گفتگوی 18:30/ دولت با کابینه جدید لایحه جامع اقتصادی ارائه دهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:37 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۷۲۹
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱
جزئیات مراسم تحلیف رئیس جمهور ؛
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با ارائه جزئیات مراسم تحلیف رئیس جمهور گفت: اصلی ترین موضوع رئیس جمهور در معرفی کابینه باید توجه به مشکلات اقتصادی و بیکاری باشد و انتظار مجلس این است که یک لایحه جامع اقتصادی ارائه شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور در گفتگوی 18:30 ابتدا به جزئیات تعداد ممهانان دعوت شده در مراسم تحلیف پرداخت و گفت: حدود 1200 نفر مهمان برای مراسم تحلیف پیش بینی کرده ایم که 700 نفر از مسئولان کشور هستند: از سیاسیون، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مقامات عالی رتبه نظامی و انتظامی. حدود 500 نفر هم پیش بینی مهمانان خارجی داریم که تا این لحظه 7 رئیس جمهور وارد کشور شده اند؛ احتمالا نیز همین تعداد باشند. روسای جمهور کره شمالی، عراق، افغانستان، زیمبابوه، ارمنستان، مولداوی و لستو هفت رئیس جمهوری هستند که برای مراسم تحلیف رئیس جمهور وارد کشور شده اند.
 
گفتگوی 18:30 
 
وی گفت: 18 رئیس مجلس نیز از بلاروس، کره جنوبی، مالزی، سریلانکا، لبنان، اسپانیا، ماداگاسگار، مالی، قبرس، تازانیا، زنگبار، پاکستان، صربستان، آذربایجان، کامرون، ازبکستان و پالاسور  هستند که برای مراسم تحلیف وارد کشور شده اند.

 وی گفت : 12 نفر معاون رئیس جمهور، نخست وزیر یا معاون نخست وزیر از غنا، ترکمنستان، کوبا، سوریه، عمان، روسیه، اوکراین، گرجستان، چین و همچنین از اروپا خانم موگرینی هستند که در مراسم شرکت می کنند همچنین ده نفرنایب رئیس مجلس و 11 نفر وزیر امور خارجه ، 39 نفر وزیر یا فرستاده ویژه روسای جمهور کشورهای مختلف، یازده معاون وزیر خارجه، پنچ گروه دوستی پارلمانی، دو رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، 9 رئیس سازمان بین الملی مثل دبیر کل D8، دبیر کل سازمان مجالس آسیایی و همچنین دو مقام سابق که روسای سابق اوکراین و کومور هستند که در مراسم شرکت می کنند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: مهمانان پارلمانی را رئیس مجلس دعوت کرده اند و مجموعه هایی که از طرف دولت ها هستند، روسای جمهور، نخست وزیرها، معاونین نخست وزیر و معاونین رئیس جمهور و وزرای امور خارجه به دعوت از رئیس جمهور بوده است.

وی گفت: دعوت از مهمانان بر مبنای مراوداتی است که با کشورها داریم البته گستردگی کار به گونه ای است که از هر سه قاره دعوت شده اند.

نعمتی درباره جزئیات مراسم گفت: از ساعت 17 عصر مراسم شروع خواهد شد که 2 و نیم ساعت ادامه خواهد داشت. بر اساس آیین نامه مجلس رئیس جمهور در برابر نمایندگان مجلس باید سوگند یاد کنند. ممکن است آقای روحانی اعضای کابینه را معرفی کنند البته دوهفته بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهور فرصت دارد که کابیته را معرفی کند اما بر اساس تجربه ای که از دوره قبل آقای روحانی داشتیم فکر می کنم فردا کابینه را معرفی کنند .
 
وی افزود: اگر رئیس جمهور از فرصت دو هفته ای استفاده نکنند و فردا وزرا را معرفی کنند فرصت یک هفته ای مجلس از فردا برای بررسی و ارزیابی برنامه هایی که نمایندگان خواهند داشت، شروع می شود.
 
براسای آیین نامه داخلی مجلس 5 نفر موافق کلیت کابینه هرکدام 15 دقیقه و 5 نفر هم مخالف کلیت کابینه می توانند صحبت کنند. رئیس جمهور هم 2 ساعت و نیم فرصت خواهند داشت درباره کابینه و معرفی وزرا صحبت کنند، برای خود وزرا به ترتیب حروف الفبا از وزیر آموزش و پرورش  صحبت خواهند کرد  که دو نفر موافق و دو نفر مخالف می توانند هرکدام 15 دقیقه و وزیر مربوطه هر وزارتخانه نیز نیم ساعت فرصت خواهد داشت که برای دفاع از برنامه هایش صحبت کند. نعمتی درباره دیگر جزئیات نیز گفت: رئیس جمهور و رئیس مجلس نیز صحبت خواهند کرد. گزارشی را نیز وزیر کشور جزئی تر از مراسم تحلیف ارائه خواهد کرد.
 
نعمتی  در  ادامه گفت: مراسم تحلیف با حضور رئیس قوه مقننه به عنوان رئیس جلسه و رئیس قوه قضائیه نیز در کنار رئیس جمهور به عنوان شاهد حضور خواهند داشت. اعضای شورای نگهبان و مسئولان سیاسی و نظامی و اعضای نخبه فرهنگی برخی از روسای مجلس دوره های قبل نیز حضور خواهند داشت. معمولا برخی از قهرمانان ورزشی، نخبگان علمی نیز با توجه به قوانینی که داریم در مراسم حضور خواهند داشت اما به صورت کلی یک مجموعه ای به عنوان یک برایند از کشور در مراسم  حضور خواهند داشت.

