ماه گرفتگی دوشنبه شب، فرصتی مناسب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:44 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۶۸۴
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
ماه گرفتگی جزئی 16 مرداد 96 فرصت خوبی برای مطالعه جو و کرویت زمین است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی ابراهیمی سراجی،  کارشناس نجوم رصدخانه شهر ری در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این مطلب گفت: به لحاظ بصری چون ماه از لبه های سایه های زمین عبور می کند فرصت خوبی است که می توان جو و کرویت زمین را به وضوح رصد کرد.
وی افزود: ماه گرفتگی جزئی، نوع کمیاب تری از ماه گرفتگی ها هستند و در صورت رصد با تلسکوپ یا دوربین های دوچشمی، می توان دهانه هایی بر روی کره ماه دید که رفته رفته وارد سایه زمین می شود. برای ناظر فرضی روی کره ماه این پدیده به صورت یک خورشید گرفتگی دیده می شود.
این کارشناس نجوم درباره زمان رخداد این پدیده زیبا گفت: ماه گرفتگی نیم سایه از ساعت 20 و 10 دقیقه شروع می شود، دیدن این مرحله از ماه گرفتگی دشوار است.
وی افزود: از ساعت 21 قسمت جنوبی ماه مقداری تغییر رنگ می دهد.
ابراهیمی سراجی گفت: از ساعت 22 و 53 دقیقه ماه گرفتگی جزئی آغاز و تا ساعت 23 و 52 دقیقه، 25درصد ماه وارد سایه زمین می شود.
مراحل پایانی این پدیده تا ساعت 24 ادامه دارد و در ساعت 1 و 20 دقیقه بامداد به پایان می رسد.
کارشناس نجوم رصدخانه شهر ری با اشاره به ماه گرفتگی بعدی که در 11 بهمن 96  رخ خواهد داد و آخرین ماه گرفتگی سال در ایران خواهد بود گفت: همزمان با طلوع ماه در ایران، در مناطق شرقی تر، ماه گرفتگی کلی و در قسمت های غربی تر به شکل جزئی، گرفت ماه را هموطنان شاهد خواهند بود.

برچسب ها: ماه گرفتگی ، نجوم ، رصد ، تلسکوپ
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°