انتخابات ریاست جمهوری در روآندا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:39 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۷۰۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
انتخابات ریاست جمهوری روآندا روز جمعه آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پل کاگامه رئیس جمهور کنونی که از سال 1994 این کشور منطقه دریاچه‌های بزرگ آفریقا را مشت آهنین اداره می کند، برای یک دوره هفت ساله دیگر در این انتخابات نامزد شده است و مطمئن است که در آن پیروز خواهد شد.
در مجموع حدود شش میلیون و 900 هزار رأی دهنده برای این انتخابات که در آن دو نامزد کمتر شناخته شده برای روآندایی‌ها با پل کاگامه 59 ساله رقابت می کنند، پای صندوق‌های رأی فراخوانده شدند.
خبرگزاری فرانسه از شعبه رأی گیری در کیگالی پایتخت روآندا گزارش داد شعبه رأی گیری که در یک مدرسه در محله کیکوکرو دایر شده است ساعت هفت به وقت محلی (پنج به وقت گرینویچ) کار خود را در حالی آغاز کرد که دهها نفر از قبل برای انداختن رأی خود به صندوق جلوی آن صف گرفته بودند.
 ماری رز نیراگورو، کشاورز 53 ساله که در صف حضور داشت به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما با کاگامه هیچی از دست نمی دهیم. او فرستاده خدا روی زمین است.»
او حتی نام دو نامزد دیگر را نمی دانست.
اصلاح قانون اساسی که در همه‌پرسی جنجال برانگیز سال 2015 با 98 درصد آرا به تصویب رسید به پل کاگامه اجازه داد برای سومین دوره هفت ساله پیاپی نامزد ریاست جمهوری شود.
با این بازنگری در قانون اساسی، او به لحاظ فنی می تواند کشور را تا سال 2034 اداره کند.
دو نامزد دیگر عبارتند از فرانک هابینزا Frank Habineza، 40 ساله عضو سابق حزب جبهه میهنی روآندا و رهبر تنها حزب مخالف مجاز در روآندا یعنی حزب دموکراتیک سبز و فیلیپ امپایمانا Philippe Mpayimana نامزد مستقل که 47 سال دارد و در رشته خبرنگاری تحصیل کرده است.
دیان شیما رویگارا 35 ساله و تنها زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری روآندا بود که اوایل ژوییه به علت جمع‌آوری امضاهای جعلی، صلاحیتش از سوی کمیسیون انتخابات رد شد.
این نامزد بیش از هزار امضا جمع کرده بود در حالی که 600 امضا برای نامزدی در انتخابات کافی بود.
اما به گفته کالیسا امباندا، رئیس کمیسیون انتخابات، تنها 572 امضاء معتبر بودند.
او همچنین گفت که برخی افراد امضا کننده اصلا زنده نبودند.
دو هزار و 343 شبعه رأی گیری در سراسر کشور برای این انتخابات دایر شده است که تا ساعت 15 کار اخذ رأی را انجام خواهند داد.
نتایج اولیه انتخابات احتمالا تا زودتر از روز شنبه منتشر نخواهند شد.
پل کاگامه از زمانی که جبهه میهنی روآندا در ژوییه 1994 دولت تندرو هوتو را سرنگون کرد که یک نسل کشی به راه انداخته بود و 800 هزار نفر را که عمدتا از اقلیت توتسی بودند، کشته بود، مردم قدرتمند روآندا است.
کاگامه در انتخابات سال‌های 2003 و 2010 با بیش از 90 درصد آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.
کاگامه به کشور روآندا که بعد از نسل کشی رمقی برای آن باقی نمانده بود، جان تازه‌ای بخشید و این کشور را توسعه داد که این توسعه عمدتا اقتصادی بود اما او در عین حال به پایمال کردن آزادی بیان و سرکوب هر گونه مخالفتی متهم است.
تعداد زیادی از مخالفان او به قتل رسیدند، زندانی شدند یا به تبعید اجباری تن دادند.

­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°