است. اما از برقراري امنيت و ثبات و يافتن فرصتهايي براي سوريه به منظور بحث درباره آشتي هاي ملي و دستيابي به نتايجي مهم در اين خصوص نه تنها در جنوب بلكه در مركز و شمال نيز حمايت مي كنيم.
 
المقداد درباره تلاشها براي ملزم كردن دولت سوريه به دور كردن نيروهاي مقاومت مورد حمايت ارتش سوريه به مسافت 40 كيلومتر به خارج از نوار حائل با نيروهاي اشغالگر صهيونيست نيز گفت: من به شما تأكيد مي كنم آنان در اين خصوص شكست خوردند و برخي در مرحله خاصي تلاش كردند براي چنين شروطي تبليغ كنند اما چنين مرحله اي وجود نخواهد داشت. ارتش عربي سوريه و مقاومت و هر كسي كه از ارتش عربي سوريه حمايت مي كند زمانيكه موضوع به مبارزه و اقدام مشترك عليه تروريسم و به حمايت از امنيت و ثبات سوريه مربوط باشد،‌ هيچ شروطي را نخواهند پذيرفت و مقاومت و ديگر نيروهاي حامي سوريه خواه دوستان روس يا ايراني ها در چارچوب حاكميت سوريه و در چارچوب تصميمات دولت سوريه اقدام مي كنند.
 
المقداد با اشاره به اينكه هيچ خط قرمزي در مسير پيشروي ارتش سوريه در سراسر خاك اين كشور وجود ندارد و پيروزي در السخنه (در استان حمص) به پيروزيهاي بيشتر منجر خواهد شد درباره آرامش ايجاد شده در برخي مناطق و امكان گسترش آن به برخي مناطق ديگر مانند شمال گفت: همچنانكه شرايط اساسي را در اين زمينه بيان كردم اين شرايط در همه مناطق به اجرا گذاشته خواهد شد. خارجي ها نبايد در خاك سوريه حضور داشته باشند و بايد از فرصتها براي بازگرداندن امنيت و ثبات و متوقف كردن ريخته شدن خون سوريها استفاده و از مرحله كاهش تنش براي آشتي هاي بيشتر بهره برداري شود تا سراسر سوريه را شامل شود.
 
او گفت: ارتش سوريه نيز الان در حال پيشروي به سمت شرق است و به مرزهاي السخنه رسيده، جاييكه خط دفاع اصلي تروريستها است و ارتش به سمت دير الزور در حركت است و سپس به برخي مناطق ديگر خواهد رفت. به همين سبب پيروزي ارتش سوريه و هم پيمانانش در اين نبرد، پيروزي بزرگي خواهد بود و به پيروزيهاي بيشتر بر تروريسم منجر خواهد شد.
 
معاون وزير خارجه سوريه درباره مقصد بعدي ارتش سوريه پس از السخنه اينكه به سمت الرقه يا دير الزور خواهد بود گفت: اولويتهايي وجود دارد كه فرماندهي نظامي تعريف مي كند و ارتش عربي سوريه و هم پيمانانش اين اولويتها را اجرا مي كنند و هيچ منطقه اي در سوريه وجود ندارد كه ارتش سوريه نتواند به آن برسد و نياز به چراغ سبز يا موافقت كسي نيز نيست.
 
او افزود: اين حاكميت حقيقيِ رهبري سوري بر خاك اين كشور است. هيچ خط قرمزي وجود ندارد و هر كسي فكر مي كند خطوط قرمز يا سبزي وجود دارد بسيار در اشتباه است و زمان مناسب خواهد رسيد تا آناني كه چنين علائمي مي دهند بدانند ارتش سوريه بر اساس علائم آنها كار نمي كند بلكه بر اساس خواست و اراده ملت سوريه عمل مي كند.
 
المقداد با اشاره به ائتلاف بين رژيم صهيونيستي و رژيمهاي مزدور و سرسپرده درباره جنوب سوريه و موضع اسرائيل و داد و فريادهاي آن بر سر حضور مقاومت در جنوب گفت: من ابتدا گفتم و رهبري سوريه نيز بر آن تأكيد كرده است كه اسرائيل از اين كشتار و خونريزي در خاك سوريه، بيشترين سود را مي برد و گفته‌ام ائتلاف بين اسرائيل و رژيمهاي مزدور و سرسپرده در منطقه خواه عربستان يا ديگران،‌ در ريختن خون سوري ها و نابودي زيرساختهاي آن سهيم بوده است و بار ديگر تأكيد مي كنم حمايتهاي مالي عربستان و قطر و ديگران از تروريسم يك امر غير اخلاقي است و خواه نسلهاي ما يا نسلهاي آينده در اين خصوص بازخواست خواهند كرد.
 
او افزود: اين هرگز فراموش شدني نيست زيرا همكاري اين رژيمها در اردن يا عربستان يا برخي ديگر از كشورهاي عربي خليج (فارس) با دشمن صهيونيستي براي نابودي سوريه چه از آنها نام ببريم يا نبريم، بر ملا شده است اما همكاري با اسرائيل بر ضد ملت فلسطين همچنانكه به تازگي در انتفاضه الاقصي رخ داد يك جنايت نه تنها عليه عربها و منافع آنان بلكه يك جنايت بشري است. چگونه امكان دارد آدمي كه خون عربي در رگهايش جاري است با اسرائيل عليه مردم ما در فلسطين اشغالي ائتلاف كند سپس ادعا كند مسلمان است و از اسلام دفاع مي كند.
 
