خرازی: اروپا باید مانع نقض برجام توسط امریکا شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:53 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۲۸۵۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: در رایزنی های امروز با خانم موگرینی به او گفتم اتحادیه اروپا باید در مقابل سیاست های آمریکا مقاومت و از نقض برجام جلوگیری کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کمال خرازی پس از دیدار با فدریکا موگرینی در جمع خبرنگاران با تبیین رایزنی هایش با این مقام اروپایی افزود: در این دیدار درباره مسائل مربوط به برجام و مشکلاتی که در اجرای این توافق وجود دارد گفتگو شد.
وی تصریح کرد: بدعهدی ها و نقض برجام از جانب آمریکا و اینکه اتحادیه اروپا در برابر این نقض فاحش برجام چگونه می خواهد عمل کند، از دیگر موضوعاتی بود که درباره آن با خانم موگرینی گفتگو کردیم.
خرازی افزود: به خانم موگرینی گفتم در حالی که شما در بیانیه می گویید، همه اطراف برجام باید این توافق را به طور کامل اجرا کنند.
آقای ترامپ در اجلاس جی 20 به رهبران این گروه می گوید: که با ایران تجارت نکنند که این کاملاً مغایر با برجام است.
وی اضافه کرد: همچنین گفتم که این اقدام ترامپ در حالی است که اعضای گروه 1+5 متعهدند شرایط لازم را برای اجرای کامل برجام فراهم کنند و مانعی در راه مسائل اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها ایجاد نکنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید در مقابل اینگونه سیاست های آمریکا مقاومت کند و راه حل هایی برای جلوگیری از نقض برجام بیابد.
خرازی، همکاری برای جلوگیری از بی ثباتی در منطقه و مقابله با تلاش های دیگران برای بی ثباتی منطقه از طریق ارسال سلاح و پول برای تروریست ها و اعلام آمادگی ایران برای تکمیل فرآیند صلح و ثبات در منطقه را از محورهای دیگر رایزنی اش با خانم موگرینی برشمرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره همسویی تروئیکای اروپایی با مواضع ترامپ در پی پرتاب موشک ماهواره بر کشورمان گفت: اتفاقاً این موضوع را به خانم موگرینی یادآوری کردم که موشک ماهواره بر سیمرغ برای فرستادن ماهواره طراحی شده و اصلاً برای حمل کلاهک اعم از اتمی و غیر اتمی طراحی نشده بلکه کلاهک آن ماهواره است.
خرازی تصریح کرد: همچنین به این مقام اروپایی گفتم که چه معنی دارد سه کشور اروپایی در همراهی با آمریکا بیانیه صادر کنند و این امر اعتماد میان ایران و اتحادیه اروپا را که توسعه آن ضرورت دارد دچار مشکل می کند، پس این اتحادیه باید برای این حرکات فکری کند و از ایجاد چنین بی اعتمادی بپرهیزد.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین درباره پاسخ خانم موگرینی به این انتقادها گفت: فراز و نشیب های اخیر در اروپا ناشی از سیاست های غلط اتحادیه اروپا بود و خانم موگرینی امروز برای کمک رسانی انسانی و بازسازی عراق و سوریه اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: در حوزه آمریکا نیز، سیاست های ترامپ برای همه مشکل آفرین است حتی برای اروپا و اروپایی ها نیز از این بابت نگرانند و دامنه اختلافات میان اتحادیه اروپا و آمریکا نه فقط درباره ایران بلکه درباره مسائل دیگر مانند کنوانسیون پاریس در حال گسترش است.
خزاری تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید بتواند از منافع خود دفاع کند. البته خانم موگرینی اعلام کرد: این آمادگی در این اتحادیه وجود دارد و تلاش می کنند که چگونه در برابر فشارهای آمریکا استقلال شان را حفظ کنند و منافع شان را در نظر داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°