وی درباره حضور خبرنگاران نیز گفت: خبرنگاران داخلی و خبرگزاری ها همه حضور خواهند داشت و محدودیتی نداریم. بالغ بر 130 خبرنگار از سراسر دنیا در مراسم حضور خواهند داشت و مراسم را هم به صورت زنده هم به صورت آف لاین گزارش خواهند کرد.
 
نعمتی گفت: با توجه به اهمیت مراسم تحلیف دستگاه های امنیتی و شورای امنیت ملی تمهیدات لازم را دیده اند. مجلس شورای اسلامی به دلیل ارتباط تنگاتنگ با مردم جز مراکز حساس امنیتی است ولی فردا به عنوان مراکز حیاتی به عنوان مجموعه امنیت مد نظر خواهد بود که عزیزان ما در نیروی انتظامی، نظامی و سپاه و وزارت اطلاعات مسئولیت امنیت مراسم را به عهده خواهند داشت.

وی گفت: واقعیت مطلب این است که مجموعه های مختلف و بیش از 500 مهمان خارجی در مراسم فردا حضور خواهند داشت که جز کارهای سنگین کشور است و باید تمهیدات لازم در تردد اندیشیده شود و به دلیل اهمیت موضوع تهران فردا تعطیل شد.

نعمتی در ادامه گفت: با توجه به شرایطی که در منطقه وجود دارد و منویات مقام معظم رهبری که روز گذشته نیز در مراسم تنفیذ رئیس جمهور اعلام کردند خواستار ارتباط با همه دنیا هستیم و اینکه ما یک کشور مستقلی هستیم و دوست داریم با همه کشورهایی که طمعی از ما نداشته باشند، ارتباط برقرار کنیم و این موضوع هم برگرفته از این سیاست نظام است بر اساس سه اصل عزت، مصلحت و حکمت.
 
 این مراسم به دوستان ما ثابت خواهد کرد که دوستان متعددی دارند و هم اینکه به دشمنان ما این پیام را خواهد داشت که ما تنها نیستیم.
آنهایی که پیام را بگیرند حتما گرفته اند در بررسی ادوار مختلف شاید چنین مراسم معظمی را  نداشتیم اما در این دوره با توجه به حساسیتی که در منطقه وجود دارد و دوستان همسایه ای که از شیطان درس می گیرند باید بفهمند که واقعیت انقلاب اسلامی یک واقعیت مسلم و جدی و در عین حال دارای مراودات با سراسر دنیاست.

 نعمتی درباره ارزیابی مجلس از کابینه گفت: طبق روال کمیسیون های تخصصی موضوعات تخصصی را بررسی می کنند، مثلا، کمیسیون امنیت ملی وزرای سیاسی از وزارت کشور، وزارت اطلاعات یا وزیر خارجه را بررسی می کند و کمیسیون های دیگر نیز  وزرای دیگر را بررسی خواهند کرد.
 
تقریبا همه وزرا در همه کمیسیون ها برای ارائه برنامه هایشان حضور خواهند داشت و فراتر از این در فراکسیون های سیاسی، تخصصی و مجامع استانی حضور خواهند داشت.
 
در یک هفته ای که فرصت هست وزرای پیشنهادی جلسات متعددی با نمایندگان خواهند داشت و برنامه های خود را خواهند گفت و از صفر تا صد وزرای پیشنهادی بررسی خواهد شد.
 

 وی گفت: برنامه های مختلف با هماهنگی انجام می شود از هشت صبح تا دوازده شب این جلسات ادامه خواهد داشت. برنامه ها زمانی که رئیس جمهور وزرا را معرفی می کند به پیوست به رئیس مجلس ارائه می شود که این کافی نیست بعد از ارائه برنامه ها و روزمه پیشنهادی وزرا موضوعات متعددی نیز مد نظر خواهد بود که وزرا باید به مجلس پاسخگو باشند.

وی در ادامه گفت: در ادوار مختلف که نگاه کنیم ضمن حفظ شان مجلس و دولت، روابط بسیار خوب بوده است نمونه آن هم دعوت مجلس و دولت از مهمانان خارجی است البته کشور با حفظ شان سه قوه نیاز به وحدت دارد. ما پیش داوری نمی کنیم که کدام وزیر چگونه خواهد شد حتما باید نمایندگان به یک غنای فکری برسند تا رای را اعلام کنند.

وی درباره وزرایی که تغییر نخواهند کرد نیز گفت: چون کابینه جدید است بازهم بررسی ها انجام خواهد شد اما با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره اشتغال و اقتصاد مقاومتی و موضوعات اقتصادی و مشکلاتی که در کشور است وزرا باید راه خود را تغییر دهند در غیر اینصورت راه سختی را در مجلس پیش رو خواهند داشت.
 
نمایندگان محترم می توانند به هرکسی رای دهند یا ندهند و باید به یک حجت شرعی برسند تا رای را صادر کنند. ممکن است وزیری رای اعتماد نگیرد که رئیس جمهور سه ماه فرصت دارد سرپرست انتخاب کند که معمولا به اینجا نمی رسد و زودتر وزیر پیشنهادی معرفی می شود.

وی گفت: اصلی ترین مشکل در کشور مشکل بیکاری جوانان و مشکلات اقتصادی است که نباید تعارف داشته باشیم. افراد تحصیل کرده ما باید به بازار کار بپیوندند.
 
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پایان گفت: اصلی ترین موضوع باید لایحه جامع اقتصادی باشد که در واقع یک فراگیری از مشکلات بانکی، بیمه ای، واحدهای تولیدی، واحدهای صنعتی و کشاروزی را داشته باشد که در کنار آن بحث اشتغال را در آن دیده شده باشد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°