او گفت: طبيعتا ما بين اديان در منطقه تبعيض قائل نمي شويم و همه آنان آسماني هستند و ما به عنوان مسلمان اين اديان را به رسميت مي شناسيم اما اقدامي كه در حال صورت گرفتن است شهركسازي استعمارگرانه است. جاي تعجب دارد كه برخي كشورهاي عربي از اين اقدام حمايت مي كنند.
 
المقداد گفت: براي من حمايتهاي آمريكا و فرانسه و انگليس از بنيامين نتانياهو (نخست وزير رژيم صهيونيستي) جاي تعجب ندارد اما اينكه عربستان از نتانياهو حمايت و از او عليه شهروندان فلسطيني و از اقدامات اسرائيل در پشتيباني از جبهه النصره در لبنان و از تروريسم در لبنان حمايت مي كند تعجب مي كنم. آنگاه گفته مي شود عربستان با رهبري يك اقدام عربي از منافع امت عربي حمايت كرد. اين يك دروغ و گمراه سازي و فريبكاري است. اين دروغ و گمراه سازي زياد دوام نخواهد آورد. توده هاي عربي اين گمراه سازي و فريبكاري را بر ملا كرده اند. زمانيكه از يك زن فلسطيني دو روز پيش در تلويزيون سؤال شد دشمنان ملت فلسطين چه كساني هستند اين زن در پاسخ گفت عربستان دشمن ملت فلسطين است زيرا با اسرائيل عليه ملت فلسطين و عليه مسجد الاقصي تباني مي كند.
 
او گفت: ملتهاي عربي آشكارا در حال پي بردن به اين هستند كه چه كساني از آنان حمايت مي كنند و چه كساني دشمن آنان هستند. متأسفانه برخي كشورهاي عربي، دشمن شده اند و اين قلبها را جريحه دار مي كند و از هر لحاظي پذيرفتني نيست.
 
المقداد در پاسخ به اين كه چرا برخي اين را ترويج مي كنند كه پادشاه عربستان به نتانياهو فشار آورد تا از تصميمش درباره گيتهاي بازرسي در وروديهاي مسجد الاقصي منصرف شود گفت: به صراحت بگويم در جنبه سياسي شايد اين جاي تعجب نباشد زيرا تشديد انتفاضه ملت فلسطين به اين رژيمها لطمه مي زند به همين سبب مايلند اين انتفاضه پيش از آنكه به مرزهاي ديگر برسد نابود شود.
 
او گفت: هدف اساسي رهبري عربستان خاموش كردن قيام ملت فلسطين در دفاع از قدس است زيرا افكار عمومي سعودي دير يا زود متوجه خواهند شد كه رهبري سعودي با رژيم نژاد پرست صهيونيست تعامل مي كند و اين به ضرر دروغ پراكني ها و فريبكاري هاي سعودي ها در رسانه هايشان است كه مي گويند از مسائل عربي حمايت مي كنند و در كنار ملت فلسطين هستند. آنها در كنار اسرائيل و نتانياهو هستند كه مي خواهد سوريه و ملت فلسطين و آرمان فلسطين را در دفاع از مقدساتش نابود كند.
 
المقداد درباره پيشروي چشمگير ارتش سوريه در صحراي الباديه در استان حمص گفت: من تأكيد مي كنم اين موضوع به هيچ وجه جاي تعجب ندارد اما ارتش سوريه نمي تواند در نقطه به نقطه سوريه حضور داشته باشد اما زمانيكه گروههاي تروريستي خواه با حمايتهاي دولت تركيه - كه امكان رسيدن بيش از 400 هزار تروريست مجهز به تجهيزات و سلاح و پول را به سوريه و حمايت از رويكردهاي تروريستها براي نابودي فراهم كرد و همچنين از حمايتهاي مالي و تسليحاتي كشورهاي عربي خليج فارس برخوردار هستند- همانند آتش در علفزار خشك پراكنده شدند، ما بايد اولويتها را مشخص مي كرديم و به ملت خود در سراسر سوريه براي مبارزه با تروريسم و دادن فرصت به ارتش سوريه براي ورود به نبردهاي اساسي اتكا مي كرديم.
 
او افزود: حركت سوريه به سمت باديه از جمله اين نبردهاي اساسي است كه بسياري از مناطق را امن كرده و به عقب رانده شدن شمار زيادي از گروههاي تروريستي كه در اين مناطق مستقر بودند و براي تسلط بر چاههاي نفت و گاز و كشاورزي و فسفات و همه چيز تلاش مي كردند منجر شد. آنان اين منابع را به تركيه يا برخي كشورهاي ديگر همسايه از جمله به شمال عراق قاچاق مي كردند.
 
او گفت: ما همه اين مسائل را پيگيري مي كنيم و از آنان به سبب جناياتي كه در حق ملت سوريه انجام دادند بازخواست خواهيم كرد اما ارتش عربي سوريه يك ارتش دلاور و پيشتازي است كه به عدالت و درستي جنگ با كساني كه مي خواهند به تماميت ارضي سوريه تعرض كنند باور دارد به همين سبب با استواري و صلابت و با تمام قدرت در هر منطقه اي كه مي خواهد پيشروي مي كند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°